Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský hrad chce turisty překvapit bezpečností

  14:29aktualizováno  14:29
P r a h a - Tématem on-line rozhovoru byly projekty na Pražském hradě. Hrad se chystá návštěvníky překvapit svou bezpečností. "Dneškem počínaje se v areálu Pražského hradu objeví pracovníci bezpečnostní agentury, kteří se zaměří především na kapesní zloděje a takzvané černé průvodce," odpověděl na jednu z otázek čtenářů iDNES šéf turistického ruchu na Pražském hradě František Kadlec. Kurátor výstavy Deset století architektury Miroslav Řepa odpovídal na otázky ohledně tohoto projektu. "Kurátoři expozic si byli vědomi povinnosti představit celou Českou republiku," vyvrátil Řepa domněnku čtenáře, zda nepřevažuje pouze Praha.Celý rozhovor o Pražském hradu čtěte ZDE.

Projekt Deset století architektury je členěn do šesti expozic – doby románské až po současnost. Každá z nich je představena ve „svém“ autentickém prostoru – což je bezesporu světový unikát -  a je zpracována scénograficky. Za použití light designu, ozvučení a speciálně svezených modelů, fragmentů a fotografií navozuje atmosféru tehdejší společnosti a představuje jednotlivá období v širokém spektru od urbanistických studií až po interiérovou výzdobu, sochařství a malířství. Výstava se tedy nesoustředí jen architekturu, ale podává i obraz širších historických a kulturních souvislostí.

Více jak tisíciletá historie Pražského hradu umožňuje umístění expozic do jedinečných lokalit reprezentujících přímo daný styl. Návštěvník má možnost seznámit se i s architekturou těch prostor, které nejsou pro veřejnost běžně přístupné.

Akad. arch. Ing. Miroslav Řepa, který je hlavní kurátorem projektu Deset století architektury, se narodil 24. 2. 1930 v Pardubicích

Studium:
- Vystudoval Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství v Praze a Speciální školu architektury prof. Fragnera na AVU v Praze.
- V roce 1957 vyhrál společně se svým otcem soutěž na Divadlo pracujících v Gottwaldově, jehož realizace byla ukončena v roce 1967.

Umělecká činnost:
- Od roku 1961 pracoval jako vedoucí investičního útvaru Národního divadla se zaměřením na přípravu a realizaci rekonstrukcí všech tří scén Národního divadla, včetně zástavby okolí.
- V roce 1965 vyhrál s architektem Vl. Pýchou soutěž na Československý pavilón na Světové výstavě v Montrealu – Expo 67.
- Následně v roce 1970 navrhl a realizoval divadlo Laterny magiky pro Expo 70 v japonské Osace. V roce 1975 zrealizoval novostavbu České spořitelny v Pardubicích.
- Od roku 1984 byl jmenován vedoucím útvaru rekonstrukce Tylova divadla v Praze, ukončené v roce 1991. Poté odejel plnit funkci technického ředitele Čs. pavilónu na Expo 92 do Sevilly.
- V období od roku 1972 až po současnost realizoval celou řadu interiérů veřejných budov, hotelů, autosalónů, spořitelen, pojišťoven, divadel atd.

Pražský hrad:
- V roce 1993 byl pozván Správou Pražského hradu, aby ve funkci kurátora realizoval výstavu J. Plečnika na Pražském hradě. Ta byla otevřena v květnu 1996 a po jejím úspěchu ve formě putovních výstav cestuje pod hlavičkou Správy Pražského hradu a Českých kulturních center po Evropě, ale i zámoří. V roce 1999 byla tato výstava instalována i v Paříži a Barceloně, v roce 2000 v Záhřebu a v izraelské Haifě.
- V roce 2001 je hlavním kurátorem projektu Deset století architektury

Architektura románská – kamenné svědectví
Projekt začíná ve starobylém románském podlaží Královského paláce, které vybudovala přemyslovská knížata po roce 1135. Všudypřítomná tma, chlad a kamenné zdivo sálů, spolu s fragmenty staveb z období Velké Moravy, bezprostředně navozují představu o době před deseti staletími. Při cestě expozicí se návštěvník může setkat se zbytky původního románského opevnění Pražského hradu a prohlédnout si prostory původní románské kaple, mezi modely je zde rotunda sv. Víta, základ dnešní katedrály, dále první hrady, paláce a měštanské domy, opravdovým skvostem je reliéf z tympanonu přestěhovaný z baziliky sv. Jiří.

Architektura gotická – cesta ke světlu
Z podlaží románského vede přímá cesta do podlaží gotického. Do období gotiky spadá éra rozkvětu českého království a tedy i Pražského hradu. To umožnilo autorům expozice vést její trasu tak, aby se návštěvník procházející jednotlivé sály setkával se stále se vylehčujícími prostory a tvaroslovím dokládajícím obdivuhodný vývoj gotického umění. Zvláštní kapitolou je doba Karla IV. a jeho syna Václava IV. Mimo jiné bude v gotice umístěno sousoší „Hora Olivetská“ a dvě gotické Madony (vystavené mj. v českém pavilonu na expo v Hannoveru). Závěrem expozice je prohlídka Jezdeckých schodů a Vladislavského sálu, jehož některé detaily již předznamenávají příchod dalšího slohu - renesance.

Architektura renesanční – rozum a cit
Na Pražském neexistuje vhodnější místo pro expozici věnovanou renesanci než Letohrádek královny Anny. Po dlouholeté rekonstrukci je, u příležitosti této výstavy, zpřístupněn ve své úplnosti a návštěvníci tak vůbec poprvé mohou nahlédnout i do jeho suterénu. Expozice představuje nejen renesanční skvosty Pražského hradu a celé České republiky, ale také ideály a fantazie předních renesančních architektů. I. Patro představuje tzv. model ideálního renesančního města, vyjadřující kriteria architektury období humanismu v Evropě.

Architektura barokní – hra světla a stínů
Expozice barokní architektury umístěná v Jízdárně Pražského hradu se zaměřuje na práci barokních architektů s krajinou, její záměrné a koncepční propojování se stavbami i s celými areály. Ústředním objektem expozice je proto model ideální podoby Šporkova Kuksu v mimořádném měřítku. Prostor představuje základní témata barokní architektury – kontrast hmot, barvu, geometrii. Expozici kromě exponátů doplňuje i prohlídka terasy Jízdárny s plastikami význačných barokních sochařů a barokní teatrálnost je demonstrována ve velkorozměrné realizaci slavobrány ke svatořečení Jana Nepomuckého.

Architektura 19. století – okouzlení pokrokem
Expozice architektury 19. století byla umístěna do rudolfínské Císařské konírny, tedy, jako jediná, do prostoru slohově neautentického. Architekt ji tak celou vsadil do repliky jedné ze staveb typických pro 19. století - litinového skleníku z Lednice na Moravě. V této „kulise“ je pak návštěvník seznámen s odrazy různých dobových vlivů, které se odrazily v architektuře – romantismus, návrat k historii, krize moderního města, zakládání lázeňských měst…

Architektura 20. století – místo pro náš život
Výstava končí v prostorách upravených na počátku tohoto století Josipem Plečnikem. Samotné prostory patří do reprezentačních míst Pražského hradu, kam běžný návštěvník nemá přístup. Představeny jsou zde nejen mnohdy avantgardní myšlenky význačných světových architektů, ale také tzv. slepé uličky - zaniklé architektonické styly. Hlavní část expozice je věnována stěžejním počinům v české architektuře 20. století – pražská vila Muller Adolfa Loose, brněnská vila Tugendhat či první „mrakodrap“ Vladimíra Karfíka ve Zlíně. Pamětníky potěší originál stříbrná Tatra V8, v níž objěli svět cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.

O připravovaných projektech Pražského hradu si se čtenáři iDNES povídali (zleva) František Kadlec - šéf turistického ruchu PH, Vladimír Darjanin - manažer projektu Deset století architektury a Miroslav Řepa - hlavní kurátor výstavy. (2. dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...



Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Najdete na iDNES.cz