Pražský summit NATO bude přelomový

  10:47
O čem bude pražské jednání NATO? Pražský summit je první schůzkou Aliance na nejvyšší úrovni za železnou oponou. Význam summitu však není jen symbolický. Půjde tu o pozvání nových členů i o vztah k dosud nepřizvaným, jednat se bude o zvýšení obranných schopností, o společném postupu vůči Iráku i o vlivu pokračující evropské obranné integrace na vnitřní vztahy v Alianci.

Útlum reforem po dosažení členství?
Na základě dosavadních zkušeností s Českem, Maďarskem a Polskem si mnozí kladou otázku, zda přijetí nových členů nepovede k jejich sebeuspokojení a ke ztrátě motivace k potřebným reformám.

Dostojí budoucí členové svým závazkům? Není třeba uvažovat o monitorování členství až po hrozbu jeho možného pozastavení? Jde o to, zda staří i noví spojenci budou schopni a ochotni společně čelit novým hrozbám - ať se jedná o terorismus nebo zbraně hromadného ničení. Věrnost závazkům Severoatlantické smlouvy je základem praktické spolehlivosti Aliance.

Obrana mimo území Aliance?
Záměr připravit relativně malou expediční armádu, 21 tisíc vojáků schopných zasáhnout kdekoliv na světě proti společným hrozbám, dělá z Aliance nejdůležitějšího hráče světové bezpečnosti.

Návrh je vyústěním dlouhé debaty probíhající v 90. letech,  zda a za jakých podmínek může Aliance podniknout operace "mimo své území". Bez schopností bránit se za hranicemi, by obrana členských států Aliance zůstala podstatně omezena. Bez této odstrašující síly by neúměrně vzrostla zranitelnost například vůči teroristickým útokům.

Alianční protiraketová obrana?
Nadále pokračuje debata o obraně proti raketovám-nosičům zbraní hromadného ničení. Významným pozitivním momentem je, že koncept protiraketové obrany -  původně určený pouze pro území Spojených států - se dostává na pořad jednání Aliance.

Američané již delší dobu jednají s Dánskem o zapojení grónské radarové stanice do protiraketového systému. Včlenění protiraketové obrany do aliančního rámce by znamenalo významné upevnění transatlantických vztahů. Nešlo by už jen o území USA, ale protiraketový štít by chránil všechny spojence,  princip stejné bezpečnosti by nebyl narušen.

"Američané bojují a Evropané myjí nádobí...?"
V několika posledních letech se ve vojenských kapacitách Aliance prohloubily rozdíly mezi USA a ostatními členy. O generaci modernější americká armáda může počítat jen s víceméně symbolickou podporou dalších spojenců, kteří mají operační problémy při součinnosti s nejnovějšími  zbraněmi.

Již během operací v Bosně vyjadřovali Američané rostoucí znepokojení nad nedostatečnými operačními schopnostmi svých evropských spojenců. Varovně nízký podíl evropských jednotek na společné operaci v Kosovu prohloubil dojem, že Evropané jsou schopni jen minimálně se podílet na společných operacích.

Evropský vojenský problém však netkví v nedostatku finančních prostředků, ale v efektivitě jejich použití. Při výdajích na obranu, které tvoří 45% amerických výdajů, jsou evropští spojenci schopni dosáhnout jen zlomku americké výkonnosti. Největší propast je v letectvu: oproti polovině amerických letounů je pouze 10% evropských letounů schopno nočního bojového nasazení, USA disponují 250 velkokapacitními letouny oproti pouhým 11 evropským. A právě transportní letouny jsou klíčové pro plánované expediční jednotky.

Dělba práce je výhodou Aliance
Odborníci se shodují, že je třeba investovat především do vzájemné komunikace, prostředků přepravy jednotek. Navíc každý člen Aliance nemusí budovat armádu v celém spektru činností.

Naopak, nejefektivnější je specializace. České protichemické jednotky jsou dávány za příklad tohoto přístupu. Dělba práce mezi spojenci je jednou z hlavních výhod Aliance a zdrojem schopnosti její pružné reakce.

Nakonec i ochrana vzdušného prostoru ČR během summitu ve spolupráci s  letectvem USA je přes obtížné vyjednávání ukázkou dynamického řešení. Ukazuje se, jak je efektivnější odpovídat na potřeby bezpečnosti v reálném čase a místě, než projektovat plošná a dlouhodobá řešení.

Evropané se v posledním desetiletí více oddávali plánování samostatné evropské obrany v rámci EU než aby důsledně prověřili a posílili své obranné kapacity v rámci aliančního projektu revize obranných schopností. Po loňských teroristických útocích jak USA tak evropští spojenci znovuobjevili starou dobrou Alianci a rozhodli se jí pověřit dalšími úkoly. Jaké důvody k tomu vedly?

Čím je Aliance prospěšná USA?
Když se války v Zálivu v roce 1991 zúčastnila široká koalice zemí v čele s USA, mnozí varovali, že je to předzvěst konce Aliance. Na 11. září 2001 Aliance reagovala politicky - přihlášením se k článku 5 Washingtonské smlouvy. Nakonec v Afgánistánu působila koalice, která byla dokonce širší než za války v Zálivu.

Američané si uvědomili cenu NATO při budování této koalice. Třebaže se ukázalo, že vojenské rozhodovací a plánovací mechanismy NATO nejsou dostatečně pružné pro operace tohoto typu, zůstává Aliance vojensky nenahraditelná a neocenitelná, protože usnadňuje společné operace.

Má-li si Aliance zachovat vojenský význam, musí si uchovat schopnost provádět společně nejrůznější druhy vojenských operací. Proto třeba, aby jednotky vyčleněné pro alianční použití společně cvičily. Při dubnovém slyšení v americkém Kongresu zazněla výzva k obnovení společných aliančních cvičení nejen v Evropě ale i na území Spojených států. Společná cvičení jsou významným motivačním i tmelícím prvkem pro armády členských států.

Čím je Aliance prospěšná Evropanům?
Udržuje společné transatlantické bezpečnostní zájmy. Nebýt Aliance, byla by se Evropa daleko více vymezovala vůči USA. Toho si cení zejména noví členové. Možnost spojenecké spolupráce s armádou Spojených států je pro vojáky těchto států vysoce motivační.

Ale i ti nejevropštěji  uvažující členové-zakladatelé realisticky uznávají, že evropská obrana existuje více v plánech než ve skutečnosti a pro svou realizaci nutně potřebuje plánovací kapacity a organizační zkušenosti NATO. Funkční NATO omezí pokušení americké zahraniční politiky uchylovat se k jednostrannému přístupu. 

V Praze půjde o to, zda se USA a ostatní spojenci dají opět dohromady a zamezí vzájemnému vzdalování v politické i ve vojenské oblasti. NATO má význam na obou stranách Atlantiku: zachová-li si transatlantický prostor společnou bezpečnost, neohrozí jej ani nevyhnutelné ekonomické soutěžení USA a Evropské unie.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...