Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští křesťané vstoupili do Svatého týdne

  11:27aktualizováno  11:27
P r a h a - Minulou nedělí, tradičně známou jako Květná vstoupili také pražští křesťané do veledůležitého posledního předvelikonočního týdne. Říká se mu Svatý nebo Pašijový anebo také Velký či Velikonoční. Právě v něm vrcholí období čtyřicetidenního půstu, pokání a rozjímání, které zahájila Popeleční středa. Právě v něm asi křesťané ještě intenzivněji než kdykoli jindy připomínají poslední chvíle Ježíšova pozemského života, jeho lidské utrpení i jeho potupnou a bolestivou smrt na kříži.

V katolických kostelech i mimo ně, například na poutních či jinak památných místech, se konají pobožnosti křížové cesty. Má čtrnáct zastavení, obvykle znázorňovaných obrazy nebo jednoduše kříži s číslicemi.

Každé zastavení představuje památnou chvíli na Ježíšově poslední cestě na popraviště a do hrobu, jak se dala zrekonstruovat z líčení čtyř evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Její dnešní podoba se v katolické církvi ustálila a rozšířila v 17. století.

Šest set metrů musel Ježíš s křížem na rameni urazit z jeruzalémského soudního paláce na golgotské popraviště, které už bylo za městskými hradbami.
Popravčí průvod vedl římský setník s četou vojáků, za nimi kráčeli soudní úředníci, odsouzený Ježíš s dvěma zločinci, kat s pomocníky, členové židovské velerady, příbuzní a známí odsouzenců a samozřejmě také nepostradatelní zvědavci a čumilové.

Církevní obřady v jednotlivých dnech Svatého týdne mají prastarý původ, který sahá až do 4. století. Vyvinuly se z poutí podnikaných věřícími do svatého města Jeruzaléma, do míst posledních Ježíšových dnů, postupně se rozčlenily, obohatily a zdůraznily dílčí aspekty.

Dvakrát ve Svatém týdnu se v katolických kostelech čtou nebo zpívají pašije - na Květnou neděli podle sv. Lukáše a na Velký pátek podle sv. Jana. Zčeštěné slovo pašije vychází z latinského substantiva passio, které lze bezproblémově přeložit jako utrpení. Popisují totiž Ježíšovo zatčení, odsouzení k trestu na kříži, popravu a pohřbení.

Poslední tři dny tohoto týdne se v křesťanské terminologii označují jako velikonoční triduum neboli třídenní ukřižovaného, pohřbeného a vzkříšeného Pána. Triduum začíná večerem Zeleného čtvrtka a končí slavnou velikonoční vigilií v noci z Bílé soboty na Neděli Zmrtvýchvstání neboli na Boží hod velikonoční.
Touto vigilií si křesťané připomínají základní článek své víry, že ponížený, pokořený, zmučený, popravený a pohřbený Ježíš vstal z mrtvých a žije déle nepomíjejícím životem.

Lidové prostředí spojilo jednotlivé dny Svatého týdne s prastarými často až do pohanských dob sahajícími obyčeji. Mnohé z nich dávno zapadly do zapomenutí, některé se udržují dodnes a jiné se opět křísí k životu.

Jiřina Petratůrová včera na velikonočních trzích na Staroměstském náměstí malovala obří kraslici. Do Prahy přijela až z moravsko-slovenských hranic, z Blatnice u Ostrožské Lhoty. Její práci sledovalo mnoho Pražanů i zahraničních turistů. (10. dubna 2001)

Na řadě míst ve městě je cítit, že se největší a nejdůležitější svátky křesťanů v roce blíží, byť v ulicích často převažuje prodej zboží, které nemá s Velikonocemi vůbec nic společného. (10. dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz