Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský primátor je z nemocnice doma

  10:34aktualizováno  10:34
Praha - Pražský primátor Jan Kasl (ODS), který v úterý zkolaboval hodinu a půl po jednání městské rady a musel být převezen do nemocnice, je už doma. Tam ho pozdě večer odvezla jeho manželka Terezie. "Byl to kolaps z rozčilení a únava," upřesnila Kaslová. Primátorův středeční program, včetně setkání s dánským velvyslancem, byl zrušen. "V dalších dnech se rozhodne podle toho, jak se bude primátor cítit," uvedl ředitel Kaslovy kanceláře Petr Polák.

Nevolnost Kasla postihla krátce poté, co se radní zabývali jeho vyjádřením z minulého týdne o možném korupčním prostředí na magistrátu.

Poté, co padesátiletý pražský primátor Jan Kasl (ODS) odpoledne zkolaboval, odvezla ho záchranná služba do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Nevolnost postihla primátora zhruba ve 14.30 hodin na schůzce či obědě mimo budovu magistrátu.

"Doufám, že je to jen vyčerpání a nervový kolaps. Zatím tomu všechno nasvědčuje. Infarkt to nebyl, EKG mu lékaři dělali," řekla po incidentu primátorova manželka Terezie. "Krátce jsem s ním mluvila. Má kapačky a spí. Lékaři říkali, že to vypadá dobře. Pokud to nebude nic akutního, vyžádám si ho domů," uvedla Kaslová.

Radní žádají konkrétní důkazy
Kolaps Kasla přišel asi hodinu a půl po jednání městské rady, která se mimo jiné zabývala jeho vyjádřením o možném korupčním prostředí na magistrátu. Rada skončila kolem 13. hodiny. "Jednání nebylo nikterak dramatické," tvrdí radní Zdeněk Kovářík (ODS).

Městská rada Kasla kolektivně požádala, aby uvedl konkrétní případ korupce při pražských aktivitách amerických investorů v Praze. V opačném případě se má veřejně omluvit. "Věřím, že v nejbližší době budou rada či zastupitelstvo informovány, stejně jako orgány v trestním řízení, o konkrétním případu korupce, nebo bude zveřejněna omluva," řekl Kovářík. Kasl podle něj uvedl, že tisk jeho slova zkreslil.

Radní tvrdí, že nikdo žádný případ korupce nezná. Primátora plně podporují, aby případný konkrétní případ vyjasnil. Radní zároveň podpořili ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka při provádění protikorupčního programu.

Primátor se za možné uplácení na magistrátu omluvil na setkání s podnikateli z Americké obchodní komory. Přiznal se před nimi, že není v omezování korupčního prostředí na magistrátu úspěšný. O své rezignaci však v této souvislosti neuvažuje. "Magistrát neřídím já, ale jeho ředitel," hájí se.

Primátor: Existuje korupční prostředí
Na pražském magistrátu existuje korupční prostředí. Přiznává to i pražský primátor Jan Kasl. Vychází přitom ze stále se opakujících připomínek zejména zahraničních investorů, kteří jsou šokováni z toho, že úplatek je často jediná cesta, jak mohou na pražské radnici prosadit svůj podnikatelský záměr.

"Obrací se kvůli tomu na mě, ale bojí se být konkrétní, aby si nezavřeli v Praze dveře k dalšímu podnikání," uvedl primátor.

Ředitel pražskho magistrátu Zdeněk Zajíček uvedl, že prohlášení primátora Kasla pro americké podnikatele nezná, a proto se k němu nemůže vyjádřit. "Nestalo se mi ale, že by mne radní, a to včetně pana primátora, někdy pozvali na jednání k problému korupce," řekl.

Primátor Kasl připouští, že rada města, kterou tvoří ODS a ČSSD, dosud nevytvořila dostatečný tlak na vedení magistrátu, aby korupční prostředí na úřadu omezilo. "Za úředníky magistrátu bych proto v tuto chvíli ruku do ohně nedal," řekl Kasl.

Podle něj se dosud například nepodařilo prosadit, aby se většina kontaktů mezi úředníky a klienty neodehrávala v jejich kancelářích, ale na přepážkách, které se lépe kontrolují. "Postupujeme příliš kostrbatě a pomalu," uvedl.

Na korupci upozornila i opozice
Na možnou korupci a protežování některých firem například při zadávání veřejných zakázek upozorňovali nedávno opoziční zastupitelé za KDU-ČSL. "Ve výběrové komisi mají například většinu radní a úřednicí magistrátu," upozornil lidovecký zastupitel Martin Bursík.

Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček nařídil před dvěma týdny rozsáhlou kontrolu přidělování městských zakázek. Skončit by měla do měsíce. Navíc od loňského listopadu pracuje při magistrátu protikorupční komise, kterou tvoří úředníci a externí spolupracovníci. O její práci však radní neprojevují příliš zájem. "Nevím, čím se zabývá a jaké jsou výsledky její práce. Je to vnitřní záležitost magistrátu a jeho ředitele," reagoval Kasl.

"Prověřujeme jednotlivé oblasti, kde by mohlo docházet ke korupci. Jsme zatím v počátku. Příklady braní úplatků jsme však nezjistili," řekl včera člen protikorupční komise Martin Kupka. Upozornil, že komise nyní dokončila prověrku přidělování obecních bytů a chystá se kontrolovat umísťování obyvatel do domovů důchodců, vyplácení sociálních dávek a zadávání veřejných zakázek. "To jsou rizikové oblasti pro korupci a nezastírám, že i na magistrátu k ní může docházet," řekl.

Razantním prohlášením Jana Kasla je však Martin Kupka překvapený stejně jako náměstek primátora Jiří Paroubek z ČSSD. "Já mohu za úředníky ekonomických odborů, které pode mne patří, ručit. Mají dostatečně velké platy, aby mohli být nejen dostatečně výkonní, ale i morální," uvedl. 

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz