Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražáci, přijeďte do ostravské "katedrály", vábí vítkovický průmyslník

  21:00aktualizováno  21:00
Průlomový rok čeká unikátní průmyslovou Dolní oblast Vítkovic. Bývalý důl, plynojem a vysoké pece se mění v kulturní centrum, kde se například uskuteční velký hudební festival. Vítkovický průmyslník Jan Světlík navíc zacílil na Prahu a nabídl dvě stovky míst v pěti vlacích, aby se lidé z metropole přijeli na ostravský skvost podívat.

Bývalý plynojem se rychle mění v moderní multifunkční halu pro 1 500 návštěvníků. (13. února 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nefunkční důl Hlubina, v jeho sousedství vyhaslé vysoké pece a plynojem, který už neslouží původnímu účelu. To jsou dominanty Dolní oblasti Vítkovic.

Stavby určené k demolici? Kdeže. Národní kulturní památky, které se mají stát magnetem pro místní obyvatele i turisty. Ujala se pro ně přezdívka Ostravské Hradčany.

Nejbližší akce

20. března
Slavnostní otevření opravené Vysoké pece číslo 1.

od 19. dubna
Vítkovická katedrála - výstava o Dolní oblasti v Praze.

1. května
Den otevřených dveří ve společnosti Vítkovice, včetně Dolní oblasti, lidé si budou moci zdarma prohlédnout provozy i památky.

8. května
Koncert Jarka Nohavici a Janáčkovy filharmonie v plynojemu pro parťáky a partnery projektu.

17. května
Prolog Janáčkova Máje.

Červenec
Colours of Ostrava.

Jan Světlík ji ale nesnáší. Šéf strojírenské společnosti Vítkovice, jíž technické památky patří, a současně předseda dozorčí rady sdružení Dolní oblast Vítkovice, která má na starost znovuoživení a provoz celého areálu, by rád prosadil zcela jinou: Vítkovická katedrála.

Ať tady chodí tisíce lidí, přeje si Světlík

"Pod tímto názvem uspořádáme v Praze koncem dubna výstavu v Galerii Zdeňka Sklenáře. Představíme tam celý projekt proměny Dolní oblasti Vítkovic v centrum vzdělávání a kultury," říká Světlík.

A nejen to. Industriální skvosty z počátku minulého století, do jejichž obnovy nyní investuje stovky milionů korun z vlastních zdrojů, ale i půlmiliardovou dotaci, chce postupně otevřít veřejnosti. A nepochybuje o tom, že už na jaře přilákají davy lidí včetně Pražanů.

"Chceme, aby se tam v budoucnu učili žáci základních i středních škol. Ceny musí být takové, aby tam denně chodily stovky, tisíce lidí," plánuje Světlík.

Lákadlem bude už od 20. března opět přístupná opravená Vysoká pec číslo 1. "Návštěvníky vyveze nahoru skipový výtah, který dřív vozil rudu a jiné suroviny do pece," říká ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Den otevřených dveří nabídne i prohlídku plynojemu

Desítky tisíc lidí se proženou Dolní oblastí Vítkovic v červenci, kdy se tam bude konat obří hudební festival Colours of Ostrava.

Dolní oblast Vítkovice

Menší generálka přijde 1. května, kdy společnost Vítkovice pořádá tradiční Den otevřených dveří. "Tentokrát nabídneme lidem možnost prohlédnout si kromě výrobních provozů i skvostnou architekturu, kterou si Ostrava zaslouží.

Výjimečně je pustíme do plynojemu, který proměňujeme v multifunkční aulu, ale ještě nebude zkolaudovaný, i do objektu VI. energetické ústředny, kterou čeká proměna ve Svět techniky," popisuje Světlík.

A Pražanům chce Vítkovickou katedrálu ukázat nejen na výstavě. Tisícovka zájemců dostane možnost koupit si za výhodnou cenu několika set korun balíček se zpáteční jízdenkou na vlak, autobusovou dopravou z ostravského nádraží do Dolní oblasti Vítkovic včetně vstupenky na Vysokou pec číslo 1.

"Obsadíme 200 míst v pěti vlacích. Návštěvníci pražské výstavy, kteří si koupí balíčky na 1. května, získají kompletní servis včetně přednostního práva prohlídky pece," láká do Ostravy Světlík.

Průmyslový skvost Dolní oblast Vítkovice s plynojemem.

Průmyslový skvost Dolní oblast Vítkovice s plynojemem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz