Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský radní za ČSSD nabízel za zvolení stotisícový úplatek

  10:37aktualizováno  18:29
Jen krátce vládne pražská koalice na magistrátu a už má na krku korupční skandál. Radní pro životní prostředí Lukáš Plachý nabídl kolegovi z ČSSD stotisícový úplatek za sehnání hlasů při vnitrostranickém sestavování kandidátek. Dokládají to nahrávky, které získaly Lidové noviny.

Radní pražského magistrátu Lukáš Plachý (ČSSD). | foto: Koláž - iDNES.cz

Lukáš Plachý je šéf ČSSD v Praze 9 a magistrátní radní pro životní prostředí. Podle nahrávek, které mají Lidové noviny k dispozici, slíbil sto tisíc někdejšímu šéfovi ČSSD Vysočany Ivanu Jirkovskému. Ten měl za peníze sehnat dostatek hlasů pro hladké zvolení Plachého na stranickou kandidátku na magistrát. Jirkovský si schůzky nahrával.

Jirkovský za peníze "pomáhal" už dříve. Za desetitisícové částky byl k dispozici šéfovi místní organizace ČSSD Prosek Františku Kolínskému při různých vnitrostranických hlasováních. Podle LN bylo účelové nakupování hlasujících na vnitrostranické konference poměrně běžnou praxí.

Jejich iniciátorem byl většinou šéf prosecké organizace Kolínský. "Tomu podle svých slov pomáhal Jirkovský se svými lidmi už na kandidátku do Sněmovny. Kolínský pak byl na desátém místě, ale ve volbách propadl," píšou Lidovky.

VYJÁDŘENÍ ČSSD

Dnes dopoledne poslala pražská ČSSD jménem Lukáše Plachého do redakce reakci na článek LN. "Nahrávky kolují ve straně od června. Od té doby jak nahrávky, tak tvrzení pana Jirkovského, byly předmětem mnoha jednání výborů a komisí ČSSD. O obsahu nahrávek byl informován i statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který celou věc předal Ústřední kontrolní a revizní komisi.
Výsledkem vnitrostranického šetření je závěr, že není prokázáno, že bych se já či pan Kolínský, jak tvrdí pan Jirkovský, dopustili jakéhokoliv protiprávního jednání. Naopak se při konfrontaci faktů a zúčastněných osob jednoznačně prokázalo, že jednání v rozporu s etickými pravidly a stanovami ČSSD se dopustil pan Jirkovský, čehož důsledkem je i rozhodnutí o jeho vyloučení z ČSSD."

Nahrávky také dokládají, jak se Kolínský snažil od Jirkovského získat za padesát tisíc hlasy pro svého bratra, který v té době skončil jako místostarosta za zelené. Peníze jej měly dostat na kandidátku ČSSD v Praze 9. Nakonec přišla žádost o pomoc Plachému na kandidátku na magistrát.

"To si cením na kilo"

"To si fakt cením na kilo," říká podle nahrávky ze schůzky s Kolínským a Plachým Jirkovský.

"Hned po tom, jakmile proběhne ta konference tak, jak má, tak se vyrovnáme," odpovídá na nahrávce Plachý.

Na jiné schůzce zase Kolínský Jirkovského ujišťoval, že peníze dostane, že Plachý s tím souhlasí. A že když tak pomůže i "Mireček", tedy místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche, který dvousettisícovou odměnu z městských společností rozděloval přes členy ČSSD svojí straně.

Plachý v úterý novinám připustil, že na jednom setkání, kterého se účastnil i Kolínský, Jirkovskému skutečně sto tisíc za hlasování o kandidátkách nabídl. Nemyslel to prý vážně a nakonec Jirkovskému nic nezaplatil. O kauze míní, že na něj byla ušitá vyděrači. Odmítá kvůli ní rezignovat na post radního.

"Zcela odmítám jakékoliv korupční praktiky při sestavování kandidátek do pražského zastupitelstva. Není pravda, jak již dnes konstruují některá média, že bych se kohokoliv snažil uplácet, což potvrdilo podrobné vnitrostranické šetření," uvedl v tiskové zprávě Plachý.

TOP 09 CHCE REZIGNACI PLACHÉHO

Klub pražských zastupitelů za TOP 09 vyzývá Plachého k okamžitému odstoupení z Rady i ze Zastupitelstva hlavního města Prahy. "Hlavním cílem, s nímž jsme do komunálních voleb šli, bylo nastolit v Praze změnu, zbavit ji zaběhnutého klientelismu, netransparentnosti a úplatkářství. Nemůžeme dovolit, aby v zastupitelstvu zasedli lidé, kteří ještě v předvolebním období přistoupili k nezákonnému jednání a chtěli si svůj kredit zaplatit, nikoli jej získat skutečnou prací. Považujeme toto jednání za naprosto neetické a nemorální. Požadujeme okamžitou rezignaci Lukáše Plachého na všechny jeho funkce ve vedení hlavního města," apeluje předseda klubu pražských zastupitelů Tomáš Hudeček.

"Jediný, kdo se potenciálně korupčního jednání dopouštěl, je bývalý člen ČSSD Ivan Jirkovský. Já osobně i další představitelé ČSSD, kteří v článku LN figurují, jsme se od tohoto jednání distancovali," dodal s tím, že je to jen Jirkovského reakce na vyloučení ze strany. V podvečer také oznámil, že v celé záležitosti podává trestní oznámení.

"Jedinou chybou, které jsem se dopustil, je to, že jsem trestní oznámení nepodal okamžitě. Tehdy jsem se ale řídil zájmy ČSSD, kterou jsem nechtěl poškodit před podzimními volbami," stojí v prohlášení médiím. Jeho celou verzi najdete na konci textu.

Hulinský o tom neví, ale věc prošetří

Nahrávky a videa ze schůzek si začal Jirkovský pořizovat v květnu a několik měsíců kolují v ČSSD. Jirkovský tvrdí, že chtěl vše odkrýt. K převzetí peněz nakonec skutečně nedošlo. Jirkovský totiž ještě předtím nahrávky zveřejnil. Věc prošetřily vnitrostranické orgány a vinu našly právě u Jirkovského. V úterý jej za pořizování nahrávek z ČSSD vyloučily.

O celé události údajně ví i šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský, který to ale odmítá. "Nevím o tom, seznámíme se se situací. Pokud došlo k nějakému porušení zákona či demokratických pravidel v rámci ČSSD, budeme věc vážně řešit. Takový člověk by pak nemohl sedět v městské radě," uvedl pro Lidové noviny na adresu Plachého Hulinský.

Pokud pražská organizace ČSSD rychle nevyřeší Plachého skandál, rozhodne o jeho osudu politické grémium ČSSD, které se schází tento pátek. Skandál nesmí zatěžovat pražskou ČSSD ani nové vedení hlavního města, řekl dnes v Lidovém domě šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dodal, že o prošetření kauzy požádal Ústřední kontrolní komisi. Dobré by podle něj bylo, kdyby případ prošetřila také policie. Šéf ČSSD řekl, že už má návrh, jak situaci řešit, seznámí s ním prý nejprve stranické vedení. Případ podle něj ale rozhodně vyřešen není.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS uvedl, že bude požadovat po Plachém prokázání neviny. Například tím, že nahrávka, která má jeho vinu prokazovat, je nepravdivá nebo zfalšovaná. Jinak bude chtít od ČSSD vyvození důsledků.

prohlášení LUKÁŠE plachého

Abych předešel jakýmkoliv spekulacím a veřejnosti vyslal jasný signál, že mé svědomí je v celé kauze s panem Jirkovským čisté, tak jsem se rozhodl podat dnes v této věci trestní oznámení. Jsem přesvědčen, že policie dojde ke stejnému závěru jako v září obvodní kontrolní komise ČSSD, neboť tím, kdo o úplatek žádal, byl pan Jirkovský, který byl v celé věci iniciátorem.

Je zřejmé, že tato měsíce stará kauza, která se v pražské ČSSD řeší již delší dobu, byla zveřejněna záměrně krátce poté, co byla ustavena nová pražská rada a pan Jirkovský byl vyloučen ze strany.

Je smutné, že si média nepokládají otázku, zda celá věc nebyla pouze účelovou provokací již od samého počátku, neboť je nelogické, aby si pan Jirkovský dokumentoval svoji vlastní trestnou činnost. Jediným logickým vysvětlením, kterému nasvědčuje jak vývoj událostí, tak nynější znovuotevření již staré kauzy, je snaha o pomstu a diskreditaci mojí osoby.

Opakuji od samého počátku, a ze zveřejněných nahrávek je to patrné, že s žádostí o úplatek přišel pan Jirkovský a k žádnému uplácení nakonec nedošlo, neboť od počátku to nebylo mým záměrem. Pouze jsem se snažil zjistit pozadí celé věci a následné kroky pana Jirkovského. Jeho jednání beru jako odvetu právě za to, že jsem nesplnil jeho požadavky. Jedinou chybou, které jsem se dopustil, je to, že jsem trestní oznámení nepodal okamžitě. Tehdy jsem se ale řídil zájmy ČSSD, kterou jsem nechtěl poškodit před podzimními volbami.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz