Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právník: Státní znak na Paroubkově webu je problém

  10:01aktualizováno  10:01
Jiří Paroubek má na svém oficiálním webu www.paroubek.cz v záhlaví velký státní znak. Podle zákona o státních symbolech ho na webu nesmí mít ani takzvané oprávněné osoby, mezi které premiér patří. Podle odborníka na ústavní právo "by se to nemělo", výklad zákona však není jednoznačný.

Webové stránky Jiřího Paroubka | foto: www.paroubek.cz

Ale ani jedno z ustanovení zákona č. 352/2001 Sb. o státních symbolech neumožňuje velkým (popřípadě ani malým státním znakem) označit www stránky kterékoliv z oprávněných osob. Tak zní výklad zákona v sekci Otázky a odpovědi na stránkách ministerstva vnitra. Mezi "oprávněné osoby" zákon počítá například prezidenta, vládu, ministerstva a podobně.

Premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek má velký státní znak v záhlaví svých oficiálních stránek. Na stránkách se mísí aktuální program předsedy vlády s odkazem na stránky ČSSD a se stranickým logem - rudou růží.

"Z právního hlediska by se to nemělo," řekl k tomu iDNES odborník na ústavní právo Jiří Hřebejk. "Otázkou ale je, jak se na to dívat u lidí, jako je předseda vlády nebo prezident. Jak oddělíte, kdy vystupuje jako zástupce státu a kdy například jako lídr strany?"

Prezident Václav Klaus na svých stránkách www.klaus.cz nic takového nemá.

Právní úprava není podle Hřebejka dokonalá. "Ve spojení s předsedou vlády by mě to neuráželo, ale ve spojení s předvolební kampaní by to být nemělo," dodává. "Při prvním pohledu na stránky převažují informace o jeho činnosti ve funkci předsedy vlády. Faktem ale je, že by se to nemělo," zopakoval.

Jiným hlediskem ovšem je, že toto užití podle něj státní znak neznevažuje a společenská nebezpečnost jeho zneužití není veliká. "Netroufl bych si říct, že jde o porušení zákona."

Velký státní znak

Velký státní znak tvoří čtvrcený štít v jehož prvním a čtvrtém červeném poli je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí (znak Čech). Ve druhém modrém poli je stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí (znak Moravy). Ve třetím zlatém poli je černá orlice se stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými trojlístky a uprostřed s křížkem, se zlatou korunou a červenou zbrojí (znak Slezska).

Podle zákona o státních symbolech je velký státní znak součástí závěsného odznaku starostů, označení některých služebních stejnokrojů nebo reprezentačních dresů sportovců, vyznačují se jím státní hranice, vyobrazuje se na dokladech, na bankovkách a jiných ceninách.

Podle zákona ho lze vyobrazit na akademických insigniích, významných listinách oprávněných osob (např. Sněmovna, Senát, prezident, vláda, ministerstva apod.), může být umístěn na čelní straně místnosti, kde zasedají a jednají orgány oprávněných osob, označují se jím budovy, kde sídlí oprávněné osoby.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz