Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praze chybějí inkubátory pro předčasně narozené děti

  11:30aktualizováno  11:30
Přicházejí na svět dřív o řadu týdnů a jsou odkázané na pomoc lékařů. Jenže se jich rodí stále víc a pražské nemocnice nestačí. Některé děti tak musí po narození odjet do jiného města. Vloni se v Praze narodilo více než dva tisíce nedonošených dětí.
Nedonošených dětí přibývá, inkubátorů je málo. Ilustrační foto

Nedonošených dětí přibývá, inkubátorů je málo. Ilustrační foto | foto: Josef VostárekMF DNES

Ne každé však mohlo čekat propuštění z nemocnice v hlavním městě. Některé musely být převezeny do jiných měst po celé republice. Může za to nedostatek inkubátorů.

"Od pátku do pondělí jsme přijali na naše lůžka pro nedonošené děti celkem čtyři novorozence, dva z nich s váhou 500 a 600 g. Dnes očekáváme narození dvojčat, také s nízkou porodní váhou, ale vím, že ta už u nás umístěna být nemohou. Není místo," popsal aktuální situaci předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka, který je zároveň primářem neonatologie v nemocnici u Apolináře.

Přes veškeré snahy prý budou očekávaná dvojčata muset být od sebe oddělena a umístěna každé někde jinde. Navíc převezena do jiného města.

NAROZENÉ DĚTI

v Praze a okolí

Rok 2009 - 30 tisíc

Z toho nedonošené děti

Rok 2000 - 1 360

Rok 2009 - 2 640

Děti pod 2,5 kg - 2 200

Děti 1 až 1,5 kg - 215

Děti pod 1 kg - 225

Poznámka: Přepočet z celorepublikových čísel, vycházející z toho, že v Praze přichází na svět čtvrtina nedonošených dětí.

Zdroj: Česká neonatologická společnost

To je pro děti velmi rizikové a pro rodinu značně problematické. S podobnými problémy však bojují lékaři i v jiných pražských porodnicích. "Nedostatek speciálních dětských lůžek pro nedonošené děti musíme řešit opravdu tak, že pacienty překládáme na pracoviště nižšího typu. To je nepříjemná komplikace," potvrdil i neonatolog z motolské nemocnice Miloš Černý.

Nemocnicím chybí i personál

Podle něj chybí na neonatologických "jipkách" zdravotní personál hlavně proto, že příplatky za práci na tomto pracovišti nevyvažují stres, se kterým se musí zdravotníci potýkat.

"O místa sestřiček na běžném novorozeneckém oddělení je zájem enormní, my musíme o kvalitní personál bojovat," uzavřel Černý.

Každý rok počty dříve narozených dětí stoupají. "Současný systém péče vybudovaný v 90. letech však už nestačí a hrozí, že kvalita bude v příštích letech klesat," varuje předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka.

Jen za posledních osm let totiž vzrostl počet novorozenců s nízkou porodní hmotností (pod 2 500 gramů) o 64 procent. Systém péče o tyto děti je velmi efektivní a české lékaře v devadesátých letech dostal na světovou špičku. Jenomže tím, jak se v posledních letech navyšuje celkově počet novorozenců a přibývá nedonošenců, stávající kapacity lůžek-inkubátorů i speciálně proškoleného personálu přestávají stačit.

"V Česku chybí kolem sta lůžek specializované péče, v Praze asi 60. To představuje 150 milionů korun pouze za technické vybavení," vysvětlil Plavka.

Zatímco v roce 2009 se narodilo v celém Česku 9 076 dětí s nízkou porodní váhou, v roce 2000 to bylo 5 277 dětí. V Praze a středních Čechách je to zhruba čtvrtina těchto dětí. Přitom hospitalizace novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností (pod 1,5 kilogramu) trvá 60 až 100 dnů. Paušální platby pojišťoven však nárůst péče nezohlednily.

Proč nedonošenců přibývá?

"Souvisí to s umělým oplodněním. I když už se tomu snaží odborníci předcházet, rodí se z něj více dvojčat a u nich je předčasný porod častější. Vliv má ale třeba i to, že rodí starší ženy," uvedl důvody Richard Plavka.

Jisté je také to, že díky zlepšující se medicíně a kvalitní péči dnes přežívá i víc nedonošených a menších dětí. Ty však potřebují delší péči. Malá část z nich má i přesto dlouhodobé následky. Právě jejich zvyšující se počty odborníky znervózňují. "Máme první signály, že se zhoršuje nemocnost dětí, u kterých by se měla zlepšovat," říká Plavka.

Týká se to hlavně dětí, které při narození váží méně než 1 500 gramů. "Je to určitě přetížením provozů, které se o ně starají," říká Plavka.

Podle něj by byl ideální stav, kdyby na tisíc porodů měly porodnice k dispozici šest intenzivních lůžek pro nedonošené děti - při počtu 30 tisíc narozených dětí v Praze ročně by to mělo být 180 takovýchto lůžek.

Skutečnost je však taková, že jich je v současné době kolem čtyř na tisíc porodů - tedy zhruba o šedesát méně. "A je nezbytné zdůraznit, že nejde jen o přístroj samotný, vždy je ke každému potřeba kvalifikovaný personál," shrnuje Plavka.

Na potíže upozornila Česká neonatologická společnost. Ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny s tvrzením o krizi ale nesouhlasí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz