Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská záchranka díky počítačům v sanitce zrychlí odbavení pacientů

  19:17aktualizováno  19:17
Pražská záchranná služba zrychlí práci s pacienty. Už cestou do nemocnice bude moci lékař zjistit anamnézu ošetřovaného člověka. Do jeho zdravotní historie se podívá přes notebook. To usnadní práci s chronicky nemocnými a zkrátí dobu příjmu v nemocnici.

Nové počítače ve vozech pražské záchranné služby (1. 10. 2009) | foto: Barbora Němcová, iDNES.cz

Záchranná služba ukončila pilotní fázi projektu Mobilita pro život, jeho výsledky představil šéf záchranky Zdeněk Schwarz.

Mobilita pro život

- počítače zatím byly ve dvou vozech rychlé lékařské pomoci
- do konce roku by měly být minimálně v dalších pěti těchto vozech, v budoucnosti pak v každé "velké" sanitce
- záchranka má přes sto sanitních vozů, denně jich je ve službě 25 až 35 na 17 stanovištích

- pilotní projekt stál 300 tisíc korun. Magistrát se rozhodl projekt Mobilita pro život podpořit částkou 2,4 milionu korun.

Do konce roku by měly být ve vozech rychlé lékařské pomoci malé odolné notebooky se speciálním softwarem, které umožní lékařům zjistit základní anamnézu pacienta, tedy jaké nemoci prodělal a s jakými se dlouhodobě potýká.

Z počítačů budou mít zdravotníci přístup do různých informačních systémů, například Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo do systému elektronických zdravotnických knížek IZIP, které tyto informace obsahují.

Pomůže to například, když je pacient v bezvědomí a nemůže lékaři říct o užívaných lécích, nebo u chronických pacientů, ke kterým vyjíždí záchranka opakovaně. Lékař totiž bude mít informace o předchozích zásazích.

"Během pilotní fáze jsme například čtyřikrát do měsíce ošetřovali 32letou ženu s diabetem 1. typu, která si čtyřikrát denně píchala inzulin," popsala lékařka záchranné služby Milana Pokorná.

U ženy docházelo pravidelně k hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi). Když lékaři z databáze zjistili, jak četné výjezdy k diabetičce jsou, kontaktovali jejího ošetřujícího lékaře, který pacientku převedl na léčbu inzulinovou pumpou. A její obtíže zmizely.

"Informační systém a jeho mobilní řešení nám především práci výrazně zjednoduší, zrychlí a jsme přesvědčeni o tom, že i zkvalitní. Protože máme k dispozici spoustu informací, které jsme předtím neměli, můžeme se nad pacientem kvalitněji a rychleji rozhodovat," řekl lékař pražské záchranné služby Jaroslav Kratochvíl.

Formuláře začnou být čitelné

Podle ředitele pražské záchranné služby je výhoda také v tom, že lékaři stráví méně času vyplňováním potřebných formulářů. "Lékařů je stále méně, s tímto systémem ušetříme jejich čas. Navíc jimi vyplněné dokumenty byly někdy i nečitelné," připustil Schwarz s tím, že se tak minimalizuje počet chyb při přepisech zpráv.

Informace o stavu pacienta, které záchranka předává nemocnici. Vpravo za použití nových počítačů, vlevo ručně psaná verze (1. 10. 2009)

Lékař zadá informace o zdravotním stavu pacienta už v terénu, poté si může zprávu rovnou ve voze vytisknout. Při předání pacienta do nemocnice už tak není třeba nic vyplňovat, záchranka předá zprávu a dál se nezdržuje. Podle Pavla Trnky ze společnosti KPPT, která systém v Česku koordinuje, se tím podařilo zkrátit dobu příjmu pacientů do nemocnice o pět minut.

Informace se navíc už z terénu předávají do cílové nemocnice a zdejší lékaři se tak mohou na příjezd pacienta lépe připravit.

V systému IZIP je v současné době registrováno více než milion lidí. Podle Schwarze se ale do projektu chtějí kromě VZP zapojit také další zdravotní pojišťovny a záchranná služba by tak mohla mít v budoucnu informace o větším množství pacientů.


 Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz