Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro porazili Češi

  1:00aktualizováno  1:00
Čestně lze kapitulovat, ale ne už prohrát vlastní duši. Jestliže 21. srpen 1968 byl opravdu čestnou porážkou od silnějšího, a navíc zákeřného (ne)přítele, čím byl srpen 1969? Vždyť i tehdy, stejně jako před rokem v srpnu 68, do ulic vyšly tisíce lidí a na chodnících zůstali ležet mrtví.

Ruský tank v pražských ulicích v srpnu 1968 - Ruský tank v centru Prahy během okupace v srpnu 1968. | foto: Profimedia.cz

Všímejme si toho každý rok touto dobou: mluví se mnohem častěji o těch, do jejichž těla vlétla kulka odlitá kdesi na Urale, než o těch, které jsme si zastřelili sami.

Velmi dobře to ilustruje i odškodňování obětí těchto osudových let. Odškodňováni jsou stále jen pozůstalí po zastřelených uralskou kulkou. Nejde přitom o to, že těch prvních bylo víc. Všude to totiž zdaleka neplatí.

Například v mém městě Brně byl poměr dva ku dvěma. Dva mrtvé nechali za sebou sovětští vojáci, dva jejich čeští následovníci o rok později. Ti už ulicemi pochodovali s tuzemskými zbraněmi a Brežněvem v duši. Na to, že ke ztotožnění se s cíli tohoto odpudivého diktátora měli pouhý rok, to zvládli velmi dobře.

S Brežněvem v duši ovšem museli žít i ti, kteří chtěli postupovat po žebříčcích kariéry a funkcí. Právě tehdy začala jedna z nejtemnějších kapitol našich dějin, doba, která vymazala jasné póly dobra a zla, přetvořila jazyk, přítomnost i minulost.

Nešlo o vládu fanatických komunistů jako v padesátých či šedesátých letech. Šlo o vládu těch, kteří dokázali žít s cizí duší, o vládu založenou na pouhém mechanismu moci, který tak dobře dokázal ovládat Gustáv Husák.

Jeden z pamětníků mi vyprávěl, že z celého toho smutného období pro něj byl nejsmutnější 22. srpen 1969. Datum není v učebnicích, ale pro něj bylo významné: ten den totiž pochopil, že vše je prohráno.

Bylo rok po okupaci, odpor byl zlomen, vedení dávno kapitulovalo. Palach byl nejen po smrti, ale zdálo se, že i zapomenut, a obyčejné demonstrace v ulicích právě skončily v lepším případě bitím, v horším bratrovražedným krveprolitím.

Mohlo se to samozřejmě čekat. Ale přesto prý hloubka deziluze byla po srpnu 1969 nezměřitelná. Možná se však jen blížila hloubce iluzí pražského jara, protože opilecká kocovina je také závislá na množství požitého alkoholu.

Dodnes si snad zcela neuvědomujeme, že definitivními hrobaři pražského jara ve skutečnosti nebyli sovětští vojáci. Sama okupace mnohé sjednotila, celonárodní, byť nenásilný odpor byl patrný a je dodnes hoden úcty.

I po okupaci ještě pokračovaly rehabilitace a řada dalších reformních kroků. Vše skončilo ve chvíli, kdy selhala politická reprezentace a zneužila důvěru, kterou jí daly miliony občanů. Zneužila ji samozřejmě proti nim.

Dobře to charakterizuje dobové heslo určené v době po okupaci tehdejším (reformním a oblíbeným) komunistickým předákům: "Jsme s vámi, buďte s námi!" Byla to výzva, upozornění, ale také skrytá obava, že válku proti vlastním lidem nejde vyhrát.

Možná to však byl jen bianko šek vystavený naivním národem, který ztratil pojem o tom, co má právo od svých vrcholných představitelů požadovat. Jestli vývoj po srpnu 1968 mohl jít jinudy, je otázka pro historiky.

Ale my bychom neměli zapomínat, že po srpnové okupaci přišla ještě jedna. Že jsme se nebáli jen ruských ozbrojenců, ale i těch v československých uniformách, že tito ozbrojenci stříleli ostrými náboji do svých soukmenovců.

A také bychom neměli zapomínat, že velká část těchto lidí to nedělala z pocitu životního ohrožení, ale z jakéhosi zvráceného pocitu sounáležitosti se silnou mocí, tedy přesněji: tou nejsilnější.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...Najdete na iDNES.cz