Pražská koaliční smlouva je na světě

  • 10
Praha - Zástupci pražské ODS a ČSSD podepsali koaliční smlouvu. Ta jim umožní vládnout na magistrátu čtyři roky. Podle předsedkyně pražské ČSSD a ministryně školství Petry Buzkové nalezly obě strany ve většině oblastí shodné řešení. Dokázaly se dohodnout i ve sporných otázkách, jako je například bytová výstavba. Definitivní složení rady potvrdí 28. listopadu noví zastupitelé.

Podle lídra ODS a budoucího primátora Pavla Béma se do klíčových oblastí, jako je bezpečnost, doprava či bytová výstavba, promítly postoje občanských demokratů. "Není tam jediné místo, za které bychom se měli stydět," poznamenal pro ČTK Bém.

V některých věcech, jako je stanovení cen jízdného v hromadné dopravě, vodného, svozu odpadů či nájemného, nebudou moci občanští demokraté slabšího koaličního partnera přehlasovat.

ODS s ČSSD se v koaliční smlouvě zavázaly, že se budou snažit odstranit následky srpnové povodně do konce roku 2003. Vedle programových cílů obsahuje koaliční smlouva s názvem Společně pro Prahu například rozdělení míst v radě.

O programu už koalice jednala
Minulé úterý se koalice shodla na programových prioritách. "Neměli jsme s tím problém. Jediný rozpor nastal při diskusi o bytech," řekl za ODS Radovan Šteiner.

Nakonec v tomto bodě částečně ustoupila ODS. "Dohodli jsme se, že v příštím roce podpoříme výstavbu patnácti až osmnácti set nových bytů. Později to pak bude pět až sedm set za rok," řekl Hulinský. K dalším prioritám nové rady by podle koaliční dohody mělo patřit rozšíření úředních hodin magistrátu, vytvoření protikorupční komise, obnova města po povodni se zaměřením na Karlín, Libeň a Holešovice.

"Podstatná je pro nás samozřejmě také doprava a bezpečnost. Praha by měla být průjezdnější a bezpečnější pro všechny," prohlásil Bém.

Radní by se tak měli zaměřit na co nejrychlejší dokončení jihovýchodního obchvatu, severozápadního okruhu, dokončení oprav trasy metra C a vybudování tramvajové tratě na Barrandov. Přibýt by mělo i strážníků a policejních kamer.

Rada města se obměnila a výrazně omladila

Úterní uzavření dohody mezi ODS a ČSSD o vytvoření koalice pro vládnutí ve městě je pouze prvním krokem. Zástupci obou stran musí ještě podepsat koaliční smlouvu a sestavit programové prohlášení. S ním předstoupí před nově zvolené zastupitelstvo města. To teprve rozhodne, zda vysloví radním důvěru a umožní jim tak vládnout. Veřejné jednání zastupitelstva by se mělo konat 28. listopadu.

Devětatřicetiletý lékař a bývalý starosta Prahy 6 Pavel Bém (ODS) je v radě města sice nováčkem, ale hned přebírá i funkci primátora. Na starosti bude mít i zahraniční politiku města. Do práce magistrátu chce přinést větší otevřenost vůči veřejnosti. Chce také prosadit, aby radní zveřejňovali zdroje svých příjmů.

Čtyřiatřicetiletý právník Rudolf Blažek (ODS) je ostřílený komunální politik. Pražským radním je už 12 let. Spoluzakládal městskou policii a jeho dominantní oblastí je bezpečnost města. Za tu zodpovídal jako radní i v minulém volebním období. Do péče ji dostane opět, a to jako náměstek primátora.

Druhým náměstkem primátora má být dosavadní starosta Prahy 1 a předseda pražské ODS, 54letý Jan Bürgermeister (ODS). Na starosti bude mít územní rozvoj Prahy a zřejmě i bytovou politiku. Před komunálními volbami to byl žhavý kandidát ODS na primátora. Nakonec sám ustoupil nominaci Béma.

Také jedenačtyřicetiletý Miloš Gregar (ODS) je mezi pražskými radními nováčkem. Dosud se živil jako podnikatel. Nyní se stane profesionálním, tedy placeným politikem. Vystudovaný doktor přírodních věd bude v radě zodpovídat za tvorbu a ochranu životního prostředí v hlavním městě.

Radním nebyl v minulém volebním období ani šestatřicetiletý manažer Pavel Klega (ODS). Do péče dostane jednu z nejkontroverznějších oblastí - zásobování vodou, výstavbu a rekonstrukci vodovodů a kanalizací a také problematiku svozu a likvidace odpadů. Právě tato oblast byla přitom značně poškozena při srpnové povodni.

V radě zůstává také úřadující primátor a bývalý ministr kontroly, 43letý Igor Němec (ODS). Vrátí se zpět k rezortu, za který nesl zodpovědnost po svém letošním zvolení do čela města, kdy nahradil rezignujícího Jana Kasla. Jeho doménou tak opět budou kultura, památková péče a církve.

Z postu šéfa finančního výboru pražského zastupitelstva se do křesla radního posouvá 30letý Radovan Šteiner (ODS). Zodpovídat bude za dopravu ve městě, tedy oblast, kterou povodeň nejvíce zasáhla a jež je terčem největší kritiky obyvatel města. Právě do dopravy mají také putovat hlavní investice v následujících letech.

Pětatřicetiletý Petr Hulinský (ČSSD) bude zastávat funkci náměstka primátora pro sport, mládež, prevenci kriminality, energetiku a výstavnictví. Jeden z místopředsedů pražské ČSSD je rovněž nováčkem mezi radními. V minulém volebním období byl předsedou klubu pražských zastupitelů za ČSSD.

Zásadní změnou ve složení rady ve srovnání s minulým volebním obdobím je přítomnost ženy. Je jí devětačtyřicetiletá zástupkyně starosty Městské části Praha-Suchdol Hana Halová (ČSSD). V radě bude mít na starosti zdravotnictví, sociální péči a zřejmě i národnostní menšiny. Tuto oblast přebírá po stranickém kolegovi Kechnerovi.

Čtvrtým náměstkem primátora bude kandidát ČSSD na primátora Jiří Paroubek. V jeho případě se nezmění vůbec nic. Stejně jako v uplynulých čtyřech letech bude mít v péči finanční politiku města. Ve stranické hierarchii pak zastává funkci druhého místopředsedy pražské ČSSD.

Posledním nováčkem mezi radními je jedenačtyřicetiletý bývalý dlouholetý policista a dosluhující starosta Městské části Praha-Újezd nad Lesy Jan Slezák (ČSSD). Na starost dostane školství, vztahy hlavního města k městským částem, spolupráci se Svazem měst a obcí, reformu veřejné správy a také například změny místního názvosloví.

Koaliční dohoda odsunula Jana Kasla
Dohoda o koalici mezi ODS a ČSSD sesadila bývalého primátora Jana Kasla a jeho novou stranu Evropští demokraté. Sám Kasl tvrdí, že to za prohru nepovažuje a že ho dohoda ani příliš nepřekvapila. "Dali přednost poslušnému přívěsku před programovou shodou a politickou blízkostí. Je vidět, že přes snahu Pavla Béma se opět prosadilo staré tvrdé jádro ODS," řekl Kasl.

Ve skutečnosti podle něj tedy ODS žádné změny na radnici nechce a řeči o čerstvém větru jsou pouze přetvářkou. Kasl chce nyní prosadit zprůhlednění rozhodování rady z pozice opozice. "Již předem jsme deklarovali, že chceme svou působnost rozšířit do celé republiky. Na tom se nic nemění. Naopak, v opozici na to budeme mít více času," konstatoval Kasl.

Z navržených kandidátů do rady je však jasné, že v čele města se objeví několik starých tváří.

S ním předstoupí před nově zvolené zastupitelstvo města. To teprve rozhodne, zda vysloví radním důvěru a umožní jim tak vládnout. Veřejné jednání zastupitelstva by se mělo konat 28. listopadu.

V pražské radě nebude chybět ani starosta Prahy 1, mnoha skandály opředený Jan Bürgermeister, který bude také jedním ze čtyř primátorových náměstků. Po jeho boku se posadí Rudolf Blažek, za sociální demokraty pak Jiří Paroubek a Petr Hulinský.

Pavel Bém však tvrdí, že čtyři úplní nováčci v radě je maximální možný počet. "Řídit Prahu absolutně bez zkušených komunálních politiků není možné," řekl Bém.

Nová strana Evropští demokraté, kterou založil exprimátor Jan Kasl, se tak dostane do opozice. "Budeme se snažit, aby jednání byla průhledná. Aby se o budoucnosti města nerozhodovalo za zavřenými dveřmi," řekl Kasl.

ČSSD bude mít i placené předsedy výborů
Sociální demokraté budou mít podle ČTK kromě čtyř křesel v pražské městské radě i placené předsedy dvou výborů. Minulá koaliční vláda si přitom výbory mezi sebou rozdělila. "Tím, že jsme uhájili sedm míst v radě, neaspirujeme na výbory," řekl místopředseda pražské ODS Radovan Šteiner.

Kontrolní výbor, jehož předsednický post je také placený, dostane jako dosud opozice. Jak řekl ČTK předseda klubu zastupitelů ČSSD Petr Hulinský, placeného předsedu už nebude mít výbor pro výchovu a vzdělání, ale výbor pro infrastrukturu. "Je to pražská priorita," uvedl.

Pavel Bém, budoucí primátor
Novým pražským primátorem se s největší pravděpodobností stane nová tvář ODS - Pavel Bém. Proslavil se jako někdejší šéf Meziresortní protidrogové komise, odkud odešel kvůli sporu se současným primátorem a tehdejším ministrem Igorem Němcem. Bém nevylučuje, že se bude ucházet i o post předsedy ODS.

Bém působil poslední čtyři roky jako starosta Prahy 6. Do povědomí veřejnosti se dostal i kontroverzním prodejem hotelu Praha firmě Falkon Capital. Opozice mu tento prodej vyčítala, protože tato firma nemá příliš dobrou pověst. Kladné body mu nezískalo ani to, že ho policie přistihla za volantem poté, co vypil alkohol.

Na centrální pražské radnici je však Bém neokoukanou tváří a tvrdí, že chce dát novou tvář i Praze. "Nejsem spokojen s fungováním veřejné dopravy, nejsem spokojen s nárůstem kriminality ani s otázkou černého trhu s byty. Chci dát novou tvář i magistrátnímu úřadu a pražské ODS," řekl.

V předvolebním dotazníku uvedl, že si dokáže představit vjezd do centra města za určitý poplatek a před volbami sliboval byty pro sociálně slabší a handicapované občany. Předvolební on-line rozhovor s Pavlem Bémem čtěte ZDE.

Pavel Bém se narodil v roce 1963 v Praze. Po studiu medicíny na Karlově univerzitě začínal jako lékař psychiatrické léčebny v Kosmonosích, pak pokračoval ve studiu psychiatrie doma i v USA. Později se specializoval na práci s drogově závislými. Dva roky působil i na pražském magistrátu jako člen protidrogové komise.

Kandidát ODS na primátora Pavel Bém a druhý místopředseda pražské ČSSD Jiří Paroubek v úterý v podvečer podáním ruky stvrdili uzavření dohody o vytvoření koalice pro vládnutí ve městě. (12. listopadu 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video