Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravoslavní chtějí vzít odvolanému knězi teplický kostel. Káže tam dál

  8:23aktualizováno  8:23
Pravoslavná církev hledá způsob, jak z kostela v Teplicích dostat kněze Evžena Freimanna. Duchovnímu už v dubnu zakázala vykonávat bohoslužby a před týdnem ho definitivně odvolala z funkce. Freimann kostel odmítá opustit a každou neděli káže dál. Do sporu je zatažené i město, jemuž kostel patří.

Pravoslavný chrám Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí. | foto: Karel PešekMF DNES

Naposledy představitelé církve Freimanna vyzvali, aby přišel v úterý v 10 hodin ke kostelu na Zámeckém náměstí, odevzdal klíče a předal veškerý inventář. Kněz však nedorazil.

"Nezbývá, než zavolat zámečníka, který za asistence policie odvrtá zámky do všech čtyř vchodů. A porovnat soupis vnitřního vybavení s tím, co v kostele skutečně je, a zjistit, jestli něco nechybí. Uvnitř jsou cenné obrazy, křišťálové lustry," komentoval to teplický zastupitel Tomáš Jarolím, který se v případu angažuje.

Magistrát se totiž obává, aby si Freimann z kostela neodnesl něco, co mu nepatří.

"My se v tom sporu nechceme nijak angažovat, ať si ho vyřeší církev mezi sebou. Ale je to majetek města a my chceme dohlížet na to, co se s ním děje," uvedl tajemník radnice Marek Fujdiak.

Církev se zatím kostel zdráhá přebrat násilím. "My se nechceme nikam vlamovat," řekl kněz Miroslav Vachata, který slouží v Krupce a byl dočasně pověřen, aby Freimanna nahradil.

Freimann v kostele chystá pasování členů svého řádu

Zastupitel Jarolím však předpovídá, že jinak než zapečetěním kostela nebo výměnou zámků spor skončit nemůže. "Vidíte, že sehnat ho není lehké a výzvy ignoruje," řekl.

Freimannův řád

Rytířský řád sv. Konstantina a Heleny vznikl kolem roku 2000.

Mnozí jeho členové původně vnímali vstup do řádu jako ocenění za to, že se věnují charitě nebo pomáhají šířit pravoslaví.

Za vstup do řádu se nyní podle informací MF DNES platí nejméně 20 tisíc korun nebo 1 000 amerických dolarů, případně 800 eur.

Pro cizince byla stanovena nejnižší taxa 1 000 eur.

Do řádu vstoupili třeba poslanec Jaroslav Foldyna, exposlanec Josef Hojdar, exministr Aleš Řebíček, byznysmen Štěpán Popovič, zvrhlý lékař Jaroslav Barták, amnestovaný Sergej Onyskiv nebo bývalý komunistický špion StB Igor Střelec.

Řád přitom ministerstvo kultury ani neeviduje. "Je to uměle vytvořený řád," poznamenal Aleš Chocholáč z odboru církví.

Freimann totiž o výzvě zjevně věděl. O úterní akci psal v Teplickém kurýru, v němž si až paranoidním způsobem vyřizuje účty se svými oponenty. Proč pokyny církevních hodnostářů ignoroval, nesdělil. Mobil nezvedl ani MF DNES.

Pravoslavní se nyní radí, co dál. Podle jedné verze chtějí zasáhnout už v pátek, kdy má Freimann pasovat další rytíře svého řádu, který si zřídil. Obřad se má totiž konat právě v chrámu Povýšení sv. Kříže.

"Přitom jde o akci, která vůbec nesouvisí s pravoslavnou církví. Je to jeho komerční záležitost," poznamenal kněz Vachata. Narážel na to, že za vstup do řádu se vybírá 20 tisíc korun nebo tisíc eur. Církev chce páteční pasování zarazit (o řádu viz box).

Podle druhé verze plánu pravoslavní zabaví kostel až příští týden. V nejbližších dnech totiž budou mít jiný program, od čtvrtka do soboty bude na Moravě nejvyšší představitel Pravoslavné církve.

Freimann doplatil na intriky proti vladykovi Kryštofovi

Freimann na sebe strhl pozornost v souvislosti s událostmi, které vedly k odstoupení vladyky Kryštofa, nejvyššího představitele církve v Česku i na Slovensku. Podle svědkyně se teplický duchovní angažoval v kauze, která měla Kryštofa zdiskreditovat. Šlo o rozšíření smyšlenky o Kryštofových nemanželských dětech a milenkách.

Před televizní kamerou vystoupila žena, která prohlásila, že s ním měla poměr. Pak to ale popřela s tím, že byla podvedena a s výmyslem jí prý pomáhal právě Freimann.

Jak Kryštof naznačoval, Freimann se proti němu postavil, když vystoupil z jeho řádu. Kněz tím ztratil silného spojence a záštitu v církvi.

Už 2. dubna mu Kryštof před svou rezignací zakázal sloužit. O den později to potvrdil Posvátný synod. Kryštof jako emeritní metropolita pak sice dal Freimannovi milost, jenže ta už byla kvůli jeho rezignaci neplatná.

Minulý týden v pátek se Eparchiální rada usnesla, že Freimann už nemá v církvi žádné funkce a rozhodla o ukončení pracovního poměru. Titul kněze mu sice zůstal, musí si ale hledat novou práci. Pokud však bude dál porušovat rozhodnutí nadřízených, může přijít i o titul kněze.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...Najdete na iDNES.cz