Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražany vozí většinou staré tramvaje

  9:34aktualizováno  9:34
Mezi tramvajemi v Praze je dodnes nejvíc vozů ze šedesátých let s plastovým sezením. V průměru jsou starší než patnáct let. I když Dopravní podnik postupně obnovuje svůj vozový park, problémy jsou i s novými autobusy.

Stárnoucí pražské tramvaje | foto: Robert RambousekMF DNES

Zda se cestující dočká moderního nízkopodlažního autobusu, nebo deset let starého vozidla s ošoupanými sedačkami potaženými černou koženkou, je podle Evy Dydové z tiskového oddělení Dopravního podniku náhoda.

Ale na některých linkách pravidelně jezdí nízkopodlažní autobusy vyznačené v jízdním řádu. Vozový park DP se průběžně modernizuje a už dnes jsou nízkopodlažní citybusy nejrozšířenějším typem autobusu. V následujícím roce však chce DP nakoupit větší počet vysokopodlažních vozidel.

S těmi jsou však problémy. Podle odboráře Jiřího Touška jim praskají nápravy. "Vždy to zavaří a přikryjí plechem," uvádí s tím, že tento problém se přihodil nejméně čtrnácti autobusům.

Rudolf Černý, ředitel firmy Karosa, která vozidla vyrábí, však tvrdí, že jde spíše o ojedinělé závady. V jiných městech se podobné problémy nevyskytly. "Provoz v Praze je nejnáročnější v republice," řekl Černý k problémům, které prý nemají vliv na bezpečnost cestujících.

Průměrný věk autobusů DP činí 7,69 roku. Nejstarší autobus, který jezdí v původním stavu, byl vyroben v roce 1994. Kdo cestuje tramvají, tomu přijede staré vozidlo daleko častěji než v případě autobusové dopravy.

Dodnes převažují staré vozy ze 60. let s plastovými sedačkami. Průměrné tramvaji je více než patnáct let. Nízkopodlažní tramvaje jsou v Praze novinkou.

Vedle upravených starších vozidel jezdí ulicemi zbrusu nová tramvaj 14T. Ta měla nedávno problémy, podle ČTK však nebude muset opakovat testovací jízdy.
 
Cestující vozí po Praze i další společnosti. Podle ředitele ROPID Jiřího Prokela uzavírá organizace s dopravci smlouvu. "Podle ní musí splňovat určité technické standardy," což je jediný způsob, jak přinutit provozovatele k nasazování kvalitních vozidel.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz