Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražským strážníkům šéfoval důstojník StB

  8:33aktualizováno  8:33
V nejvyšším vedení pražské městské policie působil člověk, který byl před listopadem 1989 důstojníkem StB. Jmenuje se Karel Lán a v letech 1977 až 1990 pracoval u vojenské kontrarozvědky. Ta byla součástí komunistické tajné policie. U městské policie byl posledních sedm let náměstkem ředitele.
Náměstek městské policie Karel Lán pracoval u vojenské kontrarozvědky.

Náměstek městské policie Karel Lán pracoval u vojenské kontrarozvědky.

V polovině osmdesátých let Lán dokonce prošel kurzem tajné policie KGB v bývalém Sovětském svazu. Podle historiků velká část účastníků takových kurzů pak nadále pracovala pro sovětskou tajnou službu, aniž to o nich doma kdokoliv věděl.

"Neměl jsem o tom absolutně tušení. Na postu náměstka ředitele samozřejmě nemůže zůstat člověk, který má nějakou minulost v KGB," uvedl pražský primátor Pavel Bém, který je ze zákona nejvyšším velitelem strážníků.

Poté, co se ve středu začala MF DNES o Lánovu minulost zajímat, vyzvali ho nadřízení, aby na funkci rezignoval. On jim odpoledne vyhověl. U městské policie zůstane na místě řadového referenta. Ale ne nadlouho. Za devět měsíců totiž odchází do důchodu.

Lán svou minulost za problém nepovažuje
Ještě ve středu dopoledne přitom sám Lán neviděl ve své minulosti žádný problém. "Začátkem 90. let jsem prošel atestacemi, což byla obdoba prověrek u policie. Díky tomu mám čisté lustrační osvědčení. A to, jestli své úkoly plním, musí posoudit moji nadřízení," řekl.

Na otázku, zda považuje za morálně přijatelné, aby se člověk s jeho minulostí podílel na řízení největší městské policie v zemi, nechtěl Lán odpovídat. "To je můj problém, o tom bych se nerad zmiňoval," řekl pouze.

Podle informací MF DNES pracoval Karel Lán u odboru kontrarozvědky, který měl mimo jiné za úkol dohlížet na ministerstvo obrany či generální štáb.

"Lidé z tohoto odboru normálně řídili agenty, sledovali zájmové osoby a podobně. Zajímali se třeba o to, jestli má někdo příbuzné v cizině, jaký má vztah ke straně, jak je kdo spolehlivý," vysvětlil historik Pavel Žáček, který se věnuje komunistické minulosti.

U StB byl i bývalý ředitel
U pražské městské policie nejde o první aféru, kdy vysokou funkci zastával člověk spojený s komunistickými tajnými službami. Před čtyřmi lety musel odstoupit dokonce ředitel pražských strážníků Radim Chyba. Ukázalo se totiž, že byl evidován jako agent StB.

A právě v době, kdy Chyba pražské městské policii šéfoval, stal se Lán jeho náměstkem. Nynější ředitel Vladimír Kotrouš proto uložil svým kolegům, aby prověřili, zda v seznamech spolupracovníků StB není někdo další z vedení městské policie.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz