Zájemci o vysokoškolský titul mohou na Univerzitě J. A. Komenského studovat čtyři obory.

Zájemci o vysokoškolský titul mohou na Univerzitě J. A. Komenského studovat čtyři obory. | foto: Profimedia.cz

Praze přibyla nová Univerzita J. A. Komenského

  • 11
Stačilo několik razítek, podepsaných potvrzení a před pár dny také změna záznamu v obchodním rejstříku. A Praha má o univerzitu víc. Jmenuje se podle Jana Amose Komenského, sídlí na Žižkově a je první soukromou vysokou školou univerzitního typu v České republice.

"Je super, že se můžeme chlubit, že chodíme na univerzitu," pochvaluje si Marie Štorková, studentka prvního ročníku speciální pedagogiky. "Ta je tu vyhlášená," neopomene složit poklonu své alma mater.

Že by byl nový název všechno, co může univerzita svým studentům nabídnout?

Rektor Luboš Chaloupka se jen pousměje. Za přibližně pětadvacet tisíc školného měsíčně by to bylo zatraceně málo. I když... "Prestiž slova univerzita je velmi důležitá," připomíná Chaloupka fakt, že se zahraničními partnery se jedná mnohem snáz, pokud má škola ve svém názvu univerzitu.

Univerzita by chtěla otevřít nové fakulty
Dnes zde mohou zájemci o vysokoškolský titul studovat čtyři obory – speciální pedagogiku, andragogiku a vzdělávání dospělých, sociální a masovou komunikaci a evropská hospodářská a správní studia.

"Už připravujeme nové organizační schéma, které počítá se zřízením fakult. Uvažujeme tak o vytvoření fakulty humanitních studií a ekonomicko-správní fakulty," plánuje si na nejbližší měsíce rektor.

Nejdřív bude muset absolvovat jednání s akreditační komisí ministerstva školství, která stojí i za zřízením nové žižkovské vysoké školy univerzitního typu. Tak zní oficiální termín.

"Taková vysoká škola zřizuje mimo jiné doktorský studijní program. Jeho součástí je vědecká a výzkumná činnost," vysvětluje základní definici školy mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel.

Právě možností získat titul PhD se chlubí rektor Luboš Chaloupka nejvíc. Tím však nabídka Univerzity Jana Amose Komenského nekončí.

"Nově u nás budou moci studenti studovat na titul MBA a připravovat se také k rigorózním zkouškám a titulu PhDr.," láká rektor Chaloupka ke studiu nové zájemce o vysokoškolské tituly. A dveře mají doširoka otevřené i studenti z jiných soukromých vysokých škol: "Některé z nich totiž nenabízejí magisterské studium."

Soukromé vysoké školy jsou hodně znevýhodněné
I když je univerzita soukromou školou a další privátní vysoké školy by mohly ctít zákony konkurenčního boje, z úspěchu žižkovské školy se naopak radují.

"Je to rozhodně krok kupředu, protože soukromé vysoké školy jsou hodně znevýhodněné – třeba tím, že tu studenti platí školné, ale nemohou si z něj odečíst daň. Zároveň když dostanou stipendium, musí jej řádně zdanit," argumentuje za všechny kolegy Radek Řechka, ředitel Vysoké školy manažerské informatiky a ekonomiky v Praze 5.

Studenty Komenského univerzity zatím takové úvahy netíží. Ty hlavně těší fakt, že se z nich stali posluchači univerzity.

"Když už je to univerzita, můžeme pak vzdělání snáz použít v zahraničí," myslí si budoucí vysokoškolsky vzdělaná vychovatelka Jana Výletová a pochvaluje si: "Je to dobrá škola. Můžeme se tu výborně domluvit s profesory, v jakémkoli problému nám vyjdou vstříc."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video