Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská záchranka má málo lékařů

  8:52aktualizováno  8:52
Praha - Pražská záchranná služba má nedostatek lékařů. Ti, kteří zde pracují, jsou nuceni sloužit přesčas. Vyčerpaný lékař pak může lehce chybovat. Noví lékaři se k záchrance nehrnou kvůli nízkým platům i velmi náročné práci. Magistrát sice už dlouho slibuje zlepšení, ale zatím ničím podstatným nepřispěl.

Konkrétním krokem přitom mohlo být pět bytů pro záchranáře. Jenomže radní jejich přidělení neschválili.

"Lékaři jsou přetěžováni, přitom se musí rozhodovat rychle a správně," zdůraznil šéf záchranky Zdeněk Schwarz. Důvodů nedostatečného počtu lékařů je víc. "Musí mít speciální atestace, protože léčí pacienty všech věkových skupin," vysvětlil.

A takových lékařů není mnoho. Když už se najde, odradí ho špatné pracovní podmínky a sociální nejistota. Pražská záchranka má 470 zaměstnanců, z nich 80 procent jsou záchranáři. Potřebovala by přitom o sto deset záchranářů víc.

Vedení záchranky tvrdí, že zatím neví o případu, kdy by přetížený záchranář někomu uškodil. Jediným viditelným důsledkem zoufalé situace je fakt, že městská pokladna platí za přesčasové služby lékařů o třetinu víc, než kdyby záchranářů přibylo.

"Na některých záchrankách to řeší snížením nároků na nově přijímané lékaře. Touto cestou se však vydat nechceme, raději budeme mít méně lékařů, ale kvalitních a sloužících přesčasy, než abychom slevili z kvality ve prospěch kvantity," říká Schwarz.

Radní pro oblast zdravotnictví Hana Halová tvrdí, že záchranka je pro ni prioritou. Znovu chce požádat o byty pro lékaře záchranné služby. Pokud uspěje, mohli by je dostat ještě letos.

"Ráda bych, aby se zvýšil počet zaměstnanců a platy alespoň o nekrácené osobní ohodnocení. To od roku 2004," tvrdí radní Halová.

Pražská záchranka ošetří denně 220 pacientů. Za den přitom operační středisko záchranky přijme na lince 155 v průměru 920 tísňových volání. K případu pak vyjede dvěstěšedesátkrát. Za rok tak má 90 tisíc výjezdů, což je více než všechny ostatní záchranky v republice dohromady.

Pražská záchranka je navíc oproti ostatním krajům unikátní v tom, že většina výjezdů se obejde bez zásahu lékaře. Pacienty, kteří nejsou v přímém ohrožení života, ošetruje zdravotník. Ve všech vážnejších případech (poruchy vědomí, těžké úrazy, bolesti na hrudi, potíže s dýcháním), ale na místo vyjíždí také lékař. Tíha rozhodnutí tak leží na dispečerovi, jak vyhodnotí tísnové volání.

Ze 120 sanitek pražské záchranné služby jich denně jezdí ve službě 28. Za posledních pět let stoupl výkon při stejném počtu zaměstnanců trojnásobně, počet ošetřených se zdvojnásobil.

"Kvalitativní parametry pro nás jsou dojezdové časy na místo, které se nám podařilo z téměř deseti minut snížit na sedm a půl, a procento přežívání pacientů v klinické smrti. Těžká zranění u nás přežívá 32 procent pacientů a například ve státě New York je to šest procent. To jen dokládá kvalitu našich lékařů," uvedl šéf operačního střediska Ondřej Franěk.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Demagog: Zeman v debatě pronesl více výroků, častěji si ale také vymýšlel

Prezident Miloš Zeman v televizním duelu na Primě (23.1.2018)

V první společné debatě prezidentských kandidátů měl v úterý večer na TV Prima navrch Miloš Zeman. Podle serveru...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz