Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané chodí stále častěji k psychiatrům

  18:37aktualizováno  18:37
Praha - Obyvatelé Prahy chodí stále častěji k psychiatrům, navštěvují je více než lidé žijící na venkově. Hlavní město se tak vydalo podobnou cestou jako například USA, kde má takřka každý svého psychiatra a nikdo se za to nestydí. Lidé z velkých měst trpí nejčastěji depresemi a schizofrenií. O těchto a jiných tématech v Praze právě nyní jedná téměř dva a půl tisíce psychiatrů z mnoha evropských zemí a USA. Desátý kongres Asociace evropských psychiatrů potrvá v pražském Kongresovém centru až do středy. "Je to po listopadové revoluci první krok k emancipaci české psychiatrie a neurovědy a je to pro nás veliká čest, že se kongres v Praze koná," řekl jeden z neuznávanějších českých psychiatrů Cyril Höschl.

Připomněl, že komunistický režim psychiatrii mnohdy zneužíval a že Česká republika je první postkomunistickou zemí, ve které se asociace rozhodla kongres uspořádat. Je to první velká akce po zářijovém zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, která se koná v rekonstruovaném Kongresovém centru.

To, že byla pro mezinárodní jednání psychiatrů vybrána Praha, považují čeští psychiatři za uznání tradicím české psychiatrie, jejíž počátky sahají do roku 1783. Jiří Raboch, který stojí v čele České asociace psychiatrů, v úvodním projevu účastníky upozornil, že první nemocnice, která se systematicky zaměřila na péči o duševně nemocné, byla v Čechách zřízena už v době vlády Josefa II.

Nezapomněl zmínit, že rodištěm významného neurologa, psychiatra a zakladatele psychoterapie Sigmunda Freuda je české město Příbor.

Asociace není podle Höschla oborově zaměřena, ale pokrývá celou psychiatrii. Od biologické, která má vztah k neurovědám a zkoumá příčiny duševních poruch i to, jaké pochody v centrální nervové soustavě jsou na pozadí těchto poruch, přes léčbu léky až po otázky etické, otázky práv menšin, zdraví žen a vývojové aspekty.

"Oblast, kterou pokrývá tento kongres, je vlastně psychiatrie od medicínské složky až po společenskou a psychologickou," uvedl Höschl. Podle programu by na kongresu měly zaznít přednášky z oblastí dětské psychiatrie, zneužívání návykových látek, léčby poruch příjmu potravy a léčby sexuálních poruch. Lékaři budou také prezentovat nové poznatky genetického výzkumu schizofrenie a afektivních poruch.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz