Právo a sociální sítě: Co je trestné - nenávidím, protože můžu?

  6:44aktualizováno  14:40
Když Radek Banga zveřejnil na svém veřejném profilu na Facebooku stanovisko ohledně kauzy Ortel, netušil, že otevřel Pandořinu skříňku nenávisti. Během dvou dní zaplavily jeho zeď tisíce předsudečných útoků v nejlepším případě urážlivých, v nejhorším případě vyzývajících k jeho likvidaci. Když o týden později podal na skupinu útočníků trestní oznámení, věřil, že tím přispěje k bezpečnosti sociální sítě. Jak to tedy s nenávistí v prostředí sociálních sítí je? A co pro sebe mohou udělat lidé, kteří se s nenávistnou šikanou setkají? O tom a o mnohém dalším bude seriál věnující se předsudečné kyberkriminalitě.

| foto: ČTK/Hájek OndřejMediahub

Předsudečné útoky, jiným označením také útoky z nenávisti, jsou takové útoky, které jsou motivovány předsudky útočníka vůči napadenému. Jejich důvodem jsou nezměnitelné charakteristiky napadeného, jako jsou barva pleti, víra, etnický či národnostní původ, zdravotní stav, sexuální orientace či identita, gender, sociální postavení či politické přesvědčení. Při útocích přitom nejde ani tolik o silnou antipatii útočníka, ale o fakt, že tak jedná vůči jiným výběrově. Můžeme se tak setkat s útočníky, kteří skutečně nenávidějí Romy kvůli tomu, že jsou Romové, jako s lidmi, kteří negativní vztah k Romům používají jako nástroj své politické propagandy. Předsudečné násilí nabývá různých podob od nadávek až po teroristické útoky.

Efekt útoků z nenávisti je trojí – ubližují konkrétním lidem, působí proti skupinám osob, které jsou obvykle v určitém teritoriu v menšině nebo se liší, a ohrožují demokratický právní stát. Proto jsou i verbální předsudečné útoky v řadě států postihovány.

Sociální sítě jsou pro šíření nenávisti a předsudků ideálním místem, jejich množství stále roste. Pomohou vám ulevit si, když vás někdo naštve, jsou k dispozici, když potřebujete podpořit ve svém "spravedlivém" hněvu, a jsou zdánlivě neregulované. Je tomu však skutečně tak? Není.

Jak to vidí právo?

Právo platné v České republice je stejně aplikovatelné na projevy na náměstí jako na projevy na internetu. A co více, závažné projevy uskutečněné prostřednictvím internetu jsou postihovány přísněji než útoky v prostém fyzickém prostoru. Je tomu tak proto, že takové projevy jsou obecně považovány za účinnější a pro společnost i poškozené více devastující. V online prostoru zůstávají déle, mohou být sdíleny a hůře se odstraňují.

Co je zakázáno?

V prvé řadě by uživatelé sociálních sítí neměli nikomu vyhrožovat usmrcením, ublížením na zdraví či způsobením škody velkého rozsahu. Obvyklým výrazivem "haterů" je posílání jiných lidí do plynu, věšení, znásilňování, upalování či jiná podobná likvidace. Takového jednání se v nedávné době dopustil například Aleš Rozsíval, kterého prostějovský soud "odměnil" podmínkou ve výši třiceti měsíců. Trestné je i jednání, jehož obsahem je hanlivé vyjadřování o jiných skupinách lidí nebo podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Výroky oslavující některé nenávistné hnutí či popírající holocaust jsou také zakázány.

Psal jsem to na vlastní zeď, takže to je, jako bych si to říkal doma...

Pokud se již lidé chtějí podobných výroků dopouštět, nechť to skutečně dělají doma a za zavřenými dveřmi. Ve veřejném prostoru, za který právo považuje i prostor za soukromou zdí, takové jednání přípustné není.

Máme přece svobodu projevu, ne?

V evropském prostoru je svoboda projevu zásadně omezena a omezitelná. Společenství tak reaguje na tragické zkušenosti s totalitními režimy či národnostními konflikty uplynulého století, které vždy předcházela nenávistná propaganda.

Tyhle normy nám diktuje Evropská unie

Normy chránící před předsudečnými projevy byly do českého právního řádu přijaty již ve třicátých letech  dvacátého století. Masarykovské Československo se jimi chránilo před vlivem nacistického Německa. Právo chránící před předsudečným násilím je primárně určeno k ochraně společnosti jako celku, individuální zájmy napadených osob jsou předmětem ochrany teprve sekundárně.

Jak to vidí sítě?

Nárůst předsudečného násilí v prostředí online sítí přiměl sociální sítě Facebook, Youtube, Twitter a Instagram k akci. Nejdále šel pravděpodobně Facebook ve svých Zásadách komunity, dle kterých jsou zakázány agresivní nebo ponižující slovní projevy, označování lidí za podřadné nebo výzvy k vyloučení či segregaci. Vaše uživatelská práva mohou být omezena i za takové projevy, které přirovnávají jiné lidi ke špíně, bakteriím, nemocem nebo fekáliím, ke zvířatům, která jsou vnímána jako méněcenná, či je označují za podlidi. Zakázány jsou také projevy naznačující fyzickou, mentální nebo morální nedostatečnost určité skupiny osob. Třetí kategorií nepovolených projevů jsou pak takové výroky, které volají po vyloučení nebo izolaci určité skupiny lidí. Facebook však připouští kritiku imigrační politiky či do značné míry kontroverzní politické názory. Podobným způsobem svoje uživatele omezuje Youtube či Twitter.

Jak to vidí komunita?

Účinným nástrojem proti předsudečným výrokům jsou různé aktivity působící přímo v prostředí sociálních sítí. První typ aktivit jsou kampaně zaměřené na prevenci diskriminačního a předsudečného jednání, za všechny uveďme české Hate FreeCulture či nepopirej.cz, slovenskou Nehejtuj.sk či evropskou No Hate Speech movement. Druhý typ aktivit jsou iniciativy zaměřené na monitoring nenávistného obsahu. Zcela zásadní však je pomoc těm, kteří se terčem nenávisti stali.

Autor:

Tatra 87 ohromila svět. Dnes se vyvažuje zlatem

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Svazek provládních médií v Maďarsku nemůže antimonopolní úřad zvrátit

Budova maďarského parlamentu. Ilustrační foto

Maďarská vláda ve středu označila vznikající konglomerát provládních médií za záležitost strategického národního zájmu....

K Dykovi přibude další hvězdný porotce, televize zlákala i Kirschner

Jana Kirschner

Jméno dalšího kouče pěvecké show The Voice Česko Slovensko je odtajněno. Tým mentorů rozšíří jedna z nejúspěšnějších...

Mafra uspěla ve sporu o ochrannou známku Mladá fronta Dnes

Anděl Media Centrum

Společnost Mafra uspěla u Nejvyššího správního soudu v boji o ochrannou známku Mladá fronta Dnes. Soud zrušil...

Najdete na iDNES.cz