Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské věže bude dál spravovat firma, která patřila ministru Bártovi

  16:52aktualizováno  16:52
Pražská informační služba podepsala s firmou ABL smlouvu na provoz sedmi pražských památek. Firma, jejímž majitelem byl donedávna nynější ministr dopravy Vít Bárta, zaplatí ročně 55 milionů, k tomu navíc investuje přes 5 milionů do památek a expozic. Smlouva je na dobu neurčitou.

Jednou z památek ve staronové správě ABL bude i Staroměstská radnice. | foto: Profimedia.cz

Sedm památek ve správě ABL

Prašná brána

Malostranská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž

Bludiště na Petříně

Petřínská rozhledna

Věže v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně

Staroměstská radnice

Po jednoletém "zkušebním provozu", kdy měla památky na starosti právě ABL, se uskutečnilo nové výběrové řízení, které bývalá Bártova firma opět vyhrála. Díky nové smlouvě získá Praha podle ČTK o pět milionů navíc, loni Pražská informační služba inkasovala padesát milionů.

Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou. "Stanovuje výpovědní dobu jeden rok, a to kvůli značným počátečním investicím provozovatele. V mimořádných případech je stanovena lhůta mnohem kratší," upřesňuje PIS.

Ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnebornová problém v neomezené délce trvání nevidí. "Nemůžeme uzavřít dvakrát stejnou smlouvu na jeden rok. Dle zřizovací listiny PIS můžeme uzavřít smlouvu buď na rok, nebo na dobu neurčitou. Ale i přes toto řešení jsou zajištěny tři způsoby, jak smlouvu vypovědět," nastínila iDNES.cz Ramnebornová.

Výpovědní lhůty mají trvání buď jeden rok, tři měsíce, nebo třicet dnů. Jednoletá lhůta je standardní, tříměsíční může být využita, pokud firma ABL například uspořádá ve spravovaných objektech předem neschválenou akci, nebo nainstaluje něco, k čemu nedostala dopředu písemný souhlas od PIS.

Nejkratší je třicetidenní lhůta. "Tu můžeme uplatnit v případě, že provozovatel se opozdí s platbami o více než šedesát dnů," upřesnila ředitelka PIS.

O pokračování v projektu, který započal již loni v srpnu, rozhodla PIS již v dubnu. Do výběrového řízení se podle Ramnebornové přihlásili pouze dva uchazeči. Komise složená ze zástupců magistrátu, PIS a odborníků na památky nakonec rozhodla ve prospěch ABL.

"Nový provozovatel památkových objektů současně přebírá veškerou zodpovědnost za bezpečnost návštěvníků, kvalitu prezentace památkových objektů, údržbu a úklid," vyjmenovává PIS některé z dalších povinností. ABL se stará také o otázku vybírání vstupného, výnos zůstává firmě.

Ramnebornová uvedla, že tímto způsobem PIS ročně ušetří náklady ve výši mezi třinácti a čtrnácti miliony a navíc získá díky nové smlouvě více peněz, než při samostatném provozování památek. "Navíc bylo otevřeno letos poprvé i v zimě, což my jsme jako PIS nikdy nedělali, protože by nás to stálo spoustu peněz," dodala Ramneburnová s tím, že vstupné zůstane minimálně do konce roku ve stejné výši.

Správa pražských památek v rukou ABL se nelíbí některým opozičním zastupitelům. "Je tradicí, že takového aktivity si města drží. Nechceme přece, aby PIS vydělávala horentní sumy," řekl již dříve ČTK zastupitel Karel Klíma z ČSSD. Ostatní kritizovali napojení firmy na politickou stranu Věci veřejné či nevkusné kostýmy figurantů, kteří teď lákají k návštěvě památek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz