Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské vodárny prodány, radnice nejásá

  10:43aktualizováno  10:43
Praha - Vodu v Praze a okolí bude dodávat francouzská společnost Vivendi s firmou Anglian Water. Fond národního majetku jim prodal Pražské vodovody a kanalizace za šest miliard korun, za třikrát více, než čekal. Francouzi se zavázali, že vodné a stočné v příštích letech zdraží nejvýše jako letos, tedy o sedm procent. Slibují i lepší služby a servis a čistší vodu ve Vltavě. Pražská radnice má však zatím vůči této firmě výhrady.

Francouzská Vivendi Water tolik toužila Praze dodávat vodu, že svou nabídku podložila šesti miliardovými esy. To rozhodlo a Fond národního majetku prodá 66 procent akcií největší vodárny v zemi právě jí. Konkurenti nabídli zhruba polovinu. Největšího tuzemského rivala Anglian Water se Vivendi elegantně zbavila tím, že se s ním spojila.

Zatímco desetičlenný tým Vivendi, který projekt pro Prahu připravil, pojede za odměnu na tři dny do Tunisu, zcela jiná nálada vládne na pražské radnici. Radním se totiž rozhodnutí FNM příliš nezamlouvá. "Budeme hledat všechny možné způsoby, jak naplnit usnesení městského zastupitelstva, které požadovalo odložit rozhodnutí o privatizaci pražských vodáren," říká pražský radní Filip Dvořák.

Zastupitelé metropole mají totiž obavu, aby se příliš vysoká cena nepromítla do cen vody. "K obavám z neoprávněného zdražování vody po privatizaci lze říct několik věcí. Zvyšování cen podléhá několika kontrolám. A hlavně rozhodující vliv má samo město Praha, které navrhovanou výši cen vodného a stočného schvaluje," upozorňuje mluvčí fondu Jana Víšková.

Snaha radních změnit privatizaci těsně před jejím koncem je podle Víškové nepochopitelná. "Privatizace se připravovala dva roky a po celou tu dobu měli možnost se k ní vyjadřovat. Fond samotný navíc nemá takové pravomoci, aby zrušil vládní nařízení," říká Víšková.

Zástupci Vivendi Water počítají s tím, že se problém vyřeší. "Já důvěřuji osmi expertům z komise, a když jsme vyhráli, není to jenom nejlepší cenou, ale i nabídkou," míní Philippe Guitard, šéf českého Vivendi Water. "Teď přijde čas vysvětlovat náš projekt představitelům města, aby věděli, k čemu jsme se zavázali, co budeme v Praze dělat," dodává Guitard.

Vivendi si pro hlavní město připravilo tři základní projekty. Tím prvním je Čistá Vltava, kam investuje více než 160 milionů korun. Vivendi však hlavně slibuje, že se podstatně zlepší služby pro Pražany.

Guitard: Praha nebyla tak drahá

Čistá voda a ryby ve Vltavě, pomoc při opravě vodovodního potrubí nebo výstavbě čističky - tím vším chce oslovit Pražany Vivendi Water spolu s Anglian Water. Komisi, která rozhodovala o prodeji 66 procent Pražských vodovodů a kanalizací, oslovila ještě jedním silným argumentem. Nabídla za dodavatele vody v hlavním městě šest miliard korun. "A to vše při respektování kontroly a slíbeného vývoje cen," říká Philippe Guitard, šéf české pobočky francouzské Vivendi Water. Ta celý projekt řídí a financuje s technologickou podporou Anglian Water.

Nabídli jste dvakrát více než konkurence, třikrát více než očekávali odborníci. Nezaplatí to lidé v poplatcích za vodu?

Nerad spojuji výše naší nabídky se zdražování cen vody. My letos rozhodně budeme respektovat ceny, které platí, tedy zvýšení asi o 7,3 procenta. V následujících letech jsme měli možnost zvýšit cenu až o deset procent, ale chceme se vejít do rozmezí letošní míry zdražování, tedy sedmi, a pěti procent. Ale všechno bude záviset také na politickém rozhodnutí města. My jako provozovatel totiž ceny navrhujeme, ale zástupci města definitivně rozhodnou.

Může Vivendi sama ještě nějakým jiným způsobem ovlivnit cenu vodného?

Nevím o něm. Ceny jsou věcně usměrňované, tedy kontrolovatelné ministerstvem financí. A pokud chceme navyšovat ceny jen o inflaci, musíme snižovat náklady. Plánujeme v příštích letech jejich pokles o dvacet procent.

Vaše nabídka šesti miliard všem vyrazila dech. Je vůbec ekonomicky zdůvodnitelná?

Pokud někdo říká, že je to příliš, nabídl bych dvě srovnání. V Tallinnu International Water zaplatil za 51 procent třikrát menší společnosti 2,9 miliardy. Na severní Moravě utratil Lyonnaise des Eaux za 46 procent místního vodohospodářského podniku s obratem necelé půl druhé miliardy korun čtyři miliardy. Ve srovnání s tím si myslím, že jsme udělali lepší obchod než oni.

Věříte, že se vám investice vrátí?

Jako každý podnikatel jsme na sebe prostě vzali určité riziko. Já ovšem doufám, že se nám podaří podílet se i na dalších investicích v souvislosti s vodou. Proč jsme mohli nabídnout takovou cenu? Ze tří důvodů. Ohodnotili jsme si 66 procent pražské společnosti. Máme vedoucí pozici na trhu a spolu s ostatními svými pobočkami z toho máme některé výhody. A Prahu jsme si cenili natolik, že jsme byli ochotni připlatit.

Na jakých investicích byste se chtěli podílet?

To je hodně záležitostí města, které pronajímá svou síť. Ale už v projektu se zavazujeme například snížit ztráty vody. Dnes se ztrácí v pražském potrubí 57 milionů kubíků vody ročně, chceme se dostat asi na 16 milionů. Úspory z toho jsou asi zřejmé. Počítáme i s dalším technickým zlepšením, například čističek vod.

Jak poznají lidé, kromě cen, že vodu Praze dodává Vivendi?

Všechno není jen v ceně, ale je to také v kvalitě služeb. Například, když zůstanete několik dní bez vody, což se mi několikrát stalo. Když k jedné díře přijede patnáct lidí místo dvou. Když voláte na dispečink a nikdo vám neodpovídá. Nebo když voláte ve tři odpoledne na nějaký závod a nikdo tam není. To jsou věci, které by měly být jinak.

Jak masivní bude při úsporách nákladů propouštění?

Neříkám, že nesnížíme počet zaměstnanců, ale nebude nijak razantní propouštění. Máme spíše ve zvyku nabídnout jinou příležitost. Pro zaměstnance počítáme s tím, že budou mít stejně jako ostatní lidé z Vivendi možnost odkupu akcií společnosti a do začátku dostanou všichni osobní počítač pro domácí použití.

Současné vedení pražské firmy zůstane?

Ty, co pracují profesionálně, si necháme. Jsou ovšem někteří, kterými si nejsme příliš jisti.

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz