Pražské vysokoškolské koleje jsou naplněné, studenti protestují

Praha - Protestní petice podepisuje v těchto dnech řada vysokoškolských studentů. Na různých místech fakult visí listina, v níž si zástupci studentů stěžují: "Ještě před pěti lety dostávali kolej i studenti, kteří bydleli sto kilometrů od Prahy. Letos se dojezdová vzdálenost posunula na dvě hodiny pětadvacet minut. Přestože univerzita každoročně zvyšuje počet přijímaných studentů, žádné nové studentské koleje se nestavějí."

Vedení pražských univerzit přiznává, že se situace v porovnání s minulými lety nezlepšila - neustále chybějí lůžka pro dojíždějící studenty. Studentům není platné, že sepisují protestní petice rok co rok.

Již v měsíci srpnu evidovala Univerzita Karlova osm a půl tisíce žádostí o ubytování, úředníci však mohli vyhovět pouze 7324 studentům. Podle pracovníků školy se však čísla každým dnem mění.

V minulém roce byl rozdíl mezi poptávkou a nabídkou ještě výraznější: Tisíc šest studentů si muselo hledat ubytování v podnájmech arůzných ubytovnách.

"Doufáme, že letos získáme lůžka, která dříve sloužila studentům Vysoké školy chemicko-technologické. Každým rokem se snažíme přichystat více volných míst - třeba přistýlky na první měsíce výuky, kdy je nápor ze strany studentů největší," uvedl Václav Hájek, mluvčí Karlovy univerzity. Zároveň zdůraznil, že ke stavbě nových kolejí by ústav potřeboval finanční podporu státu.

Vedení univerzity o petici ví. "Vlastně netuším, komu je adresována. Zda univerzitě, či ministerstvu školství," uvedl mluvčí Hájek.

Nedostatek míst na kolejích má i Vysoká škola ekonomická. S ubytováním na kolejích může podle posledního seznamu počítat čtyři a půl tisíce lidí, dvanáct set jich přitom bylo odmítnuto.

Zatímco na začátku roku musí téměř na všech kolejích zájemce odmítat, v letním semestru již většinou bydlí téměř všichni - mnozí studenti totiž například studia zanechají.

"Například v lednu máme vyřízeny všechny žádosti," potvrdil Jakub Chmelík z kolejní rady Vysoké školy ekonomické.

Na kolejích Českého vysokého učení technického všichni zájemci, kteří žijí od Prahy dále než osmdesát kilometrů - třeba v Plzni -, bydleli v loňském roce už koncem měsíce listopadu.

Náporu neubytovaných studentů v těchto dnech čelí mnohé realitní kanceláře v metropoli.

"Denně zavolá v průměru pětadvacet vysokoškolských zájemců o podnájem," sdělil například Martin Kolář z firmy Reality 21.

Podle obchodníků s realitami není problém v Praze podnájem či pronájem sehnat.

Zájemci však musí počítat s tím, že budou muset zaplatit třeba za jednopokojový byt minimálně šest tisíc korun. Na kolejích se přitom měsíční částka za bydlení pohybuje od tří do patnácti set korun

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video