Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou policii vedl agent StB

  0:01aktualizováno  0:01
Radim Chyba pět let šéfoval pražské městské policii, přestože podle zákona na ředitelskou židli nesměl nikdy usednout. Byl totiž evidován v registru svazků StB a ministerstvo vnitra mu už před lety vydalo pozitivní lustrační osvědčení. MF DNES na jeho spolupráci s tajnou komunistickou policií upozornila před čtrnácti dny. Nyní, když mu úředníci ministerstva vnitra vydali opis jeho pozitivního osvědčení, se tyto informace definitivně potvrdily.

"Chyba mi ukázal pozitivní lustrační osvědčení a v úterý oznámí svou rezignaci," řekl radní Rudolf Blažek, jenž má městské strážníky na starosti. Chyba ještě před dvěma týdny tvrdil: Je to nesmysl. Svá tvrzení však nemohl dokázat, protože originál původního osvědčení se za podivných okolností ztratil.

"Trvám na tom, že jsem v měl v rukou čisté osvědčení. Nedokážu si to vysvětlit. Prostě jsem ho tehdy měl," tvrdil Chyba. A naznačoval, že se stal obětí omylu úředníků ministerstva vnitra. "V každém spisu jsou kopie originálů. Je naprosto vyloučené, abychom mu dříve dali jiné osvědčení než dnes," konstatoval ovšem Aleš Šulc, ředitel bezpečnostního odboru, který lustrace vydává.

Chyba tak v době, kdy se ucházel o místo ředitele, s největší pravděpodobností spáchal trestný čin. "Jde o poškozování cizích práv. Uvedl totiž někoho v omyl, nebo omylu využil," míní pražský advokát Oldřich Choděra.

Jak se tedy mohlo stát, že se Chyba na post ředitele dostal? Jsou v podstatě tři možná vysvětlení:

1. Chyba předložil výběrové komisi v roce 1997 padělané lustrační osvědčení. Tuto verzi nepřímo potvrzuje předseda komise Jiří Hermann: "Dám ruku od ohně za to, že jsem tehdy jeho negativní osvědčení viděl." Jenže Hermann se takto může chtít zbavit odpovědnosti, protože coby předseda komise za výběrové řízení zodpovídal.

2. Chyba pravé lustrační osvědčení Hermannovi ukázal. Ten ho pak za nějakou protislužbu kryl.

3. Chyba nikdy žádné lustrační osvědčení Hermannovi nedodal. To by vysvětlovalo, proč v magistrátním archivu leží Chybovo čestné prohlášení, že nikdy nespolupracoval s StB. Zpravidla se takový dokument komisím předkládá, když člověk čeká na vydání lustračního osvědčení. Povinností ovšem je doklad zpětně předložit. O tom, že by ho Chyba komisi přinesl později, však ve spisech nelze najít jakoukoli zmínku. Mohlo se tedy stát, že po Chybovi později už nikdo lustrační osvědčení nepožadoval.

O Chybových potížích s lustracemi mohl vědět ještě jeden člověk dnešní radní Rudolf Blažek (ODS). V roce 1995 byl šéfem městské policie, přičemž jeho náměstkem byl právě Chyba.

"Tenkrát přišlo nařízení, že se musí prověřit všichni vedoucí pracovníci," připomněl dlouholetý strážník Miroslav Bodický. "Z logiky věci vyplývá, že už tehdy musel Blažek zjistit, že Chyba je pozitivně lustrovaný," nepochybuje Bodický.

"Já si na to už fakt nevzpomínám," prohlásil ale Blažek. "Že bych ho jako pět let kryl? To myslíte vážně?" ohradil se. Kdyby Blažek o Chybově angažmá u StB skutečně věděl, kdykoli by jej mohl vydírat.

"Výběrová komise byla tehdy sestavena tak, že bylo jasné, že Blažek jako zastupitel za ODS prosadí za svého zástupce, koho bude chtít. Chyba byl přitom vhodná loutka," je přesvědčen opoziční zastupitel Martin Bursík, jenž v komisi tehdy zasedal. Zda se případem bude zabývat policie, zatím není jisté.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

25 let od dělení ČSFR. Klaus a Mečiar zhodnotí čtvrtstoletí samostatnosti

Premiéři Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus hovoří na zahradě brněnské vily...

V budově bývalého Federálního shromáždění se setkají hlavní postavy rozdělení ČSFR Václav Klaus a Vladimír Mečiar a...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz