Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané darují jen málo krve

  16:30aktualizováno  16:30
Praha - V těchto dnech končí nejkrizovější období, kdy se pražské nemocnice potýkaly s nedostatkem krve. V létě kvůli dovoleným bývá méně dárců než přes rok. Situace je o to horší, že získat dostatek krve je v hlavním městě po celý rok větší problém než v menších městech republiky. Lidé jsou zde méně ochotní darovat krev, které je ovšem kvůli specializovaným oddělením potřeba daleko více než například v okresních nemocnicích.

Primář transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice Vladimír Veselý potvrdil, že mnozí Pražané nevidí důvod darovat krev. "Velkoměsto je anonymní a lidé nemají takovou potřebu pomáhat druhým jako například lidé z vesnice a menších měst," řekl Veselý.

Jeho jmenovec, psycholog Vladimír Veselý, slova o odcizení Pražanů potvrdil. "Ve velkém městě k sobě nemají lidé úzké vztahy. Není to jako v menších městech, kde člověk ví, že když pomůže druhému, tak on zase pomůže druhý den jemu. Vliv má také vyšší životní úroveň, která mnohdy převrátí žebříček hodnot," konstatoval.

Ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Jarolím připomněl, že v Praze je krve potřeba mnohem víc než jinde. "Na velké operace, které se koncentrují právě zde, se mohou spotřebovat desítky krevních konzerv. Mám stejnou zkušenost i z harvardské nemocnice, kde také působím. Vzhledem k sedmadvaceti operačním sálům, které tam jsou, musíme krev dovážet až z Oklahomy. V Praze zase soustředíme akutní případy leukemie. Musíme proto dárce shánět různě. Naštěstí však máme mnoho stálých dárců," uvedl Jarolím.

Souhlasil také s tvrzením, že nábory jsou v Praze těžší. "Když hledáte dárce v obcích, kde se lidé znají, strhne jeden druhého a darovat jde celá parta. To tady ale nefunguje," konstatoval Jarolím.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz