Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský hrad potřebuje peníze

  15:28aktualizováno  15:28
Každoročně jednotlivá ministerstva svádějí boj s resortem financí o výši přidělených prostředků ze státního rozpočtu. Letos se o peníze hlásí i Kancelář prezidenta republiky. Místo 203 miliónů korun na investice by totiž Hrad mohl z rozpočtu dostat jen asi 58 miliónů. Pracovníci prezidentské kanceláře přitom poukazují hlavně na žalostný stav některých objektů.

Peníze budou zapotřebí také na rekonstrukci bydlení pro dalšího prezidenta. Václavu Havlovi skončí funkční období na jaře 2003.

Kancelář prezidenta požaduje na příští rok 392 miliónů korun, což je o téměř 80 miliónů více, než Hrad dostal pro letošní rok.

Letos má jít ze státní pokladny na opravu Pražského hradu, rekonstrukci zámku v Lánech a na nákup strojů a zařízení pro prezidentskou kancelář 131 miliónů. Pro příští rok požaduje Hrad přibližně o 70 miliónů více.

Největší částka, asi 55 miliónů korun, je podle prezidentské kanceláře v příštím roce zapotřebí na výstavbu nového vstupu do středního křídla Pražského hradu z druhého nádvoří a rekonstrukci kuchyňského bloku a skladů, které jsou v havarijním stavu.

Asi 38 miliónů korun si v příštím roce vyžádá rekonstrukce půdy Ústavu šlechtičen, přeložení střešní krytiny a rekonstrukce části fasády budovy.

Na Hradě by podle návrhu rozpočtu bylo třeba opravit i řadu dalších věcí. Měly by se modernizovat i toalety v exponovaných prostorách prezidentské kanceláře. Na to by podle návrhu Hradu bylo zapotřebí necelé čtyři milióny korun.

Ministerstvo financí sice navrhlo snížení rozpočtu, ale podle mluvčího Libora Vacka suma rozhodně není definitivní. "Je to jen první nástřel pro diskusi," řekl.

Také prezidentův kancléř Ivo Mathé je přesvědčen, že se s ministerstvem nakonec dohodne. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka by Václav Havel do jednání zasáhl jen v případě, že by situace byla skutečně vážná.

 


 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Najdete na iDNES.cz