Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co Prahu opravdu zachránilo? Povstalci se museli s okupanty dohodnout

  13:50
Kapitulace německých vojsk v Praze podepsaná 8. května 1945 zachránila město a zabránila masakru obyvatel, připomíná historik Zdeněk Vališ. Pokud by generál Karel Kutlvašr dohodu o kapitulaci wehrmachtu a jeho průchodu metropolí s nacistickým generálem Rudolfem Toussaintem nepodepsal, Němci by se podle Vališe skrz město stejně probili. A zůstaly by po nich tisíce mrtvých.
Barikády v bojích o Prahu sehrály důležitou roli. A ke stavbě se využívalo...

Barikády v bojích o Prahu sehrály důležitou roli. A ke stavbě se využívalo cokoli, od dlažby po nábytek. | foto: ČTK

Kapitulace německých vojsk v Praze je největším úspěchem pražského povstání, které vypuklo na sklonku druhé světové války 5. května 1945. V návaznosti na všeobecnou kapitulaci německých sil v Evropě, kterou představitelé Německa podepsali ve francouzské Remeši 7. května a o den později v Berlíně, se na ni s revoluční Českou národní radou (ČNR) dohodl velitel německých jednotek generál Rudolf Toussaint.

Zatímco v celé Evropě německé jednotky 8. května skládaly zbraně, situace v Praze byla jiná. Rudou armádou ze tří stran obklíčená milionová německá skupina armád Střed pod velením polního maršála Ferdinada Schörnera se chtěla dostat do amerického zajetí. Ze svého postavení na Královéhradecku vedla nejkratší cesta Prahou a okolím, kterou ovládli povstalci. Řada německých velitelů byla odhodlána se za každou cenu probít.

Fanatik Schörner, jenž během opavsko-ostravské operace neváhal postřílet část svého štábu, která nevěřila v německé vítězství, hodlal pro únik z možného zajetí Rudou armádou udělat vše (sám prchl letadlem do amerického zajetí). Vyjádřením záměrů nacistický pohlavárů se stalo i podrobné rozpracování ústupového plánu označovaného zkratkou ARLZ (z německých výrazů pro uvolnění, vyklizení, ochromení, zničení), jenž představoval taktiku „spálené země“ a byl vyhlášen koncem roku 1944.

Němci proti špatně vyzbrojenému pražskému povstání nasadili veškerou dostupnou techniku, na ovládnutých územích zavedli teror včetně hromadných poprav a využívali civilisty jako živé štíty. Americká armáda do Prahy nesměla, Rudá armáda byla ještě daleko, pomoc vlasovců byla nevítaná a Praze hrozilo krveprolití. V této situaci velitel povstání generál Karel Kutlvašr přiměl Toussainta k podpisu kapitulace.

Kapitulační protokol, který za českou stranu podepsali například i předseda a místopředseda ČNR Albert Pražák a Josef Smrkovský, obsahoval devět bodů. Mimo jiné stanovil začátek odchodu německých jednotek na 8. května 18:00, odevzdání těžkých zbraní na okraji města a ostatních na demarkační linii, propuštění zajatců. Česká strana se zavázala, že obyvatelstvo nebude Němcům ztěžovat odchod, Toussaint zase, že svými silami potlačí případný odpor vojáků, kteří se odmítnou vzdát.

Dohoda zabránila masakru

Tím, kdo se odmítl vzdát, byl především velitel zbraní SS generál Karl Pückler. Ten hledal podporu u říšského protektora K. H. Franka, který však podpořil Toussainta. Většina jednotek poté dohodu o kapitulaci respektovala a zahájila ústup, některé, především z řad SS, ji nedodržely. Pückler pak vyprovokoval poslední bitvu druhé světové války v Evropě, za kterou je označované střetnutí s desítkami mrtvých a nasazením tanků a další těžké techniky z 11. května u Slivice na Příbramsku.

I přesto podle historiků dohoda o kapitulaci zabránila mnohem většímu masakru. „Povstalci vytáhli proti elitním jednotkám wehrmachtu a SS, vyzbrojeným letectvem, dělostřelectvem či tanky jen s puškami, pistolemi a kulomety. ... Pokud by Kutlvašr dohodu o kapitulaci wehrmachtu a jeho průchodu metropolí s Toussaintem 8. května nepodepsal, Němci by se probili... a jen by po nich zůstaly tisíce mrtvých,“ řekl historik Zdeněk Vališ.

Vlasovci Prahu neosvobodili, to je nesmysl. Ale podíl na povstání mají, řekl historik

Kapitulace a příjezd do z části již svobodné Prahy neladily s plány sovětského velení. Vojáci Rudé armády sice ještě svedli řadu bojů a donutili i členy SS, kteří byli ještě stále ochotni bojovat, aby Prahu vyklidili, a někteří z nich to zaplatili životem, většina německé armády již ale byla na ústupu. Podle sovětských plánů však měli padnout do jejich zajetí a osvobození Prahy chtěli jako symbolu využít pro své politické cíle. V nich, jak se později ukázalo, Československo figurovala spíše než jako osvobozená země jako válečná kořist.

Obavy některých demokraticky smýšlejících lidí z vedení povstání ze „sovětského způsobu osvobození“ sice rozptýlil jeden z členů štábu sovětského maršála Pavla Rybalka, když v rozhlasové proklamaci řekl: „Nechceme vnucovat nějaký způsob správy, protože Češi jsou dobří vlastenci, aby mohli spravovat svůj domov sami. Sovětský svaz nemá jiné cíle, než osvobodit český národ“.

Skutečnost však byla jiná, což se odrazilo i v osudech vůdců povstání. Již 31. května napsal sovětský velvyslanec Valerián Zorin se čs. vládě, že „Česká národní rada.... předem připravovala plány na záchranu německých vojsk“ a že osoby, které ČNR vedly, „nemohou požívat důvěry velitelství Rudé armády a rovněž samozřejmě i důvěry československé vlády“. Po komunistickém puči v roce 1948 byla řada z nich perzekuována, generál Kutlvašr byl odsouzen na doživotí.

„Povstání mělo nejen obrovský vojenský aspekt, ale i aspekt morální, politický a chcete-li, jde i o zvednutou hlavu národa,“ řekl před lety v České televizi historik Vladimír Nálevka.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:51

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Šéf sněmovny Johnson přišel na univerzitu podpořit Židy, dav na něj bučel

25. dubna 2024  10:41

Studenti newyorské Kolumbijské univerzity ve středu pokřikovali a bučeli na předsedu Sněmovny...

Opilé policisty, kteří napadli dívku před nočním barem, inspekce obvinila

25. dubna 2024  10:35

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu a policistku, kteří napadali v...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...