Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská záchytka se bude stěhovat

  18:03aktualizováno  18:03
P r a h a - Jediná protialkoholní záchytná stanice v Praze se bude stěhovat. Podle rozhodnutí rady pražského magistrátu nahradí zařízení v nemocnici na Míčánkách nová budova v horní části vinohradské nemocnice. Podle radního Otto Kechnera bude nová záchytka stát okolo 40 milionů korun. Současná záchytka Na Míčánkách, kterou pro město provozuje vinohradská nemocnice, je nevyhovující a navíc se nachází na pozemku, na kterém má vyrůst justiční areál.

Rada pověřila Kerchnera, aby o finančním zabezpečení stavby záchytky jednal s ministerstvem spravedlnosti a zdravotnictví. Radní se totiž shodli, že výstavba nové záchytné stanice je investice vyvolaná stavbou justičního areálu. "Pozemky byly vytipovány a nyní jde o prostředky, za které by se protialkoholní záchytná stanice postavila," prohlásil Kechner.

"Kromě samotných opilých potřebují protialkoholní záchytnou stanici také policisté, kteří potřebují opilé jedince někam umístit," řekla ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková. O provozování záchytky neměla v Praze zájem žádná nemocnice. "Obrazně řečeno, nejsou to lukrativní pacienti, přece jen na opilé pacienty není vždy hezký pohled," potvrzuje Alušíková.

Přestěhování záchytky z Míčánek na Vinohrady nebude jednorázové - počítá se s ním v horizontu jednoho až dvou let. "Obě záchytky by přechodnou dobu fungovaly současně, takže se naší pražští opilci nemusí obávat, že by jeden den nebyli ošetřeni," řekl pražský radní Otto Kechner.

Podle lékařů nebude ani v budoucnu zapotřebí stávající kapacitu záchytky měnit. Kromě Silvestra, velikonoc a svátků Václava a Josefa běžně postačuje 15 lůžek na protialkoholním a 15 lůžek na detoxikačním oddělení.

Rada už loni na podzim souhlasila se zřízením a provozováním protialkoholní a záchytné stanice hlavního města Prahy v jiných prostorách, než jsou Míčánky. Přesun záchytné stanice do blízkosti zdravotnického zařízení podporuje nejen rada, ale též ministerstvo zdravotnictví a policie.

Bývalá nemocnice ministerstva vnitra Na Míčánkách byla součástí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady od konce roku
1997. Na rekonstrukci areálu by ministerstvo zdravotnictví muselo vynaložit půl miliardy korun, které však nemá. Proto loni nabídlo prostory ministerstvu spravedlnosti na výstavbu justičního paláce.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz