Pražané skupují plynové masky

Praha - Zvýšený zájem Pražanů o civilní obranu a vlastní bezpečnost neopadl ani tři týdny po teroristickém útoku na Spojené státy. "Zájem je enormní, denně nás navštíví stovky lidí, kteří se detailně vyptávají na vlastnosti a ceny plynových masek," řekl majitel jedné z největších pražských prodejen plynových masek Petr Pichl. Za uplynulé tři týdny prodal 300 masek v nejvyšší cenové kategorii.

Nyní vyřizuje záznamy na zboží v nižší cenové kategorii, které si objednali jednotlivci i firmy. "Odbyt zboží je naprosto nesrovnatelný s předchozím obdobím," dodal majitel firmy, která masky prodává už desátým rokem.

Zájem obyvatel hlavního města o adresy krytů a plynové masky výrazně stoupl ihned po tragických událostech 11. září, kdy teroristé unesenými letadly zasáhli výškové budovy v New Yorku a sídlo ministerstva obrany USA ve Washingtonu.

Do té doby byl podobný dotaz naprostou výjimkou. Na magistrát volají lidé všech věkových kategorií a velmi často matky malých dětí. "Četné jsou i telefonáty firem, které se rozhodly obstarat individuální ochranné prostředky pro své zaměstnance, ačkoli jim to zákon neukládá," uvedl vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva magistrátního odboru krizového řízení Rostislav Guth.

Magistrát i nadále sděluje jednotlivým zájemcům adresu krytu v nebližším okolí bydliště.

Hlavní město má ochranné kryty pro zhruba 40 procent ze svých 1,2 miliónu obyvatel, zatímco republikový průměr činí asi 15 procent. Spolu se Strahovským tunelem je v Praze přes 800 úkrytů, do nichž se vejde asi 163.000 lidí. Samostatný kryt tvoří ochranný systém metra s kapacitou pro 400 000 občanů. Guth ujistil, že magistrát jejich funkčnost pravidelně kontroluje a má i plán, jak zajistit bezpečnost občanů a včas je o úkrytech informovat.

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video