Pražský silniční okruh provázejí spory

  19:00aktualizováno  19:00
Praha - Argumenty stran při projednávání jižní varianty silničního okruhu na radnici hlavního města si protiřečily, přestože vycházely z jednoho zdroje. Tím bylo šetření vlivu stavby na životní prostředí. Například primátor Jan Kasl se přiklonil k jižní trase, přestože odbor životního prostředí a odbor dopravy magistrátu doporučily trasu severní přes Statenice, Únětice a Řež.

Mezi zastupiteli tak došlo k neshodám. Někteří totiž byli překvapeni výsledky šetření obou odborů, které popíraly důvody uváděné pimátorem.Usnesení o jižní variantě, které ukládá primátorovi Janu Kaslovi jednání s ministrem životního prostředí, bylo přesto schváleno.

Náměstek primátora Martin Hejl však oponoval, že nelze vytrhovat jeden faktor od druhého. "Podstatou věci je závěr důvodové zprávy, kde se podle výsledků šetření vlivu stavby na životní prostředí zpracovatel přiklonil k variantě jižní. A to především s ohledem na množství škodlivin v ovzduší," uvedl Hejl.

Odbor životního prostředí a odbor dopravy ovšem při svém hodnocení vycházel ze stejného šetření. Odbory ale dospěly k naprosto opačnému závěru. "Za nejvhodnější považujeme a k realizaci doporučujeme variantu severní. Z hlediska ochrany ovzduší pokládáme jižní trasu za nevhodnou," uvádí se v posudku odboru životního prostředí podepsaném ředitelkou Kateřinou Vaculovou.

Odbor dopravy s ředitelem Kamilem Kotkem došel k závěru, že optimálním řešením pro trasu silničního okruhu je varianta severní. "Není pravda, že varianta jižní oproti variantě severní pozitivně ovlivní životní prostředí. Navíc suchdolská trasa také neřeší tangenciální dopravu. Se spojením částí na severu Prahy se ale počítá v územním plánu v období pro rok 2010," tvrdí se v stanovisku odboru dopravy.

Zastupitel Milan Press upozornil, že za katastrofu považuje především zdržení výstavby okruhu, které by v případě severní trasy činilo asi šest let. "Řada občanů čeká na most přes Vltavu jako na smilování, protože každý den se procpávat ucpanými Holešovicemi, to je něco úděsného," řekl Press.

Primátor Jan Kasl podpořil stavbu jižní trasy jednoznačně. "Odmítám odkládání realizace severozápadní části okruhu. Neustále zpochybňování dohodnutých řešení vede ke zhoršování situace v Praze 6, 7 i 8 a ohrožuje tak zdraví lidí," uvedl.

Čísla a argumenty pro a proti výstavbě jižního okruhu se z různých zdrojů liší. Primátor kupříkladu hovoří o šestnáctiprocentním rozdílu mezi oběma variantami ve zlepšení stavu ovzduší v metropoli. Odbor životního prostředí magistrátu však hovoří o rozdílu jednoprocentním, tedy nepodstatném. Primátor tvrdí, že jižní variantu využije více řidičů, čímž se zlepší dopravní situace v hlavním městě. Odbor životního prostředí odliv vnitropražské dopravy jako nereálný, bylo by ho podle něj možné očekávat asi jen v případě kolapsu vnitřní dopravy.

A tak by se dalo pokračovat v dalších argumentech. Nyní se čeká na vyjádření ministerstva životního prostředí, které by mělo padnout v září letošního roku. Ministr Miloš Kužvart zatím vyhraněný názor nemá.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Dětští praktičtí lékaři stárnou, zrušení oboru se neosvědčilo

Dětská lékařka

Dětští praktici stárnou, a je tedy nutné, aby přišli mladí doktoři. Dokládají to i čísla – jen loni zaniklo 88 praxí,...

Senátor Valenta napsal Zemanovi, aby Česko žádalo od Rakouska zpět klenoty

Pozlacené stříbrné žezlo a jablko Království českého v Hofburgu (říjen 2007)

Česká republika má podle senátora Iva Valenty usilovat o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska....

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...Najdete na iDNES.cz