Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané uvidí i betlém z 18. století

  12:01aktualizováno  12:01
Praha - Desítky dřevěných a papírových betlémů s doprovodnou expozicí detailních fotografií uvidí od pátku návštěvníci Pedagogického muzea ve Valdštejnské ulici. Výstava se podle spolupořadatele, řezbáře Jana Rody ze Spolku pražských betlemářů, zaměří na lidovou tvorbu - minulou i současnou. „Jedinou výjimku tvoří kostelní betlém z konce osmnáctého století, který je zároveň nejcennějším exponátem výstavy,“ řekl Roda.
Ve fotogalerii si prohlédněte některé z betlémů.

Dodal, že Lodhéřovský betlém je zapůjčen z jindřichohradeckého muzea

Sám Roda se věnuje betlémům téměř dvacet let. „Od dřevěných misek a křížků jsem se přes renovace figurek dostal až k výrobě celých betlémů,“ zavzpomínal řezbář. V současné době pracuje už na sedmém.

Většinou mu výroba jedné figurky zabere dva dny a celý betlém bývá hotový zhruba za rok. Nyní pracuje na trojici velkých dřevěných bloků, které budou zachycovat tradiční vánoční biblické motivy. První z nich už bude k vidění na této výstavě.

Některé jeho výrobky jsou žádány i na výstavách mezinárodních. Například Plástovický betlém, který je v muzeu též k vidění, mohli zájemci obdivovat na výstavách ve Vídni a Luzernu.

Řezbář se při své práci často nechává inspirovat studiem starých prací. „Rád používám jihočeské motivy, napříkladprvků selského baroka,“ řekl Roda.
Spolek pražských betlemářů je součástí  Českého sdružení přátel betlémů. To podle něho registruje kolem pěti set lidí. „Pře- vážně se ale jedná o sběratele,“ tvrdí řezbář.

Sběratelé shánějí betlémy hlavně po mimopražských bazarech a známých. „Mám jich asi sto, z toho deset velkých,“ řekl sběratel Milan Zábranský, který některé z nich také vystavuje.

Návštěvníci v muzeu uvidí hlavně dřevěné a papírové betlémy z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Výstava bude doplněna i fotografiemi zajímavých detailů, které by návštěvníkům mohly uniknout.

Význam Vánoc, adventu a betlémů má expozice přiblížit návštěvníkům podle ředitele muzea Ludovíta Emanuela. „Chceme připomenout minulost a tradice, kdy lidem k pohodě Vánoc stačil dřevěný nebo papírový betlém,“ řekl Emanuel.
Už od začátku prosince se koná i další výstava, která má veřejnosti přiblížit atmosféru českých lidových Vánoc.

Na akci Betlémské zvonění v Dominikánské galerii v Jilské ulici jsou představeny ozdoby z přírodních materiálů, tradiční zvony i betlémy.

Patnáct řezbářů tam navíc bude od 8. prosince vyřezávat betlémy a plastiky zvonů přímo před návštěvníky.

Nejvzácnější exponát výstavy, betlém z konce 18.století. Byl vytvořen neznámým autorem na JIndřichohradecku a je to jediný kostelní betlém na celé výstavě. (4. prosince 2001)

Pracovník Pedagogického muzea instaluje betlém, který bude součástí výstavy desítek dřevěných a papírových betlémů v sídle instituce ve Valdštejnské ulici.(4. srpna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz