Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské kluby VV vyzývají Johna k odchodu, chtějí stranu restartovat

  11:02aktualizováno  12:23
Předseda Věcí veřejných Radek John čelí v souvislosti s vládní krizí první, byť zatím nepříliš silné, výzvě k odchodu. Trpělivost došla pražským klubům Věcí veřejných. Ministry za VV žádají, aby vládu neopouštěli. Chtějí také svolání celorepublikové rady a volbu nového vedení strany, aby strana znovu získala přízeň voličů. Radek John odstoupit odmítá.

Pražské kluby požadují odchod Radka Johna z čela strany. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle posledního průzkumu agentury Factum Invenio je důvěra ve Věci veřejné na historickém dně - s 1,4 % se strana krčí za řadou dalších neparlamentních partají včetně zelených, Svobodných či Zemanovců (více o průzkumu čtěte zde).

Co kluby požadují

1. Odchod Radka Johna z čela strany
2. Nechtějí, aby ministři Karolina Peake, Pavel Dobeš a Kamil Jankovský podávali demisi ze svých ministerských postů
3. Svolání republikové konference nejpozději do 31. května, kde by mělo být rozhodnuto o novém složení vedení strany a jejím dalším směřování
4. Aby situaci řešila krajská organizace VV v Praze.

"V každé standardní politické straně přijímá v takové situaci vedení zodpovědnost za tento stav a dává prostor nové energii a novým impulsům tak, aby se strana mohla obrodit a čerstvým způsobem oslovit své voliče," uvádějí v prohlášení pražské kluby VV. Jeho pravost iDNES.cz potvrdila předsedkyně sdružení v Horních Počernicích Alena Štrobová.

Šéf VV Radek John ale cítí povinnost účastnit se vyjednávání o plnohodnotné pozici Věcí veřejných ve vládní koalici. Do té doby se k apelům vyjadřovat nechce.

"Taková prohlášení vyjednávací pozici Věcí veřejných oslabují. Až výsledky vyjednávání ukážou oprávněnost usnesení grémia strany, jistě se sejdu se zástupci pražských klubů. K jejich výzvě zaujme stanovisko i krajská rada a další orgány Věcí veřejných. Tyto kroky mají smysl, až budou známy výsledky koaličního vyjednávání," reagoval John na výzvu k odstoupení.

Podle místopředsedkyně vlády Karolíny Peake zasedne na konci příštího týdne grémium Věcí veřejných a vyhodnotí jednání celého vedení strany i podněty z regionů. "Právě regionální reakce považuji osobně za důležitou zpětnou vazbu," uvedla. 

Výzvu musí schválit pražská rada, kde sedí stranické špičky

Kluby ale nechtějí ztrácet čas. Podle nich přišla správná doba Věci veřejné restartovat a ukázat, že jsou stabilní politickou stranou, která dokáže reagovat na vývoj situace a přináší nová řešení i důvěryhodné a především zodpovědné politiky. Centrálnímu vedení se vzepřely kluby v hlavním městě, odkud přitom celá strana vzešla. Dokument schválily pražské buňky na čtvrtečním jednání drtivou většinou.

Pražské kluby VV zatím čekají, až prohlášení schválí i celopražská rada. Poté navrhují svolání republikové konference, nejlépe do 31. května, kde by si delegáti zvolili nové vedení. V krajské radě pro Prahu ale zasedají právě vládní špičky, které by kluby rády odvolaly. Mimo jiné Radek John, Vít Bárta, Karolína Peake nebo Kamil Jankovský.

Aby byla konference skutečně svolána, je třeba souhlasu i dalších regionálních klubů. Výzvu k odstoupení předsednictva strany před časem rozeslala i pardubická buňka VV. Regionálním organizacím ubývají členové a na pražské vedení začínají být naštvaní. Požadují jeho rezignaci stejně jako Pražané, ale oproti nim chtějí, aby ministři Věcí veřejných podali demise, jak rozhodlo grémium strany (více o postoji regionálních klubů zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Najdete na iDNES.cz