Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou Zbraslav chrání před velkou vodou zábrany za stamiliony

  20:17aktualizováno  20:17
Protipovodňové zábrany nyní chrání před záplavami i pražskou Zbraslav. Část tvoří betonové zdi, zbytek mobilní zátarasy, které budou postaveny v případě hrozby povodně. Kvůli technickým obtížím ale chrání zdejší domy pouze před stoletou vodou, zbytek zábran v metropoli počítá se záplavami srovnatelnými s rokem 2002.

Protipovodňová opatření na jihu Zbraslavi jsou dlouhá 1,35 kilometru a město stála asi 270 milionů korun. Hráz, která není pouze na povrchu, ale je zahloubena místy více než osm metrů pod zem, začíná u kamenolomu a končí u mostu Závodu míru. Stěnu tvoří 490 betonových panelů, každý váží podle tloušťky 14 až 20 tun.

"Jedná se o jednu z posledních dokončovaných staveb v rámci protipovodňových opatření v hlavním městě," uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega (ODS).

Podle starostky Zbraslavi Dagmar Kobylkové je ještě ale potřeba sladit vybudované zábrany s územním plánem. Ten totiž počítal s ochranou území před dvousetletou vodou. Takové zábrany ale nakonec vybudovány nebyly.

Kobylková uvedla, že obyvatelé pak mají potíže s pojišťovnami. Rozpor má odstranit nový územní plán, který magistrát připravuje. Klega přislíbil při schvalování nového územního plánu pomoc.

Protipovodňové bariéry v Praze stály miliardy

Zároveň s opatřeními na jihu Zbraslavi magistrát dokončuje stavbu zábran na severu městské části. Ty jsou již také hotovy, pouze nebyly předány. Celkem za ochranu Zbraslavi zaplatila Praha 810 milionů korun. Kromě betonových zdí z panelů a mobilních zátarasů je součástí protipovodňových opatření také vysokokapacitní kanalizace a přečerpávací stanice.

S budováním ochrany proti velké vodě začala Praha již v roce 1997, zábrany měly metropoli ochránit před stoletou vodou. Po ničivých záplavách v roce 2002 bylo rozhodnuto bariéry zvýšit.

Protipovodňové zábrany tvoří mobilní hrazení, zemní valy, různé zdi a zídky, přečerpávací stanice a také úpravy kanalizace. Stavba mobilních hrazení trvá den a půl, v případě nouze lze ale práce dokončit asi za čtyři hodiny. Po dokončení by zábrany měly být dlouhé 17,2 kilometru, mobilní část by z toho měla tvořit asi 6,36 kilometru.

Další kilometry ale představují například náspy železničních tratí nebo nábřežní zdi. Praha dosud do vybudování ochrany proti velké vodě investovala 2,7 miliardy korun, celkem budou zábrany stát asi 3,7 miliardy. Část peněz dostala metropole od státu.

V roce 2002 přitom povodeň ve městě napáchala škody za 27 miliard korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz