Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané si mohou stěžovat na zkorumpované úředníky

  9:21aktualizováno  9:21
Na "módní vlně" zakládání protikorupčních horkých linek se svezl i pražský magistrát. Na městských stránkách včera spustili portál, kde mohou lidé upozorňovat na korupční jednání na pražské radnici nebo v samosprávě.

Korupce (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Při sestavování jednoduchého dotazníku pomáhalo úředníkům i občanské sdružení Oživení. "V přípravě projektu jsme se inspirovali zahraničními zkušenostmi z Londýna a jihokorejského Soulu," podotkla náměstkyně primátora Markéta Reedová.

Jak bude protikorupční portál fungovat?
Dosud odbor mimořádných kontrol mnoho práce neměl. Alespoň co se týče podnětů "z ulice". "V minulém roce jsme obdrželi devět podnětů k prošetření korupčního jednání, letos sedm," upřesnila Markéta Reedová.

Jednoduchý dotazník najdou lidé na internetových stránkách www.praha-mesto.cz. Druhou možností je použít některou ze sběrných schránek, u kterých jsou k dispozici předepsané formuláře velikosti pohlednice. Sběrné boxy jsou od včerejšího dne umístěny na třech místech - na hlavní poště v Jindřišské ulici a v budovách magistrátu na Mariánském náměstí a v Jungmannově ulici.

"Na odpověď máme podle pravidel 60 dnů, ale budeme se snažit, abychom na stížnost reagovali do měsíce," přislíbil ředitel odboru mimořádných kontrol Richard Mařík.

Na základě podnětů pak chce náměstkyně Reedová měnit procesy, při nichž úplatkářství hrozí. Zároveň však přiznává, že město nemá takové pravomoce, aby dokázalo ochránit anonymitu stěžovatelů. "Za svůj úřad se ale mohu zaručit, že když nás někdo požádá o mlčenlivost, uděláme pro to maximum," doplnila Reedová.

Úplatek jsou ochotny dát dvě pětiny Pražanů
O tom, co si Pražané myslí o úplatkářství, ví město už od července, kdy si nechalo od agentury STEM vypracovat průzkum veřejného mínění. Z něho vyplynulo, že korupce se dostala do povědomí lidí.

Osobní zkušenost s korupcí na magistrátu a na radnicích má asi pětina obyvatel, další dvě pětiny o ní slyšely.

Pokud by měli bezpečnou možnost
úplatného úředníka nahlásit, udělalo by to 6 z 10 Pražanů. Podle náměstkyně pomůže snížit korupci i důkladnější zveřejňování městských zakázek na internetu. "Chystáme databázi všech veřejných soutěží, elektronické tržiště pro zakázky do dvou milionů korun a mapu korupčních rizik," uvedla Reedová.

Před týdnem začala fungovat také celostátní protikorupční linka 199, kterou za státní peníze zajišťuje nevládní organizace Transparency International. Podle náměstkyně Reedové by se mohly portál i linka doplňovat.

"Jakýkoliv způsob, který přiláká lidi, je pozitivní," nezříká se spolupráce manažer právní poradny Transparency International Michal Štička. Podle něj je o linku 199 velký zájem.

"Denně nám volá přes dvacet lidí. A mohu potvrdit, že většina stížností míří právě do komunálu. Je zatím předčasné rozebírat, na co si lidé nejvíce stěžují, ale hodně stížností se týká exekucí majetku," řekl Michal Štička. -  více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz