Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právník: Rakousko může trestat dopady Temelína

  12:56aktualizováno  12:56
Rakouská justice může rozhodovat o tom, zda emise z české jaderné elektrárny Temelín poškodily nemovitosti na rakouském území. Ve sporu Horních Rakous se společností ČEZ o tom rozhodl generální advokát Evropského soudního dvora Poiares Maduro.
Temelín zničil pozemek v Rakousku, tvrdí místní úřady. Ilustrační foto.

Temelín zničil pozemek v Rakousku, tvrdí místní úřady. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Rakouský soud však musí na případ vztáhnout evropskou úmluvu o právní příslušnosti, uvedl Maduro.

Jeho dobrozdání je nezávislým právním názorem, kterého se Evropský soudní dvůr může, ale nemusí přidržet, až bude formulovat vlastní rozhodnutí v této věci. To se čeká zhruba do tří měsíců.

Mluvčí jaderné elektrárny Temelín Milan Nebesář řekl, že elektrárenská společnost ČEZ je připravena verdikt plně respektovat. "Každopádně jsme však ochotni každému nezávislému soudu prokázat, že Temelín je bezpečná elektrárna," uvedl mluvčí.

Maduro na pětadvaceti stranách s odkazy na četné precedenty uvedl, že na spor ohledně omezování vlastnického práva k nemovitosti škodlivým působením ze sousedního pozemku v jiné zemi lze aplikovat evropskou úmluvu o právní příslušnosti a vynucování rozsudků v občanských a obchodních věcech z roku 1968.

Je na rakouských soudech, aby zvážily, zda se jí podřídí a v jejím duchu budou aplikovat domácí právo.

Horní Rakousy: Temelín je technicky nedokonalý
Horní Rakousy zažalovaly ČEZ v červenci 2001 u zemského soudu v Linci za údajné zanedbání povinností. Žaloba, kterou postupně odmítaly soudy nižšího stupně, nakonec dospěla až k rakouskému nejvyššímu soudu. Ten v září 2003 rozhodl, že v takovém případě rakouským soudům rozhodovací právo náleží.

Posléze však bylo projednávání pozastaveno a podána žádost k ESD o posouzení příslušnosti rakouských soudů.

Podle hornorakouských zemských orgánů vykazuje Temelín vyšší hodnoty radioaktivního, respektive ionizujícího záření, než jaké by měly být u technicky dokonalé jaderné elektrárny.

Temelín prý zničil v Rakousku pozemek
Projevilo se to údajně na pozemcích jisté zemědělské školy nedaleko příhraničního města Freistadtu, kde prý byly zvýšené hodnoty imisí naměřeny.

Údajně postižený pozemek sice leží na rakouském území, žalovaná elektrárna se však v době podání žaloby nacházela na území státu, který tehdy ještě nebyl členem Evropské unie. Nyní, v době členství ČR v EU, by podle názoru rakouské strany mělo být rozhodnutí rakouského soudu závazné i pro české subjekty a naopak.

Generální advokát vyložil, že rakouský soud se nebude moci zabývat žádnými administrativními záležitostmi, včetně rozhodnutí postavit jadernou elektrárnu Temelín, jejími parametry a dalšími okolnostmi, ale výlučně škodou způsobenou na konkrétním pozemku.

Ačkoli tento pozemek patří hornorakouské vládě a majoritním vlastníkem ČEZu je český stát, nejde o spor mezi veřejnými orgány, ale o ryze soukromoprávní záležitost, uvedl Maduro.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz