Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský okruh pomůže obyvatelům metropole méně, než se čekalo

  20:06aktualizováno  20:06
Představě o snadno průjezdných silnicích v metropoli měla pomoci další část pražského okruhu, která vede mezi dálnicemi D1 a D5. Ta bude otevřena 20. září. Jenže kvůli protestům některých Pražanů nebudou řidiči moci novou dálnici dostatečně využívat. Kvůli omezenému počtu křižovatek nebudou mít možnost na dálnici pohodlně najet.

Okruh tak bude převážně sloužit mimopražským šoférům, kteří se chtějí metropoli vyhnout. Pražští řidiči budou muset i nadále využívat Jižní spojku a Barrandovský most.

Kde tedy vznikl problém

Projektanti původně počítali, že na jihozápadní části dálnice bude sjezdů a nájezdů hned několik.

VIDEO

Podívejte se na novou část pražského okruhu

Jeden z nich měl být v Komořanech. Jenže místní obyvatelé tu křižovatku odmítli. Obávali se, že by zdejší Komořanská ulice posloužila motoristům jako radiála a zvýšil by se hluk. "Proti plánovanému nájezdu se postavila část opozice a občanské sdružení, které chtěly nájezd řešit jinak. To nás zdrželo a myslím, že dříve než za tři roky tady nájezd zpřístupněn nebude," říká starosta Prahy 12 Petr Hána.

I když v Komořanech křižovatku nakonec nepovolili, magistrát na poslední chvíli prosadil, aby se tu postavil přes novou dálnici alespoň most. Na něm nyní pracují dělníci. Jenže až bude dálnice zprovozněna, budou v tomto místě řidiči podjíždět most vedoucí odnikud nikam. Město si tu udělalo rezervu pro případ, že by v budoucnu křižovatku prosadilo.

Do té doby řidičům k překonání Vltavy na jihu města bude nadále sloužit pouze přetížený most Závodu míru či Barrandovský most.

Potíže jsou však i na jiných místech nové dálnice. Hned u Cholupic již stojí křižovatka, která nebude sloužit běžným řidičům, ale pouze vozům údržby.

Kde (ne)budou výjezdy z dálnice

1. Sjezd na Komořany
Z dálnice měl být sjezd v Komořanech. Místní se báli, že vzroste provoz a zhorší se životní prostředí. Magistrát však prosadil, aby se přes novou dálnici postavil alespoň most, tím vznikla rezerva pro případ, že by město křižovatku prosadilo.

2. Sjezd na Cholupice a Točnou
U Cholupic již stojí křižovatka, která však bude sloužit pouze vozům údržby. Běžní řidiči nájezd na okruh mezi Cholupicemi a Točnou používat nebudou.

3. Sjezd na Písnici
Nájezdy a sjezdy z nové dálnice mezi Písnicí a Dolními Břežany budou zřejmě zataraseny betonovými panely i po spuštění dálnice. Nesouhlasí s ní obyvatelé Písnice.

Další křižovatka je mezi Písnicí a Dolními Břežany, ale i zdejší nájezdy a sjezdy budou pravděpodobně zataraseny betonovými panely. S touto křižovatkou z obdobných důvodů nesouhlasí obyvatelé Písnice a Libuše. "Libušská ulice není na veliký nápor aut stavěná. Nájezd bychom byli ochotni zpřístupnit po zprovoznění nájezdu v Komořanech," říká tajemník úřadu Praha-Libuš Tomáš Hejzlar.

Pražané tak budou moci na dálnici najet pouze v Lahovicích a pak až u Jesenice, což se řadě z nich vůbec nevyplatí. Paradoxně tak okruh ležící na území několika městských částí nebudou moci využívat právě jeho obyvatelé.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz