Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praze chybí bazény

  8:31aktualizováno  8:31
Praha - Necelé tři desítky bazénů a přírodních koupališť, které jsou v současnosti v Praze otevřené, více než milionu obyvatel metropole nestačí. V územním plánu města je přitom zakreslena řada ploch, které mají být využity pro sport - tedy například jako místa pro nové bazény či další aquacentra. Dosud jsou však nevyužité. "Vodní parky zkvalitňují životní úroveň obyvatel svého města," tvrdí architekt Radek Lampa. "Praha nám přitom nabízí jen několik bazénů postavených za socialismu. To je ostudné," dodal.

Podle něj by aquapark měl stát v každé větší pražské čtvrti.

S areály pro vodní sporty se podle Taťány Štědré z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy počítá. "Město na tuto výstavbu peníze nemá. Záleží na investorech, jak s nimi naloží," řekla Štědrá.

Do tří let by měl být postaven tříhektarový aquapark ve Stodůlkách. S výstavbou komplexu pro vodní sporty se počítá také v areálu prozatím rozestavěného bazénu Šutka v osmé městské části. Další centra plavání jsou zatím v nedohlednu.

Aquapark do tří let?

První aquapark, rozlehlý areál vodních sportů, jenž v Praze zatím neexistuje, by mohl vypadat zhruba takto: bazény se sladkou a slanou vodou, imitace divokého kanálu, čtyři tobogany, skluzavky, sauny a louka určená pro opalování. To vše na ploše tří hektarů spolu s restauracemi, obchůdky se sportovním zbožím a parkovištěm.
Projekt nazvaný Aqua Atol Praha chce společnost KMS, jež má komplex provozovat, vybudovat zhruba do tří let. "V nejbližší době očekáváme, že skončí naše jednání s investorem, ihned poté předložíme žádost o územní rozhodnutí. Aqua Atol jsme schopni otevřít do dvou let od chvíle, kdy žádost schválí," uvedl jednatel společnosti Evžen Šubr. Aquapark má podle něj stát více než jednu miliardu korun.
Záměr postavit do tří let ve Stodůlkách první komplex vodních sportů v metropoli je podle Tatjany Tiché z odboru územního rozhodování magistrátu reálný.
"Tato plocha je v územním plánu určená pro sport. Navíc je dostupná z metra, navazuje na Centrální park, a především - obyvatelům Jihozápadního Města výrazně zkvalitní bydlení," sdělila Tichá.
Kromě krytého bazénu v Gymnáziu Jaroslava Heyrovského, který je pro veřejnost otevřen několik hodin týdně, totiž v Praze 13 není jiné koupaliště. "Nový areál nám jednoznačně vytrhne trn z paty, žádná městská část si takový komplex nemůže dovolit postavit," řekl asistent starosty Bohdan Pardubický.
Podle projektu může Aqua Atol Praha naráz pojmout až tři tisíce návštěvníků. Na louku, která bude určena pro opalování, se má vejít dalších pět tisíc lidí. Za dvě až tři hodiny strávené v aquacentru by měla čtyřčlenná rodina po- dle Šubra zaplatit včetně drobného občerstvení asi pět set korun. V obdobném aquaparku v Liberci činí vstupné pro dospělého na jeden den sto devadesát korun.

Aquacentrum je například součástí urbanistické studie holešovického Výstaviště. "Zatím ale lze mluvit pouze o představě. Problém je, jak vyřešit dostatek parkovacích stání," uvedla Eva Studenovská z odboru územního plánování.

Nevyužitá je rovněž lokalita u ulice Výstavní nedaleko Hostivařské přehrady. I tady se v územním plánu předpokládá sportovní využití. "Plocha je v majetku několika soukromých vlastníků. To je většinou pro investory překážka, před níž kapitulují," sdělila Jana Císařová z odboru územního rozhodování.

Na radnici v Újezdě u Průhonic se zastupitelé potýkají s další komplikací, jež podle slov starosty Josefa Nováka komplikuje výstavbu bazénu i jakékoliv jiné sportovní atrakce.

"Plocha, již územní plán vymezuje jako sportovní, je naprosto nevyhovující. Nevede tam ani příjezdová komunikace, není zavedena kanalizace," tvrdí Novák. V obci podle něj chtělo sportoviště včetně bazénu stavět několik investorů. Plocha je však vždy odradila. "Podali jsme proto žádost o změnu územního rozhodnutí," dodal starosta.

Podle Miroslava Tatíčka z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy se nyní přehodnocuje územní plán obcí Újezd, Petrovice a Křeslice. "Je to otázka několika let. Pokud vím, stavební uzávěra vyhlášena nebyla, takže stavět se tam může dále," sdělil Tatíček.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Vláda zváží zvýšení příplatku pro sestry sloužící na směny na sedm tisíc

Ilustrační snímek

Vláda zváží navýšení příplatku pro sestry za práci na směny na sedm tisíc korun, teď je dva tisíc korun v menších...

Najdete na iDNES.cz