Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští křesťané vstoupili do Svatého týdne

  11:27aktualizováno  11:27
P r a h a - Minulou nedělí, tradičně známou jako Květná vstoupili také pražští křesťané do veledůležitého posledního předvelikonočního týdne. Říká se mu Svatý nebo Pašijový anebo také Velký či Velikonoční. Právě v něm vrcholí období čtyřicetidenního půstu, pokání a rozjímání, které zahájila Popeleční středa. Právě v něm asi křesťané ještě intenzivněji než kdykoli jindy připomínají poslední chvíle Ježíšova pozemského života, jeho lidské utrpení i jeho potupnou a bolestivou smrt na kříži.

V katolických kostelech i mimo ně, například na poutních či jinak památných místech, se konají pobožnosti křížové cesty. Má čtrnáct zastavení, obvykle znázorňovaných obrazy nebo jednoduše kříži s číslicemi.

Každé zastavení představuje památnou chvíli na Ježíšově poslední cestě na popraviště a do hrobu, jak se dala zrekonstruovat z líčení čtyř evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Její dnešní podoba se v katolické církvi ustálila a rozšířila v 17. století.

Šest set metrů musel Ježíš s křížem na rameni urazit z jeruzalémského soudního paláce na golgotské popraviště, které už bylo za městskými hradbami.
Popravčí průvod vedl římský setník s četou vojáků, za nimi kráčeli soudní úředníci, odsouzený Ježíš s dvěma zločinci, kat s pomocníky, členové židovské velerady, příbuzní a známí odsouzenců a samozřejmě také nepostradatelní zvědavci a čumilové.

Církevní obřady v jednotlivých dnech Svatého týdne mají prastarý původ, který sahá až do 4. století. Vyvinuly se z poutí podnikaných věřícími do svatého města Jeruzaléma, do míst posledních Ježíšových dnů, postupně se rozčlenily, obohatily a zdůraznily dílčí aspekty.

Dvakrát ve Svatém týdnu se v katolických kostelech čtou nebo zpívají pašije - na Květnou neděli podle sv. Lukáše a na Velký pátek podle sv. Jana. Zčeštěné slovo pašije vychází z latinského substantiva passio, které lze bezproblémově přeložit jako utrpení. Popisují totiž Ježíšovo zatčení, odsouzení k trestu na kříži, popravu a pohřbení.

Poslední tři dny tohoto týdne se v křesťanské terminologii označují jako velikonoční triduum neboli třídenní ukřižovaného, pohřbeného a vzkříšeného Pána. Triduum začíná večerem Zeleného čtvrtka a končí slavnou velikonoční vigilií v noci z Bílé soboty na Neděli Zmrtvýchvstání neboli na Boží hod velikonoční.
Touto vigilií si křesťané připomínají základní článek své víry, že ponížený, pokořený, zmučený, popravený a pohřbený Ježíš vstal z mrtvých a žije déle nepomíjejícím životem.

Lidové prostředí spojilo jednotlivé dny Svatého týdne s prastarými často až do pohanských dob sahajícími obyčeji. Mnohé z nich dávno zapadly do zapomenutí, některé se udržují dodnes a jiné se opět křísí k životu.

Jiřina Petratůrová včera na velikonočních trzích na Staroměstském náměstí malovala obří kraslici. Do Prahy přijela až z moravsko-slovenských hranic, z Blatnice u Ostrožské Lhoty. Její práci sledovalo mnoho Pražanů i zahraničních turistů. (10. dubna 2001)

Na řadě míst ve městě je cítit, že se největší a nejdůležitější svátky křesťanů v roce blíží, byť v ulicích často převažuje prodej zboží, které nemá s Velikonocemi vůbec nic společného. (10. dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz