Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny vyjdou rodinu dost draho

  9:50aktualizováno  9:50
Praha - Léto je pořádnou zátěží pro peněženku každého Pražana. Rodiny plánují dovolené, aby děti nemusely trávit volno na rozpálených sídlištích a vyrazily alespoň o prázdninách na čerstvý vzduch, objednávají rodiče letní tábory. Podle ekonomických analytiků je velmi těžké zprůměrovat, kolik Pražané vydají za dovolenou. Každý má jiné požadavky, jiné možnosti, které závisejí na příjmech, záleží na tom, zda preferují dovolenou v tuzemsku nebo v cizině.

Zahraniční dovolená je dražší
"Dá se říci, že obvyklá rodina, to znamená dva dospělí se dvěma dětmi, zaplatí za desetidenní dovolenou v Chorvatsku patnáct až čtyřicet tisíc," uvedl Pavel Capouch, ekonom z firmy Venture Investors. Přitom se cena podle něj velmi odvíjí od toho, jakou dopravu rodina zvolí.

"Nejlevnější je doprava autem, nejdražší letecky, rozmezí pro rodinu je asi od dvou do dvaceti tisíc korun," řekl Capouch.

Výdaje za zahraniční dovolenou pro čtyřčlennou rodinu s odrostlejšími dětmi upřesnila i cestovní kancelář Čedok.

"V letní sezoně se náklady pohybují zhruba od dvaceti tisíc korun za apartmány bez stravy a s vlastní dopravou k některému z blízkých moří. Autokarem do hotelu s polopenzí vyjde kolem čtyřiceti tisíc a průměrně na šedesát tisíc vychází dovolená letadlem do hotelu s polopenzí v oblasti Středomoří," uvedl Tomáš Brejcha, vedoucí marketingu Čedoku.

Program nabízejí i domy dětí
Kam s dítětem ve volných dnech? Takovou otázku si položí před prázdninami mnoho rodičů. Pokud mají proluky mezi tábory, rodičům chybí dovolená a babička odmítla hlídat, pak zbývá například program některých pražských organizací.
Radnice Prahy 4 a Sky club Brumlovka nabízejí jednodenní výlety. Dítě je možné ráno přivést, aniž by je rodiče předem přihlašovali. Program od osmi hodin ráno do šesti večer stojí podle organizátorů dvě stě korun včetně jídla.
Děti si mohou vybrat podle jednotlivých dnů program. „Ten je buď v areálu Brumlovky, kde je malý bazén či horolezecká stěna, nebo pořádáme i výlety k soutoku Labe a Vltavy, na Křivoklát nebo do Hornického muzea v Příbrami,“ uvedla Kristina Slaná ze zmíněné organizace.
Prázdninové akce, výlety a kroužky pořádají i domovy dětí a mládeže, které také organizují letní tábory. Jejich program nemusí být jen turistika a koupání, jak obvykle letáky nabízejí. Například Dům dětí v Praze 7 pořádá florbalové týdenní tábory. Jejich cena je dva a půl tisíce korun. Všechno se však nemusí platit, Dětský klub Mozaika nabízí všem školákům  bezplatné členství v klubu a vstup na většinu jeho akcí je také zdarma.

Pražané jezdí nejčastěji na jih
Nejčastěji přitom Pražané volí Chorvatsko a  Itálii, kam jezdí vlastními auty nebo autokarem. Zvýšený zájem je podle kanceláří o Bulharsko, kde je úroveň poskytovaných služeb včetně ubytování srovnatelná s různými lokalitami ve Španělsku a Řecku.

Tuzemská dovolená, přičemž oblíbenými místy jsou pobyty na horách, je přece jen levnější. "Výdaje za tuzemskou dovolenou lze velice těžko určit v průměru, protože záleží na druhu ubytování a poskytovaných službách," uvedl Brejcha.

Podle katalogů různých kanceláří se však obvykle týdenní pobyt pro jednoho člověka pohybuje v ceně kolem pěti tisíc korun.

Letní tábor vyjde na tři tisíce
To byla rodinná dovolená, k ní je třeba připočítat letní tábor, který absolvuje snad každé dítě. Ceny za tři týdny pod stanem s podsadou nebo v chatkách vyjdou za jedno dítě přibližně na dva až čtyři tisíce korun.

K tomu kapesné a nákup nezbytného vybavení, jakým je třeba ešus, spací pytel nebo baterka a kapesní nožík, a dvě děti vyjdou rodinu na šest tisíc. Po sečtení doby strávené na dovolené a dětském táboře vychází, že uběhla teprve polovina prázdnin a rodina už utratila přibližně tři průměrné platy.

Nejlevnější jsou prarodiče
Pro rodiny bývají záchranou prarodiče, kteří jednak pomáhají dovolenou platit, ale také hlídají po zbytek prázdnin.

"Nebýt babičky, která hlídá a pomáhá i finančně, nevím, co bych s dětmi dělala. Dovolené tolik nemám, abych s nimi trávila celé prázdniny, dva tábory, to by je moc nebavilo, a navíc je to dost drahé. Děti by se musely poflakovat na sídlišti - a to bych celý den v práci trnula, jestli je nezajelo auto nebo je nešikanuje nějaké banda puberťáků," uvedla samoživitelka se dvěma dětmi Ivana Dostálová z Prahy 9.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz