Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právníky vede nejmladší děkan v historii

  9:16aktualizováno  9:16
Olomouc - Nejmladší děkan v historii Univerzity Palackého v Olomouci povede od listopadu její právnickou fakultu. Dosavadního proděkana pro zahraniční styky Michala Malacku, jemuž je teprve dvacet osm let, hned v prvním kole hlasování zvolili do čela fakulty členové akademického senátu. "Přesvědčil nás svým programem a osobností," řekl předseda volební komise Michal Černý.

"I když působím jako mladý a bezstarostný, tíha, která mi byla uložena na bedra, na mě doléhá stejně jako na většinu akademické obce," ujistil bezprostředně po svém zvolení Michal Malacka.

Nový děkan svým věkem předčil Václava Křístka, který v letech 1952 až 1953 ve svých čtyřiatřiceti letech vedl pedagogickou fakultu. Nikoho mladšího historie olomoucké vysoké školy v nejvyšší funkci na fakultě nepamatuje.

Kandidáta na nového děkana fakulta volila za dramatických okolností. Poprvé se o to pokoušela v květnu, kdy vybírala mezi stávajícím děkanem Jiřím Blažkem a Michalem Malackou. Dvanáctičlenný senát však ani v jednom ze tří hlasovacích kol nerozhodl ve prospěch žádného z nich.

Fakulta proto musela vypsat nové volby. Michal Malacka ve volbách porazil protikandidátky Marii Grossovou z katedry finančního práva a vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Naděždu Šiškovou. Dosavadní děkan Blažek odmítl znovu kandidovat.

Děkan: Chci být nadějí pro mladé

O l o m o u c - Před ani za jeho jménem se to na rozdíl od jeho kolegů nehemží akademickými tituly. Navíc, potkat ho před školou, spletete si ho s leckterým studentem. A přesto. Osmadvacetiletý Michal Malacka včera přesvědčil Akademický senát Právnické fakulty Univerzity Palackého, že ne věk, ale plány a osobní charizma jsou rozhodující. "Jsem rád, že je mi teprve osmadvacet let, protože úkoly, které mě čekají, mi rozhodně na věku neuberou," tvrdí muž, který se včera stal nejmladším děkanem v historii olomouckého vysokého učení.

Jaké jsou vaše pocity krátce poté, co jste se dozvěděl, že fakulta vás vybrala jako nového děkana?
Na to, jestli mě volba překvapila pozitivně nebo negativně, je těžké odpovědět. Vést fakultu je náročná úloha. To jsem si dobře uvědomoval už ve chvíli, kdy jsem přijal kandidaturu. Šel jsem do toho s vědomím, že to nebude lehký úkol. Mám ale radost, že se o to budu moci pokusit. Určitý stín na mé radosti je jen z toho, že bude velice těžké přesvědčit část mých kolegů.

Víte o lidech na olomouckých právech, kteří vám nepřáli?
Nebudeme si nic zastírat. Je obecnou tradicí, že funkci děkana zastává člověk zkušený věkem a s bohatou akademickou dráhou za sebou. Samozřejmě jsem slyšel hlasy, které byly i proti tomu, abych do funkce nastoupil. Jenže to je jako v každé jiné instituci. Myslím, že jsem příkladem pro mladé, kteří na fakultě musejí zůstávat, aby škola do budoucna přežila. Z toho důvodu jsem kandidaturu také přijal. Všechny ty, co pochybovali, musím přesvědčit, že má představa o budoucím směřování fakulty je dobrá. A že ne vždy je nutné být člověkem s nejvyšším titulem, ale je potřeba vložit do toho člověka celého.

Do čela fakulty nastupujete v době, kdy vysoké školy a s nimi i Univerzita Palackého bojují o každou korunu. Nebojíte se?
Kdybych se měl bát, tak bych kandidaturu nepřijal. Možná se obávám. A to zhoršení finanční a politické situace. Můžu se obávat i toho, že nebudu mít podporu uvnitř fakulty. Obávám se, ale nebojím se. Doufám, že mi všichni pomohou a že fakulta přestojí všechno, co by přestát měla. Ze strany mé osoby pro to udělám maximum.

Troufnout si na nejvyšší funkci na fakultě v necelých osmadvaceti letech, to chtělo notnou dávku odvahy. Co vás přesvědčilo?
Rozhodlo to, že jsem měl možnost působit ve funkci proděkana pro zahraniční styky, a to, že jsem se setkával s pozitivním ohlasem na programy, které jsem tu nastínil při svých zahraničních cestách. Také jsem získal partnery pro to, co tady chci uskutečnit, a myslím, že rozhodlo i to, že s těmito programy se fakulta může stát institucí, která by prezentovala jiný, netradiční směr. Abych mohl nějaký program naplnit, tak si za ním musím stát svojí osobou.

Jaké jsou vaše cíle coby děkana fakulty?
Mým hlavním úsilím bude úspěšně projít akreditací, která je největším problémem této fakulty. Troufám si tvrdit, že to nebude lehký úkol. Chtěl bych změnit i vnitřní řád fakulty. Chci probudit zájem vedení fakulty o činnost v nižších sférách a naopak. Zkrátka a dobře, ty struktury, které jsou nastíněny jak univerzitními a fakultními předpisy, by měly fungovat nejen na základě toho, že tyto normy existují, ale proto, že se v lidech probudí vůle po demokratickém způsobu žití.

Chystáte tedy personální změny?
Jisté personální změny určitě přijdou. Dojde k drobným změnám ve vedení fakulty, ale rozhodně nastanou personální změny i v souvislosti s tím, jaký program tady chci nastavit. Přibudou nám pedagogové, což budou spíše lektoři třeba z vládních institucí a ze zahraničí.

Kde studenti nejvíc poznají, že mají nového děkana?
Nejvíc se to projeví asi v tom, že se ve studentech budu snažit vzbudit zájem o fakultu. Při volbách fakulta dosáhla historického úspěchu – poprvé na právnické fakultě byl mezi studenty zatím nejvyšší zájem o volby do akademického senátu. To dosud nebylo v České republice zvykem. Kde jinde chcete občana státu naučit demokraticky myslet než ve vzdělávací instituci?

Michal Malacka se nejmladším děkanem Univerzity Palackého, když byl zvolen do čela právnické fakultyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Rádio získalo prasátečko za ukradenou fotku. Před lety zesměšnila banku

Snímek z filmu dánského režiséra Larse von Triera už internetový vtipálek...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...Najdete na iDNES.cz