Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská kultura se vzpamatovává

  18:35aktualizováno  18:35
V Národním divadle, kde voda z Vltavy zaplavila podzemní prostory, a pod vodou se tak ocitly i základní kameny zlaté kapličky, odčerpali již téměř všechnu vodu z přízemí a suterénu. Pracovníci divadla tak mohli začít s vysoušením prostorů. Podle Jana Hamra z velína ND nic nenahraditelného v divadle poškozeno nebylo, jedná se spíše o elektroinstalaci a motory. Škody se zatím vyčíslit nedají. "To bych věštil z křišťálové koule," řekl.

Díky hasičské technice i pomoci občanů se škody podařilo udržet na nejnižší možné úrovni. "Tím nechci říct, že to budou malé sumy," uvedl ředitel ND Daniel Dvořák. Zatím stále neví, která zařízení zůstanou funkční. Ohrožen je možná i začátek nové divadelní sezony.

Voda se do památky, na kterou jsou pyšní snad všichni Češi, do sklepů dostala zazděnými větracími šachtami, které při normální výšce ústí těsně nad hladinu řeky.

Voda poškodila dalších sedm divadel
Záplavy z větší či menší části poškodily vedle Národního divadla dalších sedm pražských divadelních scén. Některá divadla byla přímo zaplaveno vodou z rozlité řeky, do jiných pronikla spodní voda.

Škody jsou obrovské, ale provozovatelé divadel zatím nemají čas na jejich vyčíslení, neboť mnohde ještě bojují s vodním živlem. Voda zničila přinejmenším techniku, ale mnohde i zařízení sálů, kostýmy a dekorace. Je jisté, že náprava škod bude trvat měsíce.

Škody stále ještě neodhadli v Divadle Pod Palmovkou, které bylo zatopené až po strop. Voda zaplavila Hudební divadlo v Karlíně, kde sídlí i Semafor.

Osmimetrová hladina zakryla ve čtvrtek hlediště i jeviště Divadla v Dlouhé, které je celé v podzemí. Pod hladinou se ocitlo technické zázemí, kostýmy, dekorace i rekvizity, řekla agentuře ČTK mluvčí divadla Alena Večeřová. Ani jeden z těchto tří objektů nezahájí včas novou sezónu.

Do dalších budov pronikla spodní voda. V Divadle Archa Na Poříčí zaplavila celý sál, zatopeny byly hudební nástroje, křesla, kostýmy, dekorace a mnoho techniky. V divadle měla v polovině října začít největší přehlídka kanadského divadla a tance v České republice. Podle Jiřího Sedláka z Archy pořadatelé hledají náhradní prostory, ale celá akce je vážně ohrožena.

Chvíle velkého strachu prožívala ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Divadlo stojí na Anenském náměstí, kterému hrozilo zaplavení až do výšky čtyř metrů, pokud by vodu z Vltavy neudržely protipovodňové bariéry u Novotného lávky. Bariéry vydržely, ale do divadla prosákla spodní voda a zničila vzduchotechniku v suterénu. Spodní voda pronikla i do Divadla Ungelt na Starém Městě.

V Mánesu mají nános bahna
Přímo protekla Vltava výstavní síní Mánes, která stojí jen kousek dál od Národního divadla na pilířích ukotvených v řece. Za normálního stavu stojí Mánes zhruba dva metry nad hladinou řeky. Nyní je v dolních částech slavné funkcionalistické stavby, kde se nachází výstavní sál, restaurace a klub, asi 30 centimetrů bláta.

Do horní části, kde se nachází expozice, se voda naštěstí nedostala. V dolní části výstava neprobíhala.

Rudolfinum přišlo každý den o 10 tisíc
V pražském Rudolfinu, kde sídlí Česká filharmonie a galerie, byl ve čtvrtek dopoledne metr vody v suterénu. Výše však voda nepronikla. Přestože hladina Vltavy klesla, spodní voda začala stoupat a dopoledne byla výše než při středeční kulminaci Vltavy.

Hudební nástroje odnesli zaměstnanci už počátkem týdne do vyšších pater. Ve sklepech byl jen archiv, který však naskládali nad úroveň hladiny a měl by být v pořádku.

I v galerii čerpají vodu, která dosahuje ve sklepních jímkách do výšky půl metru. Ohroženy byly rozvody elektrické energie. Samotná výstava malíře Mikuláše Medka ani prostory Galerie Rudolfinum však ohroženy nebyly. Podzemní prostory jsou totiž vytvořeny vyloženě jako jímky vody. Medkova výstava měla končit 18. srpna, Galerie tak každý den přišla o zhruba 10 tisíc korun.

Nové Sovovy mlýny napospas vodním živlu
Na levém břehu Vltavy se zcela pod vodou ocitlo nově zrekonstruované Muzeum Kampa v budově Sovových mlýnů.

Část atraktivní kolekce sběratelů Jana a Medy Mládkových byla zpřístupněna na začátku července, definitivní předání městu Praha se souběžným otevřením celého Muzea Kampa mělo proběhnout začátkem září. Místo slavnostní akce však Sovovy mlýny budou muset znova projít rekonstrukcí.

Zaplaveny jsou i některé pražské kluby
Ničivá povodeň se podepsala i na některých z pražských klubů - zatopen je samozřejmě klub Karlovy Lázně sídlící na Novotného Lávce u Karlova mostu. Svůj program musel až do odvolání zrušit také prostor Roxy - voda zde dosahovala až k balkónům v prvním patře. Zatopení se nevyhnul ani bar XT3 ležící poblíž pražské Palmovky. Potěšitelná zpráva je, že v případě Roxy i XT3 se již našli dobrovolníci, kteří chtějí pomoci při úklidu.

S vodou bojovaly i muzea a zámky
Zatopeno bylo také Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí a Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce. Zaplaven byl rovněž zbraslavský zámek a zámek ve Veltrusích. Voda z rozvodněného Labe pronikla i do zámku Liběchov u Mělníka.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz