Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané viní politiky z lhostejnosti

  8:32aktualizováno  8:32
B ř e v n o v - Jako kdyby se v oboře Hvězda měla stavět lanovka. Tak vypadá paseka o rozloze šestatřiceti arů poté, co magistrát povolil vykácet přibližně sto dvacet zdravých vzrostlých bříz, dubů, smrků, modřínů a javorů. Oborou se kvůli tomu ve středu dopoledne rozléhal silný křik. Obyvatelé nedalekých Petřin přímo na místě obviňovali úředníky magistrátu a politiky města z lhostejnosti k přírodním krásám a k zájmu Pražanů.

"Co v tom vidí krásného, ať nám tady na místě odborníci vysvětlí," volala se vzrušenou kadencí v hlase Jitka Blažková z občanského sdružení Petřínští rodiče.

V tu chvíli se náměstek primátora Petr Švec z hloučku vytratil. "Nemám důvod nevěřit svým lidem, že vědí, proč to dělají. A nechce se mi tam vracet kvůli hysterii paní Blažkové," dodal. Senátor Jan Ruml vytrval, ale byl zamlklý. Ještě den předtím hovořil v souvislosti s kácením stromů o aroganci moci, ve Hvězdě to nezopakoval. "Bylo to politicky neprozíravé, když dopředu neinformovali občany, " řekl pouze. Možná že nechtěl přilévat olej do ohně.

Lidé se totiž zlobili a k věcné diskusi bylo daleko. Křičeli jeden přes druhého, že úředníci magistrátu si dělají, co chtějí a nejraději by všude nasázeli betonové trávníky. Jenže Lesy hlavního města Prahy tvrdí: je to obnova lesa, v němž většina stromů má stáří kolem sto třiceti let. Jednou by dožily všechny najednou a příští generace by neměla nic.

Zákon jim navíc ukládá, že do dvou let musí mýtinu znova zasázet. A podle lesních je dubový porost ve Hvězdě zanedbaný. Plošné kácení je vlastně omlazování. A v některých případech vzrostlé stromy ustupují mladým stromkům, které by jinak neměly světlo.

Jenže lidi takový přístup pobuřuje. Nevěří už sice jako přírodní národy, že i stromy mají duši, ale přesto je litují. "Jak dlouho to bude trvat, než nový doubek vyroste? Nějakých osmdesát let. A do té doby tu bude co?," ptá se starší paní. Je v důchodovém věku a odpověď ředitele Lesů hlavního města ji nenadchla: "Staří musejí ustoupit mladým. To platí o stromech stejně jako o lidech," argumentuje ředitel Václav Kroutil.Jen lesní Bohumil Dřížďal obchází stromy a chlubí se mladými duby a buky."Všude necháváme třešeň ptačí. Krásně kvete a má kvalitní dřevo," dodává s tím, že těžařské zájmy za kácením nejsou.

Petřínské občanské sdružení ale dosáhlo částečného úspěchu. Než bude vypracována oponentura k plánu obnovy Hvězdy, nebude se příštích čtrnáct dál kácet.

Lidé procházejí okolo pokácených smrků, které nechal v oboře Hvězda pokácet magistrát. (15. 3. 2001)

Proti kácení ve Hvězdě se ozval i senátor Jan Ruml. (15. 3. 2001)

Lidé diskutují s Kateřinou Vaculovou z magistrátního odboru životního prostředí. (15. 3. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz