Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská mešita se zaplnila

  12:03aktualizováno  12:03
P r a h a - Šestice lidí se na měkkém koberci opakovaně klaní až k zemi před dřevěným výklenkem. Imám, muž, který dlouhým monotónním hlasem opakuje slova Alláh akkbar, v překladu znamenající Bůh je největší, právě vede v mešitě na Černém Mostě odpolední modlitbu. Mešita, která pojme až pět set lidí, se v pondělí při ranní modlitbě zaplnila dokonce dvakrát. Začal totiž muslimský svátek hadždž neboli svátek oběti, který potrvá ještě tři dny. Všem muslimům připomíná historický příběh, kdy prorok Abraham obětoval Bohu svého syna na důkaz své oddanosti a boží lásky.

Mezi věřícími je také Súdánec Amjad Mustafa. Po příjezdu do Prahy, kde před sedmi lety začal studovat na ČVUT, se podle svých slov začal od učení koránu vzdalovat. Pil, chodil na diskotéky, střídal ženy. "Byla v tom Satanova zkouška. Musel jsem svést svůj osobní džihád, boj sám se sebou. Trvalo mi to zhruba dva roky," vzpomíná Mustafa.

"Džihád je často považován pouze za takzvanou svatou válku, ale to je až jeho čtvrtý typ. Nejprve jde o vlastní úsilí, poté o vysvětlení islámu a o pomáhání druhým," upřesňuje pojem Vladimír Sáňa, ředitel mešity.

Oba muži již mají za sebou dvě z pěti denních modliteb i ranní kázání. To bylo včera delší než obvykle, protože muselo být přeloženo do češtiny, arabštiny a angličtiny. Kromě připomínek o tom, jak se má muslim správně chovat, odráží kázání například i současné politické dění. V této souvislosti se oba zamýšlejí nad počínáním afghánských extremistů z hnutí Taliban, kteří svými zbraněmi ničí v těchto dnech Buddhovy sochy.

"S tím nesouhlasíme. Tito muslimové jsou šílení, vůbec nepochopili korán. Náš prorok nám nikdy neřekl, abychom ničili posvátné věci jiným věřícím. A on ví, co dělat, protože je veden Bohem," podotýká Sáňa. Vážné téma však rychle střídají myšlenky na blížící se radostné okamžiky. Jestliže včerejší den se nesl ve znamení modliteb a kázání, dnes se muslimové budou věnovat především zábavě. Je to čas, kdy se mezi sebou navštěvují, přejí si vše dobré, dávají dětem dárky, urovnávají mezi sebou případné spory. Dospělí připravují pro své děti také nejrůznější hry, například soutěž o nejhezčí recitaci z koránu. V tento den se také častěji než jindy uzavírají sňatky. "Lidé mají kolem sebe svou rodinu a kamarády, je to pro ně radostná chvíle, kterou chtějí korunovat svatbou," vysvětluje Mustafa.

Tradičním jídlem v den svátku je skopové maso s nejrůznějšími přílohami, protože svatá kniha nijak blíže nespecifikuje, co mají ke skopovému muslimové jíst. Sáňa prozrazuje, že někteří z muslimů vyjíždějí za Prahu, aby vykonali skutečnou oběť, podřízli ovci. "Ovce nemůže být zastřelena, či usmrcena elektrickým proudem. Musí být podříznuta. První řez dělá muslim, pak to již dodělá řezník, protože ten na to má povolení," potvrzuje Mustafa, který se obléká do tradičního bílého obleku zvaného galábíja.

Jeho snem je vykonat pouť do posvátné Mekky. "Vykonat pouť k Mekce je snem každého z nás, když ale muslim nemá čas, peníze či není zdravý, není hříchem, když se na pouť nevydá," tvrdí Mustafa. Jestli tento sen nenaplní, nebude litovat. "Věřím v posmrtný život, to bude má odměna. Potkám se tam se svým Bohem," dodává.

Súdánec Amjad Mustafa jako pravověrný vyznavač Mohamedova učení ctí největší muslimský svátek - hadždž i v Praze, ale rád by jednou vykonal pouť do Mekky. (5. března 2001)

Pražští muslimové se modlí na začátku svátku hadždž. (5. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Najdete na iDNES.cz