K situaci v Tibetu se už oficiálně vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí.

K situaci v Tibetu se už oficiálně vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí. | foto: ČTK

Pražskou demonstraci za Tibet podpořil i Havel

  • 189
Asi pět set lidí se sešlo před čínským velvyslanectvím v Praze, aby protestem podpořilo obyvatele Tibetu. Ti v posledních dnech demonstrují proti porušování lidských práv ze strany Číny. Na pražskou demonstraci dorazili někteří politici, mezi nimi i exprezident Havel.

Demonstraci na nedělní sedmou hodinu večerní svolala čtyři občanská sdružení zabývající se otázkou lidských práv. "Situace v Tibetu upozorňuje na špatný stav dodržování lidských práv v Číně. V souvislosti s blížícími se olympijskými hrami v Číně nepovažujeme jednání čínských úřadů za správné," píše se v jejich tiskovém prohlášení.

Protest do pražské Pelléovy ulice přišel podpořit ministr životního prostředí Martin Bursík s poslankyní za Stranu zelených Kateřinou Jacques. Dorazil také bývalý ministr vnitra Jan Ruml.

Martin Bursík a Kateřina Jacques na demonstraci před čínskou ambasádou

Davem převážně mladých demonstrantů zněla hesla jako "Svobodu Tibetu". Protestující mávali tibetskými vlajkami a transparenty s nápisy "Stop násilí v Tibetu". Před budovou velvyslanectví také zapalovali svíčky.

K demonstrantům za pomoci tlumočníka krátce promluvil Tibeťan, který vylíčil současnou situaci ve Lhase. Údajně mu ji telefonicky popsal jeho přítel, který tam žije. Příslušníci armády a policie podle něho bezdůvodně vnikají do domovů běžných lidí, prý také viděl vojáky a policisty přenášet těla mrtvých Tibeťanů.

V jeho závěru se ke shromáždění připojil i bývalý prezident Václav Havel. "Je mi velmi sympatické a je mi velkou vzpruhou fakt, že tolik lidí, a zvláště mladých lidí, není lhostejno k tomu, co se děje na druhé půlce zeměkoule. Dějí se tam vážné věci," řekl přítomným exprezident.

Exprezident Václav Havel na demonstraci před čínskou ambasádou

Kolem osmé hodiny večer se lidé začali rozcházet. Před úřadem se mají znovu sejít ve středu v 18 hodin.

Schwarzenberg je pro mírovou cestu
K situaci v Tibetu se už oficiálně vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí. "Odsuzujeme násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech, kteří chtějí svobodně vyjádřit svůj názor," stojí na webu ministerstva.

"Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti," uvedl pro ČTK ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Ministr také žádal o uvolnění toku informací o dění v Tibetu a o umožnění přístupu zástupců nezávislých médií do oblasti.

Vedení Strany zelených v neděli napsalo čínské velvyslankyni v Praze dopis. Protesty Tibeťanů jsou podle nich přirozeným projevem vůle po svobodě. Bursík a Jacques se během demonstrace pokusili předat otevřený dopis čínské velvyslankyni. Jelikož na zvonění nikdo nereagoval, Bursík ho vhodil na území úřadu přes plot.

"Odsuzujeme násilí na demonstrantech, kteří přicházejí projevit svůj názor, a žádáme jeho okamžité zastavení. Žádáme propuštění preventivně zadržených osob a žádáme, aby nebyly vystavovány lidsky nedůstojnému zacházení a mučení," uvádí se v dopise.

Podpoře Tibeťanů byl věnován i koncert v klubu Vagon na pražské Národní třídě, který začínal ve 20 hodin. Vystoupilo zde několik kapel včetně jednoho tibetského hudebníka. Akce je součástí březnového pražského Festivalu pro Tibet 2008.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video