Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské porodnice v březnu zkolabují, varují lékaři

  21:03aktualizováno  21:03
Po březnovém odchodu lékařů je ohrožena gynekologická a porodnická péče v Praze. Zatímco gynekologické zákroky lze většinou odložit, u porodů to nejde, varují lékaři. Šest největších nemocnic přitom běžný nápor nezvládne, dodávají. Plný provoz nezajistí například ve Fakultní nemocnici na Bulovce nebo ve Fakultní Thomayerově nemocnici.
Ministr chce praxi placení za nadstandard zrušit

Ministr chce praxi placení za nadstandard zrušit | foto: Profimedia.cz

Šest největších nemocnic v Praze - Apolinářská, Podolí, Motol, Krč, Bulovka a Vinohrady - za loňský rok odvedlo asi 20 tisíc porodů. Z těchto zdravotnických zařízení však nyní přichází do schránky Lékařského odborového klubu varování, že po prvním březnu porodní péči nezvládnou.

Týká se to například gynekologicko-porodnické kliniky na Bulovce, kde loni odvedli 2156 porodů.

"Věstník Ministerstva zdravotnictví jasně stanovuje podmínky, které musí být splněny v zařízení s více než dvěma tisíci porody - aby mohly být odváděny porody, musí být ve službě čtyři lékaři. Se skupinou zbylých osmi lékařů gynekologicko-porodnické kliniky nemůžeme při dodržování zákoníku práce zodpovědně plánovat dlouhodobý provoz a ani zajistit péči o naše rodičky po 1. březnu," píše přednosta gynekologicko-porodnické kliniky na Bulovce Michael Halaška.

Celé prohlášení z bulovky čtěte zde

Podobný stav je i v Thomayerově fakultní nemocnici v Krči, kde se loni narodilo 2 500 dětí. Z Krče přišlo LOKu prohlášení už minulý týden. Odchází odtud osm lékařů, zůstává jich jen pět, oddělení není se stávajícím počtem lékařů schopné zajistit porodnickou péči a odvádět porody.

"V oblasti gynekologie jsme schopni od 1. března 2011 poskytovat pouze ambulantní péči v běžné pracovní době bez možnosti řešení akutních gynekologických případů," varují lékaři.

Pokud na Bulovce a v Krči s porody skutečně skončí, vypadne čtvrtina pražské porodnické kapacity. "Představa o tom, že by tuto péči byly schopné převzít jiná pražská pracoviště, je však zcela nereálná. Ostatní porodnice jedou na plný výkon a pravidelně se stává, že naopak tato pracoviště žádají Bulovku s Krčí o převzetí části porodů," míní člen odborářské akce Děkujeme, odcházíme a lékař z Bulovky Martin Mašek.

Ostatní nemocnice nápor rodiček nezvládnou

Podle gynekologů však trn z paty nevytrhnou ani ostatní pražské porodnice, které by mohly pacientky převzít. Nebudou mít na to lidi ani kapacitu.

Porodníci z Apolináře totiž už v pátek oznámili, že přestanou sloužit přesčasy a dohody o pracovní činnosti na služby hromadně vypovídají. Pracovat přesčas a ve službách odmítlo již 24 lékařů z 42, argumentují tím, že jsou unavení a přetížení a že nechtějí ohrozit rodičky. (Více k tématu čtěte zde)

Celé prohlášení lékařů z Apolináře

Pomoc neslibují ani na Vinohradech nebo v Podolí, kde zvládnou vypomáhat maximálně týden. "Ani gynekologicko-porodnická klinika v Motole nemůže z kapacitních důvodů suplovat péči za jiná pracoviště," míní gynekologové.

Problémy mohou nastat i v Plzni

A problém se netýká jen Prahy. Komplikace přiznává i ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

"Fakultní nemocnice v Plzni poskytuje 75 procent péče v kraji. Jediným ohroženým oborem je gynekologie, respektive porodnictví. Protože máme takový podíl pro Plzeňský kraj, tak jsme nenahraditelní, v tomto směru to vidím jako oblast nejkritičtější. I v ostatních nemocnicích v kraji došlo k velkému počtu výpovědí a nemocnice nejsou schopny zvládnout takový objem péče. Navíc s námi jedná Karlovarský kraj, který na nás spoléhá," uvedla dnes Kunová na brífinku po setkání zástupců poskytovatelů zdravotní péče na ministerstvu zdravotnictví.

Zda ke kolapsu v pražských porodnicích ale skutečně dojde, zatím jasné není. Problémy by mohlo zdárně zažehnat jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera s Lékařským odborovým klubem a Českou lékařskou komorou, které je naplánováno na čtvrtek. Ministerstvo i odbory se oficiálně k jednání sejdou vůbec poprvé. A obě strany avizují, že jejich cílem je najít shodu a krizi ve zdravotnictví zažehnat.

Přestaly se hledat krizové scénáře, hledá se shoda

"Bez dohody s lékaři, kteří podali výpovědi, není možno od března zajistit poskytování akutní lékařské péče. Věřím, že dnešním dnem se přestaly hledat krizové scénáře a že se začne řešit to, jak vyhovět požadavkům lékařů, aby od prvního března zůstala péče zachována. Není žádným tajemstvím, že většina lékařů odejít nechce. Chtějí zůstat v nemocnicích, ale nechtějí snášet stávající podmínky, v jakých v současnosti pracují," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Dodal, že vyhovění lékařům je tím nejlevnějším řešením. "A to jak ekonomicky, tak politicky. Pochopitelně je to to nejbezpečnější řešení pro všechny občany," dodal Kubek.

"Bez lékařů není možno péči poskytovat. Akce má morální podporu. Přestože se jedná o omezené množství lékařů, jedná se o lidi, kteří pracují na kritických postech v intenzivní či chirurgické medicíně, což činí tuto věc poměrně komplikovanou. Neznamená to ale, že se tady v Čechách péče kompletně rozsype. Jednat budeme. Už jsme přinesli celou řadu vstřícných návrhů, představíme naše protikorupční opatření a doufám, že s nějakými vstřícnými návrhy přijdou i naši partneři," ujistil ministr zdravotnictví Leoš Heger.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz