Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané o povodňové dotace moc nežádali

  13:31aktualizováno  13:31
Praha - Pražané, které postihly povodně, dnes mají poslední možnost získat státní podporu. Večer totiž vyprší lhůta, dokdy mohou nahlásit své škody magistrátu. Radnice čekala, že se o příspěvek přihlásí na deset tisíc lidí, ale zatím soupis škod odevzdala sotva polovina postižených.

Lidé totiž většinou nevědí, zda mají nárok o státní podporu žádat. Chybějí jim informace.

"Škody zatím nahlásilo jen kolem čtyř tisíc postižených. Je to sice stále málo, ale číslo je již mnohem povzbudivější oproti minulému týdnu, kdy nás kontaktovalo jen 2200 lidí," řekl iDNES mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Podle něj je odevzdání soupisu škod prvním krokem k získání státní podpory. Lidé mohou seznamy hlásit na magistrátu v Rytířské ulici 10 nejpozději do 18:00. "Stačí odevzdat alespoň přibližný odhad. Pro nás je důležité, že získáme jméno osoby, která škodu utrpěla," upřesnil. Dodal, že pokud někdo na magistrát dorazí až v úterý, úředníci ho samozřejmě také přijmou.

Malý zájem o dotaci mohlo způsobit to, že mnoho vyplavených vlastníků domů nyní nebydlí v Praze, další část obyvatel má málo informací a je nedůvěřivá.

"Chtěli po mě čestné prohlášení, jak tuto dotaci splatím. Nevím, jak bych to z regulovaného nájemného udělal. Ať si to nechají, nic opravovat nebudu. Proto jsem ani nic nepodal," stěžuje si například majitel domů na Malé Straně Ondřej Vorlíček. Přitom podle regulí má nárok na nenávratnou státní podporu od dvou set do sedmi set tisíc korun na jeden poškozený dům.

V sedmi obcích okresu Praha-západ k pondělní půlnoci končí stav nebezpečí. "Důvody, kvůli nimž byl stav k 1. září vyhlášen, pominuly, a není proto nutné jej prodlužovat," řekl ČTK vedoucí kanceláře přednosty Okresního úřadu Prahy-západ Jaroslav Přibík.

Stav nebezpečí vyhlásil v tomto okrese přednosta okresního úřadu kvůli likvidaci následků záplav v Dobřichovicích, Dolanech, Libčicích nad Vltavou, Roztokách, Řevnici, Štěchovicích a Všenorech.

"Záleží na tom, do jaké kategorie bude zařazen. Pokud má dům se třemi byty, měl by dostat dvě stě tisíc korun, s více než osmi byty pak sedm set tisíc," tvrdí mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Právě úředníky tohoto úřadu obviňuje sdružení nájemníků. "Ministerstvo málo informovalo  o tom, kdo má právo na dotace. Rozporuplně jim to vysvětlují i úředníci městských částí. Přitom nárok na státní dotaci má každý poškozený," tvrdí předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček.

Ministerstvo pro místní rozvoj se však hájí. "Vydali jsme sedmdesát tisíc brožur s informacemi a vše potřebné je i na našich internetových stránkách," kontruje Dimun.

Výtky překvapují také úředníky magistrátu. "Všechny městské části dostaly materiály přesně popisující, kdo a jaký nárok má. Nechyběl tam ani postup na vyplňování formulářů," konstatuje ředitel magistrátu Petr Zajíček. Magistrát totiž podle uvedené celkové částky v žádosti dostane i tomu odpovídající státní dotaci. Musí však do 27. září odevzdat seznam se jmény poškozených a s odhadnutou částkou škod.

"Podle něho pak bude ministerstvo pro místní rozvoj zpětně přidělovat finanční sumu úřadům," potvrzuje Dimun.

Pokud postižení občané neodevzdají ve stanoveném termínu vyplněný formulář se jménem a alespoň odhadem škod, nemusí se státní podpory už dočkat.
"Pokud se nedostanou do seznamů předávaných dál, tak budou mít zřejmě smůlu," upozorňuje Zajíček. Vyplněné formuláře je proto nutné odevzdat do pondělí 18 hodin.

Ja požádat o finanční dotaci
Složité vyplňování formuláře potřebného k získání peněz za zničený majetek po povodni může postižené občany odradit. Pokud jim voda majetek poničila a potřebují státní dotaci, musí ho vyplněný odevzdat, a zapsat se tak do seznamu postižených osob.

Žádat o finanční pomoc mohou až po odevzdání tohoto formuláře potřebného i k předběžnému odhadu nákladů na opravu. V prodlouženém termínu ho musí odevzdat do pondělí 23. září 18 hodin přímo v budově magistrátu v Rytířské ulici číslo 10.

K vyzvednutí formuláře i zjištění informací o dotaci může postižený využít i informační středisko v hlavní budově magistrátu na Mariánském náměstí. Formulář lze získat také přímo v Rytířské a na úřadech všech městských částí.
Elektronická podoba je ke stažení na stránce www.cityofprague.cz, vyplněný ho lze posílat na adresu skody@cityofprague.cz.

"Zaregistrování ve jmenném seznamu postižených podmiňuje to, aby pak občané mohli žádat o státní podporu," řekl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Státních podpor je několik druhů, ministerstvo pro místní rozvoj, které zabezpečuje bydlení, vypsalo například nenávratný příspěvek 150 tisíc Kč za zničený byt nebo úvěr do výše 850 tisíc na byt nový. "Pokud nejste majitelem zničeného bytu, je třeba, abyste se spojil s majitelem, který musí škodu zaregistrovat sám. Totéž platí o jednateli družstva nebo obce," řekl mluvčí Kupka.

Nejde však jen o bydlení, zničený majetek může mít různý charakter. Jeho majitel se po odevzdání formuláře musí zajímat na příslušném ministerstvu, jaká forma podpory se ho týká. "Formulář není moc přehledný. Vůbec nepoznám, jaký majetek spadá pod které ministerstvo," stěžuje si žena stojící ve frontě na odevzdání formuláře, která si však nepřeje zveřejnit své jméno.

Formulář obsahuje kolonky k vyplnění osobních údajů a předtištěnou tabulku s druhy majetku. S jeho vyplněním pomohou přímo v Rytířské ulici pracovníci, kteří byli po dobu odevzdávání svoláni z různých odborů. Jedním z nich je Dana Hejnová. "Ale tu výši státní podpory si musíte zadat sama," vysvětluje úřednice starší ženě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...Najdete na iDNES.cz