Brown doufá, že kromě boje s klimatickými změnami se velmocím podaří zeefektivnit i boj proti terorismu.

Brown doufá, že kromě boje s klimatickými změnami se velmocím podaří zeefektivnit i boj proti terorismu. | foto: Profimedia.cz

Pražský summit by měl změnit svět, prohlásil britský premiér

  • 21
Dubnový summit, během kterého se v Praze setkají čelní představitelé Evropské unie a USA, by měl světu zajistit potřebnou změnu. V Evropském parlamentu to řekl britský premiér Gordon Brown. Podle něj by Unie měla na summitu vytvořit se Spojenými státy "nezastavitelné progresivní partnerství".

"V posledních letech jsme ještě nikdy neměli americkou administrativu, která by byla tak ochotná spolupracovat s Evropou na všech úrovních, ať už se to týká finanční stability, změn klimatu, bezpečnosti či rozvoje," dodal Brown s tím, že z posílení vztahů mezi oběma velmocemi může vytěžit celý svět.

Britský premiér podle svých slov věří, že EU a USA se podaří přivést svět k nové globální dohodě o boji s klimatickými změnami, která přinese údajně největší omezení emisí skleníkových plynů v historii.

Kjótský protokol, který emise omezuje, vyprší v roce 2012 a měla by ho vystřídat nová globální dohoda. Je přitom pravděpodobné, že ji podpoří i americký prezident Barack Obama. Jeho předchůdce George Bush Kjótský protokol odmítl.

Společně také proti terorismu

Brown doufá, že kromě boje s klimatickými změnami se velmocím podaří zefektivnit i boj proti terorismu. "Musíme posílit naše snahy porazit terorismus, jehož nebezpečí především z Pákistánu a Afghánistánu roste a může kdykoliv udeřit v ulicích našich měst," dodal britský premiér.

"EU a USA by mohly dosáhnout toho, co zatím bylo jen snem. Tím je svět bez šíření jaderných zbraní a svět, kde jaderné mocnosti souhlasí s opravdovým snížením svých arzenálů," uvedl britský premiér, který měl sice mluvit především o nadcházejícím summitu G20, ale nakonec se dotkl celé řady problémů.

Setkání dvacítky největších ekonomik světa podle něj může v případě spolupráce Spojených států s Evropou mírnit současný globální hospodářský útlum. "Výsledek summitu G20 by mohl znamenat více pracovních míst, více podniků a více obchodu," doplnil.

Summit se blíží

Státníci se v Praze sejdou v neděli 5. dubna. Již v předvečer summitu do Česka přijede americký prezident Barack Obama. Očekává se, že během setkání oznámí, zda si stále přeje vybudovat radar v Brdech.

Barack Obama v Praze

Na bezpečnost amerického prezidenta budou během jeho dvoudenní návštěvy dohlížet stovky českých vojáků. Armáda chce nasadit kromě letectva i protichemickou jednotku. - o chystaných opatřeních čtěte zde

Oproti zvyklostem by se summitu měli účastnit lídři všech 27 členských států EU a Obama. Běžně se podobných schůzek účastní jen předsednická země, Evropská komise, vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana a americký prezident. "Lepší" obsazení celého setkání už nyní dělá ze summitu klíčovou událost během českého předsednictví EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video