Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražany lákají domy za městem

  10:50aktualizováno  10:50
Praha - Nový rodinný dům na okraji Prahy stojí přibližně stejně jako byt v centru, někdy i méně. Stavebníci však upozorňují, že laciné a rychle postavené domy na klíč nemusí být příliš kvalitní. Přesto je dělníci sotva stíhají stavět, jaký o ně mají lidé zájem. Domek postaví odborné firmy během pár měsíců, stačí mít alespoň jeden a půl až dva miliony korun. Přibližně taková je cena těch nejlacinějších novostaveb.
Ty nejnižší nabídky však většinou nezahrnují pozemek, jsou to řadové domky nebo už jsou hodně vzdálené Praze. Ale přece jen nabízejí více soukromí a klidu než některé sídlištní byty za stejnou cenu.

Ovšem odborníci upozorňují, že právě narychlo postavené příbytky nemusí splnit očekávaný komfort. "Když někdo přijde se třemi miliony, může získat i luxusně vybavený byt v centru. O kvalitě domků, které postaví za pár měsíců, trochu pochybuji," váhal nad nabídkami Pavel Jurča z Letenské realitní kanceláře.

Uvedl, že domy z tradičních materiálů mají životnost kolem sta let. "Ovšem mnohdy nabízené finské nebo kalifornské typy bývají konstruované na úplně jiné podmínky, takže jejich životnost může být poloviční," řekl Jurča.

Kde se stavějí domy na klíč:

* Květnice:
od 3+1 bez garáže do 8+1, cena od 1,9 do 2,7 milionu korun, firma Lidové domky

* Štěchovice: na pozemcích od 300 do 500 m2, včetně přístřešku na auto, cena od 2,7 do 3,2 milionu korun, Stavební studio Vir

* Jih Prahy mezi Vltavou a dálnicí D1: domy podle projektu klienta, kolem 160 m2, včetně dlažeb, cena od 1,6 do 4,5 milionu korun, Rezek, s.r.o.

* Jesenice u Prahy: 145 m2 až 157 m2, řadové rodinné domy, cena od 3,7 do 3,8 milionu korun, Renix

* Předboj: od 3+1 s pozemkem 770 m2 za 1,9 milionu korun, domy 200 m2 za 3,6 milionu korun, i větší domy pro náročnou klientelu, Stavební společnost Knetl

* Černý Most, Jesenice, Průhonice: od 3+1, cena za hrubou stavbu od 2 do 2,5 milionu korun, další náklady od 1,5 do 2 milionů, včetně garáže, New World Reality
Přesto se společnosti, které stavby na klíč nabízejí, shodují, že o domky v ceně kolem dvou až třech milionů mají Pražané velký zájem. "Lidé je kupují ještě, než stojí. Předvedeme jim projekt v kanceláři a oni složí zálohu," potvrdil Filip Hnátek z New World Reality.

Stavební firmy se shodují, že díky rozšířenému využívání stavebního spoření a hypotečních úvěrů se pražské rodiny usazují ve vlastních domech. "Aby ušetřili, nemusí se hned stěhovat na zapadlou samotu. K dispozici jsou i lokality cenově velmi příznivé a z Prahy dostupné hromadnou dopravou," tvrdí Markéta Bindicsová ze Stavební společnosti Knetl.

Tato firma v současné době nabízí lokality na sever od Prahy - například Předboj, Velké Přílepy nebo Černošice na jihozápadě. "Požadavky Pražanů jsou velmi individuální, ale zájem lidí odejít z města ven je v poslední době značný. Navíc většina lokalit je snadno dostupná, což je jedna z hlavních podmínek, které si zájemci o domy kladou," potvrdila současný trend v bydlení Ivana Dvořáková ze společnosti Lidové domy, která staví v Květnici na východním okraji Prahy.

Za cenu přes dva miliony však nemusí kupovat jen novostavbu. "Za tuto částku se dá koupit i starší dům kolem Prahy, ovšem většinou vyžaduje rekonstrukci. Jsou ale lidé, kteří vyhledávají jen byty," upozornil Jan Petřek, pracovník pražské společnosti s názvem Omega Reality.

Majitelé domů jsou na veškeré opravy sami, takže musí například našetřit na novou střechu. "Horní hranice ceny za metr čtvereční kvalitní střechy je asi patnáct set korun," odhadl Pavel Jurča z Letenské realitní. V bytech se skládá na společnou střechu více domácností. "Někteří lidé, třeba svobodný muž, si raději koupí byt, který nemusí nijak zvlášť opravovat a kdykoli ho může prodat. O dům se přece jen musí více starat, aby neztrácel hodnotu," uvedl Jurča.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Najdete na iDNES.cz