Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdný rám

  0:01aktualizováno  0:01
Co víme o příštím prezidentovi necelé dva týdny před volbou? Známe jen hrubě načrtnutou siluetu. Bude mu určitě čtyřicet a více let. Nebude to žena. Jediná dáma mezi aspiranty, Jaroslava Moserová, má pramalé šance. A ještě se rozmýšlí, zda do první volby vůbec nastoupí. Nebude to "osvícený tatíček mocnář". Z dosavadních oficiálních kandidátů Bureš, Klaus, Kříženecký, Pithart žádný nemá aureolu všeobjímající ctěné nebo milované autority.

Patnáctého ledna, v den první volby, však živou výplň prezidentského rámu stejně nepoznáme. Nikdo z kandidátů nenajde v obou komorách parlamentu takovou podporu, aby proběhl prezidentskou páskou rovnou na Pražský hrad. Strany mají vlastní koně a poprvé budou sázet na ně.

Chceme-li tipovat, pak pravděpodobnými soupeři v druhé rundě prvního kola budou dva muži z trojice Bureš, Klaus, Pithart. Další je ve hvězdách a ve stranických sekretariátech.

Obrysy nástupce Václava Havla vyplní strany a jejich následné dohody či nedohody. Nebudou jednat pouze o tom nejpřirozenějším, nejlogičtějším - který kandidát by byl zemi nejlepší hlavou a proč.

Budou také handlovat, čí kůň a s jakými zuby by na Hradě komu (jim) prospěl a uškodil. A zda je pro ně výhodnější pouštět se ještě do druhého kola se Zemanem a možná i Motejlem, anebo už v prvním kole raději skousnout muže nechtěného.

Do komplikovaných politických počtů se však nepouštějme. Vždyť je dosud neznají sami volitelé zákonodárci. Nevědí ani jistě, zda budou prezidenta volit tajně, či veřejně.

Pro netradiční veřejnou volbu je tu jediný argument: parlamentní strany, jedna víc, druhá míň, koketují s přímou volbou prezidenta, rovněž lidé si ji přejí. Pokud není ve hře, volič by alespoň věděl, koho vybírají "jeho" zastupitelé.

Jenže: neobvyklá veřejná volba by právě teď vyhovovala nejvíc sekretariátům a jejich prezidentským obchodům. Měly by pod kontrolou loajalitu svých zákonodárných oveček. Tajná volba zaručuje alespoň jistou míru nezávislého rozhodování.

Hlava státu má být vybírána svobodně a s vědomím osobní odpovědnosti každého z 281 volitelů. Bez toho, aby nad nimi visel meč povinných dohod.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz