Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská voda bude mít po dobu zasedání MMF a SB více chlóru

  16:08aktualizováno  16:08
Praha - Pražané se budou muset smířit s tím, že z kohoutků až do 1. října poteče více chlorovaná voda než bývá zvykem. Hygienici tak chtějí předejít možnému riziku pro případ, že by při zvýšené zátěži hlavního města v nadcházejících dnech vznikla nějaká výraznější havárie vodovodních řadů. Více chlorovaná voda se nejen lépe čistí, ale snižuje i riziko šíření nákaz. Podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého se však obyvatelé nemusejí obávat o své zdraví, protože norma pro chlor nebude překročena. "Cítit ve vodě ale možná bude," řekl Polanecký.

Pro všechny případy jsou zajištěny i náhradní zdroje vody a připraveny cisterny. Přesto Polanecký radí lidem, aby si raději koupili do zásoby balenou vodu.

Jinak hygienici nemají z přílivu tisíců lidí do hlavního města, kde se příští týden uskuteční zasedání MMF a SB, žádné obavy. "Hygienická služba za posledních třicet let zvládla všechny spartakiády a slety, takže máme zkušenosti s tím, když v Praze přibyde deset až třicet tisíc lidí. Patnáct tisíc kašpárků v ulicích nás nemůže rozložit," soudí Polanecký.

Z hygienického hlediska by nemělo docházet k velkým problémům, i když se dají předpokládat jisté potíže s tím, kam budou demonstranti chodit na záchod.

"Při okupaci v osmašedesátém jsme ale také zažili, že spousta vojáků spala v zeleni. S tím ale my nemůžeme nic dělat," uvedl Polanecký.

"Je ale otázkou, proč město dovolilo rušení veřejných záchodků, které nyní chybějí a nechalo z nich dělat kavárničky a obchůdky," dodal hlavní hygienik.

Obavy o hygienu měl starosta šestého obvodu Pavel Bém s ohledem na soustředění demonstrantů na strahovském stadionu. Ve čtvrtek konstatoval, že po dramatických jednáních dospěl obvod s firmou FAM, která je organizátorem tamního kempu, k dohodě.

FAM přistoupila na žádost obvodu a zvýší počet hygienických zařízení nad rámec požadavku hygieniků, kteří se spokojili s 225 pro patnáct tisíc lidí. Podle Béma budou mít odpůrci globalizace na Strahově k dispozici 450 hygienických zařízení, z toho zhruba polovina budou suché záchodky.

Vladimír Polanecký tvrdí, že jestli něčeho bude na Strahově dost, tak to budou právě záchodky. "Máme doklad o tom, že organizátoři jsou schopni dovézt do tří hodin další zařízení. Myslím si, že politici mají řešit důležitější věci, než takovéto hovadiny."

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz