Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané: Ve Stromovce chybí občerstvení

  9:48aktualizováno  9:48
Praha - Královská obora lidově zvaná Stromovka v Praze 7 Holešovicích je nejen unikátní botanická lokalita, ale i oblíbené rekreační centrum Pražanů. Ti však mají k parku řadu výhrad. Potvrdil to průzkum studentů Vysoké školy ekonomické. Podle něj tu chybí občerstvení, kultura, záchodky sportoviště či půjčovny sportovních potřeb.

Letos by se mohlo mnohé změnit. Magistrát schválil obnovu svahů pod Místodržitelským letohrádkem, která spolkne 7 milionů korun. Podle ředitelky odboru městské zeleně Kateřiny Vaculové je rekonstrukce zdevastovaných cest, zídek a schodišť před kolaudací. "Do jara bychom chtěli obnovit azalkovou stráň vysázenou na zdejších svazích. Milovníci rododendronů se však nemusí obávat, jejich oblíbených dřevin se úpravy ani nedotknou," upřesnila.

Zásadní revitalizace se letos dočká především centrální část parku. Neekologický asfaltový povrch cestiček nahradí pískový mlat. Přibude také slavnostní osvětlení rybníků, jejichž břehy by měly zpevnit dubové hatě. "Vyhlídky zkrášlí repliky původního zábradlí a kopie historických laviček. V rozpočtu města je na tento projekt vyčleněno zhruba 12 milionů korun," popisuje Vaculová.

Z historie Královské obory:
* obora na levém břehu Vltavy se vyvinula z lužního lesa v 13. století
* až do poloviny 16. století sloužila jako honební revír, Habsburkové ji začali přetvářet na park
* podobu romantického parku v anglickém stylu získala až na přelomu 18. a 19. století
* dnes park zabírá 89 hektarů a je zde bohatá sbírka exotických dřevin pěstovaných u nás velmi zřídka

Z průzkumu studentů vyplynulo, že Pražané míří do Stromovky hlavně na procházky či za sportem. Přesto v celém parku funguje jen jediná půjčovna sportovních potřeb, která nabízí pouze kolečkové brusle a koloběžky. Sportovní areál pro mládež, která již vyrostla z dětských hřišť, zcela chybí.

"Mladí by jistě přivítali volejbalové nebo pétanquové hřiště či horolezeckou stěnu," míní Jarmila Netková z katedry cestovního ruchu VŠE. Budoucí odborníci na cestovní ruch přišli s mnoha dalšími podněty, jak areál pro návštěvníky zatraktivnit: od ekovláčku přes sportoviště až po vybudování římských lázní v blízkosti Císařského mlýna.

Podle Vaculové však územní plán pro tuto oblast s podobnými nápady nepočítá. "Na místě bývalého dopravního hřiště, které se nám po vleklých tahanicích s Výstavištěm podařilo připojit ke Stromovce, jsme chtěli vybudovat lanové centrum. Bohužel nápad neprošel přes památkáře." Podobný areál sloupů, lan a sítí funguje v Liberci, kde komplex slouží nejen mládeži dovádějící pod dohledem instruktorů, ale i k výcviku hasičů a policistů.

Podpořit obnovu Stromovky se snaží také občanské sdružení "3 duby",které v roce 1998 založili manželé Maurerovi a tenistka Martina Navrátilová. Ta Královskou oborou ve svých začátcích denně při tréninku běhala.
Sdružení podporuje výsadbou stromů. Každý zájemce si za deset tisíc korun může koupit strom, který ponese jeho jméno. Další sázení se uskuteční na podzim.
Lépe jsou na tom nejmenší návštěvníci parku. Dětské hřiště u Velkého rybníku loni obnovilo občanské sdružení 3 duby. "Letos je na řadě další hřiště u Psí louky," slibuje Monika Maurerová ze zmiňovaného sdružení, které se společně s magistrátem podílelo i na instalaci nového orientačního systému za 1,5 milionů korun.

Piktogramy, které na asfaltu Stromovky přibyly loni na podzim, však zimu nepřečkaly, a tak se budou muset obnovit. "Naštěstí jsou v záruční lhůtě, a tak nás to nebude stát ani korunu," říká Vaculová.

 Zdevastované hřiště Kaštánek v horní části parku se záchrany dočká příští rok. Vzkřísit by ho měli výtvarníci společně s dětmi. "Plánujeme anketu mezi malými návštěvníky, jelikož představy dospělých děti často nepřijmou a výsledek je pak nudí," slibuje Vaculová.

Lidé by chtěli chodit do Stromovky na kávu i oběd
V klidu posedět v příjemném prostředí u oběda či kávy je dnes v Královské oboře téměř nemožné. "Právě tohle vadí podle našeho průzkumu  většině návštěvníků parku," říká Jarmila Netková z katedry cestovního ruchu VŠE.

V současnosti totiž nabízí Stromovka pouze čtyři podniky - v podobě stánků či chatrných zděných domečků. Ty navíc nejsou rozprostřeny po celém území a rozhodně nepatří mezi reprezentativní. Do neútulných stánků, které nabízejí pouze málo míst k sezení, a navíc se tu obvykle neobsluhuje, se návštěvníkům příliš nechce.

Letos se situace zřejmě nezlepší. Magistrát se vymlouvá na radnici Prahy 7, která spravuje chátrající Šlechtovu restauraci. Ta však na záchranu památky nemá peníze a najít solventního investora se jí nedaří. "Deset milionů jsme investovali do inženýrských sítí, zhruba třicet milionů je vyhrazeno na zajištění statiky a další prostředky vložíme do střechy," vyjmenovává místostarosta sedmého obvodu Luboš Vayhel. Potenciální nájemce tak podle něj ušetří na rekonstrukci, která by podle odhadů měla stát 150 milionů korun.

Zatím žije pouze přilehlá zahrada Šlechtovky, kde program zajišťuje sdružení Kulturní enkláva Stromovka. "Letos opět připravujeme tradiční sezonu: ve spolupráci ze studenty či zdravotně postiženými chystáme koncerty, dětské dny, autorská čtení nebo majáles," plánuje člen sdružení Petr Kovář.

Magistrátní úředníci zatím již měsíc marně hledají smlouvu s nájemcem stánku u vchodu parku. "Pokud se ukáže, že je tam neoprávněně, budeme hledat někoho, kdo divoké prostředí změní na sice lidové, leč kultivované občerstvení," tvrdí Kateřina Vaculová, ředitelka odboru městské zeleně magistrátu. V restauraci by se měl výhledově změnit i domeček u Rudolfovy štoly, kde se nyní tísní zahradnická firma, která se o park stará.

Projekt na informační centrum doplněné malou kantýnou předložilo magistrátu i občanské sdružení 3 duby. Jeho úkolem by bylo například zajišťovat botanické vycházky pro školy. "Maminky by tam třeba mohly nechat děti, když si jdou do parku zaběhat," tvrdí představitelka tohoto sdružení Monika Maurerová, která projekt odhaduje na dva miliony korun.

"Magistrát však již rok nereaguje, prý kvůli zamotaným majetkoprávním vztahům," říká Maurerová.

Téměř úplně pak ve Stromovce chybí sociální zařízení. To funguje zatím jen u stávajících stánků, další záchodky jsou na informačních tabulích značeny na dvou místech, k nalezení však nejsou. Pevné záchody s pitnou vodou by měly podle slibů vyrůst při zrekonstruovaném dětském hřišti Kaštánek za dva roky. Do té doby mají návštěvníci parku zřejmě smůlu

Šlechtova restaurace ve Stromovce stále chátrá a zeje prázdnotou. (21.února 2002)

Přestože do Stromovky lidé často chodívají venčit psy, koše pro psí výkaly zde chybějí. Podle magistrátu je to příliš drahá záležitost, a tak musí k tomuto účelu postačit běžné koše na odpadky. (21. února 2002)

Místodržitelský letohrádek,který postavil král Vladislav II., dnes slouží jako depozitář. (21.února 2002)

Stromovka, která zabírá 89 hektarů, zaměstnává spoustu zahradníků či metařů. (21.února 2002)

Stromovku vyhledávají sportovci, pejskaři, důchodci nebo rodiče a prarodiče s dětmi. (21.února 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz