Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské ulice advent opomíjí

  0:21aktualizováno  0:21
Praha - Obrovitý Santa Claus zdraví zákazníky hypermarketu v Čakovicích již šestý týden. V obchodních domech jsou slyšet koledy a kdeco nese přízvisko "vánoční". Jenže teprve v neděli započne doba adventní. Advent je ovšem pojem, na který na pěších zónách Pražan nenarazí. Pohled do pražských ulic ukazuje, že křesťanské svátky stále více ztrácejí svůj původní smysl a obchodníci se snažít navodit uměle jejich atmosféru co nejdříve.

"Nerozčiluji se nad tím, že využívají křesťanských svátků," říká katolický kněz Emil Matušů. "Prostě se snaží, jak umí a je pravda, že spousta lidí je v této době ochotnější otevřít peněženku. Spíše je smutné, když někdo jejich běsnění podlehne a kvůli shánění dárků mu nezbyde čas na setkání s rodinou u adventního věnce," podotýká.

Obchodníci tvrdí, že kalkul s předčasnými Vánocemi má zcela pragmatické důvody. Advent není podle nich mezi lidmi tolik populární. "Připomíná příliš církevní výraz a víte, kolik je v Praze i v Čechách věřících," uvažuje Jana Snítilová z marketingového oddělení obchodního domu Tesco na Národní třídě. "Raději jsme proto zvolili termín předvánoční program, nežli adventní."

Stejně tak se vánoční namísto adventní říká například tradičním trhům, které před týdnem začaly na náměstí Míru nebo Staroměstském a Václavském náměstí. Třikrát vánoční sobota je zase název prosincového programu v obchodním domě Krone. Katalog, jenž nyní vychází pro zákazníky hypermarketu Globus, se také jmenuje Vánoční nabídka, ačkoli ji mohou klienti využít právě nyní - v adventu.

Někteří lidé si připravují na Vánoce v rodinném kruhu. Doma mají adventní věnec, který je symbolem jednoty, soudržnosti a stejné blízkosti všech okolo něj. Často však nevědí, že zelená barva jehličí zastupuje naději a důvěru, přítomnou v křesťanském učení.

Zkušenosti lékařů ukazují, že lidé této atmosféře podléhají, prožívají ji příliš hekticky, což se projevuje na jejich zdraví.

"Najednou dny dostanou nový spád, někdo se cítí více sám než obvykle. Ženy mají mnohdy pocit, že se od nich očekává větší množství práce," tvrdí Zdena Vyhnánková, primářka příjmového psychiatrického oddělení Psychiatrické léčebny Bohnice. Tyto stavy pak podle ní mohou vést k tzv. dekompenzaci - tedy přechodnému zhoršení stavu nebo také vyvedení z míry. "Neznamená to ale nemoc," dodává lékařka.

"Není pravda, že se před Vánoci musí všechno stihnout," varuje Jiří Raboch z Psychiatrické kliniky. Vedle nákupního shonu má vliv na psychiku také tzv. sezónní deprese, související se zkrácením dne a slunečního záření. "Třetím faktorem, který v období Vánoc a konce roku výrazně působí, je i bilancování spojené s pocitem, že něco starého končí a nové začíná," konstatuje.

Pražský katolický biskup Václav Malý včera vyjádřil lítost nad tím, že se adventní doba stává dobou reklam a shánění. "Nepokládám za dobré, že různé akce, i dobře míněné, vztahující se k adventní době, začaly před tímto termínem. A pokud už se během adventu zpívají koledy, dochází ke zmatení duchů, setře se jeho ráz a do Vánoc vplujeme bez přípravy," prohlásil.

Zároveň nepovažuje za dobré, že se z koled stává podmalovávání reklam a lákadlo na zboží. "Dochází k nedobrému trendu. Nelze to asi zastavit, ale lidé by se nad tím měli zamyslet a umět adventní dobu prožít," řekl Malý.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz