Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské ulice obsadí 17. listopadu tisíc policistů. Pohlídají oslavy

  11:02aktualizováno  12:08
Bezpečnost v metropoli zajistí 17. listopadu tisícovka policistů z různých oddělení. Opatření mají být standardní, jako při státních návštěvách. Oficiálně lze očekávat sedmnáct shromáždění, z toho pět pochodů.

Před památníkem na Národní třídě musela zasahovat městská policie, která z podloubí vyvedla demonstranty Ne základnám. (17.11.2008) | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Za největší akci označila policie shromáždění pořádané společností Opona. Sraz je v 15:00 na Albertově a odtud se po úvodních proslovech vydá průvod po stopách pochodu ze 17. listopadu 1989 na Národní třídu. Tam pak v 18:00 začíná koncert.

"Svou účast nám hlásí spousta lidí, kteří na Albertov přišli i před dvaceti lety. Budou s sebou brát děti, kočárky, a tak je třeba zajistit jejich bezpečnost. Průvod chceme pojmout jako určitou uměleckou rekonstrukci," uvedl jeden z organizátorů David Gajdečka.

"Chci všechny účastníky vyzvat, aby nemluvili s provokatéry a extremisty, kteří se objeví. Policie nasadí antikonfliktní tým a my od něj očekáváme pomoc tyto konflikty řešit," dodal.

Pražská policie nasadí na ochranu všech shromáždění a pochodů asi tisícovku policistů včetně psovodů, policistů na koních i vrtulníku.

"Bezpečnostní opatření na zajištění poklidného průběhu oslav už s organizátory připravujeme tři týdny," řekl šéf pražské policie Martin Červíček.

V kontaktu jsou policisté také s Dopravním podnikem. Ten pro hromadnou dopravu v době oslav více využije Karlovo náměstí a Myslíkovu ulici. Uzavřena bude naopak Národní třída.

"Na změny budou cestující upozorněni hlášením přímo v dopravních prostředcích," uvedl náměstek ředitele pražské policie Martin Vondrášek.

Motoristy pak vyzval, ať pro své cesty využijí spíše levý břeh Vltavy a jedou přes Smíchov, Malou Stranu a Klárov. Pravý břeh zablokují průvody.

Policie také upozornila, že podle jejich informací se oslavy chystají zneužít extremisté. Šéf protiextremistického oddělení pražské policie David Janda zmínil v této souvislosti například Národní odpor. Podle něj ale není důvod, proč by se lidé oslav neměli zúčastnit.

Průvod "Pravda a láska po dvaceti letech"


Zobrazit místo 17. listopadu 2009, Průvod "Pravda a láska po dvaceti letech" na větší mapě

Průvod OPONA, o.p.s.


Zobrazit místo 17. listopadu 2009, Průvod "OPONA, o.p.s." na větší mapě

Průvod "My za krizi platit nebudeme"


Zobrazit místo 17. listopadu 2009, Průvod "My za krizi platit nebudeme" na větší mapě
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz